facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Příčiny potratu


Ilustrační fotografie


Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových vyšetřeních některé z nich může odhalit gynekolog. Zároveň vy byste mu měla být nápomocná a sdělit veškeré informace o vašem zdravotním stavu, které by mohly potrat vyvolat.

V praxi se setkáváme se samovolnými a indikovanými potraty. Ty první - samovolné vznikají častěji. Současná ekonomická situace je spíše příznivá a ženy tak jen málokdy podstupují potraty. Pokud si dítě nemohou ponechat, mají možnost jej dát k adopci nebo odložit do babyboxu. Drtivou většinu z indikovaných potratů (umělých ukončení těhotenství) pak představují potraty, kdy je poškozen plod nebo kdy těhotenství matku ohrožuje na životě.

Příčiny samovolného potratu

Prvním typem příčin jsou ty, které vznikají na straně plodu a kterým je tedy těžké se vyvarovat. Většinou se jedná o genetické poškození a k potratu často dochází již v prvních týdnech těhotenství. Existují však i syndromy, se kterými se dítě narodí a brzy zemře nebo s nimi je schopno za určitých podmínek fungovat po celý život. Vše zde závisí na genetickém materiálu.

Pokud jde o příčiny ze strany matky, setkáváme se tu často s poškozením dělohy, například myomem nebo zánětem. Negativně se na ní mohou podepsat již prodělané potraty. Další příčinou je pootevřené děložní hrdlo neboli jeho inkompetence. Opět zde hrají roli předchozí prodělané potraty. I alkohol, drogy a cigarety mohou způsobit potrat - tím, že v těle rozvinou otravu. Pro vaše budoucí miminko jsou rovněž nebezpečné hormonální poruchy štítné žlázy, cukrovka, onemocnění srdce a plic nebo poškození jater. Potrat mohou přivodit i infekce způsobené chlamydií, kapavkou a dalšími pohlavními nemocemi.

Proto během svého života dbejte o své zdraví a před plánovaným těhotenstvím, případně v jeho počátku, podstupte všechny důležité testy, které vyloučí možné kontraindikace.





Tvrdnutí břicha v těhotenství Tvrdnutí břicha v těhotenství

Těhotenství může být provázeno celou řadou menších či větších nepříjemností. Mnohé z nich jsou zanedbatelné a mnohdy i přehlédnutelné. Některé však mohou nastávající maminku vylekat...

Jak řešit zhoršenou pleť v těhotenství Jak řešit zhoršenou pleť v těhotenství

Zhoršená kvalita pleti se dnes týká mnoha žen, nejen těch těhotných. V případě těhotenství může být jedním z jeho prvních příznaků, rovněž se může dostavit až v pozdějších týdnech nebo v mateřství. Poradíme vám, jak s pleťovými ...

Opakované potraty Opakované potraty

Opakované potraty trápí mnoho žen. Pokud žena potratí jednou, neznamená to však, že během příštího těhotenství musí potratit znova. Jeden potrat pravděpodobnost toho druhého nijak nezvyšuje. Pokud dojde za sebou ke třem a více ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka