facebook
Dobré odpoledne, je pátek 6.12.2019 a svátek slaví Mikuláš

Syndrom neklidných nohou


Ilustrační fotografie


Znáte syndrom neklidných nohou? Pokud v noci nemůžete spát a cítíte ve svých nohách podivné záškuby, možná se týká i vás. Během života jste se s ním však nikdy nemusela setkat. Syndrom neklidných nohou se totiž klidně může objevit až v těhotenství a zkomplikovat tuto příjemnou část života mnoha budoucím maminkám. Dobrou zprávou však je, že pokud se objeví až v těhotenství, v drtivé většině případů po porodu zmizí nebo alespoň značně ustoupí. Můžete se s ním setkat obvykle až v poslední třetině.

Jak se syndrom neklidných nohou projevuje

U většiny postižených pacientů se jedná o chronické onemocnění, které je nutí pohybovat dolními končetinami. S tímto „cukáním“ se můžete nejčastěji setkat večer a během noci. Syndrom tak vede například k poruchám spánku a vlivem nočního bdění může způsobit i ospalost a nadměrnou únavu během dne.

Pokud u sebe takové projevy zaznamenáte, neváhejte o svém stavu informovat gynekologa či praktického lékaře. Nemusí se totiž nutně jednat právě o SNN (syndrom neklidných nohou). Cukání a škubání může být také důsledkem chudokrevnosti, zánětu nervů způsobených cukrovkou nebo revma. Obecně ženy jsou pro tuto nemoc však rizikovější skupinou než-li muži.

V mnohých případech dokáže SNN výrazně zkomplikovat i každodenní situace. Například už nezvládáte déle sedět v autě, v kině nebo v divadle. Velmi intenzivně se zde může projevit až ve formě křečí. Jedná se však už o pokročilé fáze tohoto onemocnění, které se nastávajících maminek týkají jen zcela výjimečně.

Jak řešit syndrom neklidných nohou

Poté, co kontaktujete svého lékaře, se zkuste zamyslet nad svou životosprávou, která může mít na tento syndrom velký vliv. V těhotenství sice alkoholu neholdujete, můžete ale málo odpočívat nebo příliš solit. Často pomůže i zvýšení příjmu železa, které vám ve formě tablet může předepsat váš lékař.

V případě záškubů si můžete ulevit také například masáží nebo sprchou, při které pouštíte střídavě teplou a studenou vodu. Ani v těhotenství byste neměla zapomínat na pravidelný pohyb - cvičte a choďte do přírody. Rozhodně však nesahejte po lécích na spaní, které vám sice spánek usnadní, ale pro těhotné ženy nejsou vůbec vhodné.

Hypotenzní syndrom v těhotenství Hypotenzní syndrom v těhotenství

Označením „hypotenzní syndrom“ se rozumí syndrom dolní duté žíly, který se projevuje přibližně u 3 % těhotných žen. Ačkoliv vás toto onemocnění postihne pouze s velmi malou pravděpodobností, je určitě dobré...

Otočení plodu do správné polohy Otočení plodu do správné polohy

Pro spontánní porod je nejlepší, když je miminko v bříšku uloženo v tzv. poloze podélné záhlavím, tedy hlavičkou dolů směrem do pánve a zadečkem nahoru. Hlavička je největší částí těla a během...

Křečové žíly v těhotenství Křečové žíly v těhotenství

Křečové žíly, odborně varixy, někdy se vyskytující pod názvem krevní městky jsou spoustě žen velmi dobře známou věcí, strašákem, který je může připravit o krásné nohy. Bohužel ženy mají k tomuto onemocnění...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka