facebook
Dobré ráno, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Syndrom neklidných nohou


Ilustrační fotografie


Znáte syndrom neklidných nohou? Pokud v noci nemůžete spát a cítíte ve svých nohách podivné záškuby, možná se týká i vás. Během života jste se s ním však nikdy nemusela setkat. Syndrom neklidných nohou se totiž klidně může objevit až v těhotenství a zkomplikovat tuto příjemnou část života mnoha budoucím maminkám. Dobrou zprávou však je, že pokud se objeví až v těhotenství, v drtivé většině případů po porodu zmizí nebo alespoň značně ustoupí. Můžete se s ním setkat obvykle až v poslední třetině.

Jak se syndrom neklidných nohou projevuje

U většiny postižených pacientů se jedná o chronické onemocnění, které je nutí pohybovat dolními končetinami. S tímto „cukáním“ se můžete nejčastěji setkat večer a během noci. Syndrom tak vede například k poruchám spánku a vlivem nočního bdění může způsobit i ospalost a nadměrnou únavu během dne.

Pokud u sebe takové projevy zaznamenáte, neváhejte o svém stavu informovat gynekologa či praktického lékaře. Nemusí se totiž nutně jednat právě o SNN (syndrom neklidných nohou). Cukání a škubání může být také důsledkem chudokrevnosti, zánětu nervů způsobených cukrovkou nebo revma. Obecně ženy jsou pro tuto nemoc však rizikovější skupinou než-li muži.

V mnohých případech dokáže SNN výrazně zkomplikovat i každodenní situace. Například už nezvládáte déle sedět v autě, v kině nebo v divadle. Velmi intenzivně se zde může projevit až ve formě křečí. Jedná se však už o pokročilé fáze tohoto onemocnění, které se nastávajících maminek týkají jen zcela výjimečně.

Jak řešit syndrom neklidných nohou

Poté, co kontaktujete svého lékaře, se zkuste zamyslet nad svou životosprávou, která může mít na tento syndrom velký vliv. V těhotenství sice alkoholu neholdujete, můžete ale málo odpočívat nebo příliš solit. Často pomůže i zvýšení příjmu železa, které vám ve formě tablet může předepsat váš lékař.

V případě záškubů si můžete ulevit také například masáží nebo sprchou, při které pouštíte střídavě teplou a studenou vodu. Ani v těhotenství byste neměla zapomínat na pravidelný pohyb - cvičte a choďte do přírody. Rozhodně však nesahejte po lécích na spaní, které vám sice spánek usnadní, ale pro těhotné ženy nejsou vůbec vhodné.





Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka