facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Strie


Ilustrační fotografie


Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a umožňují tak růst, přizpůsobení se tlaku a tahu a následný návrat do původního stavu. Věkem obsah elastických vláken klesá, kůže se obecně ztenčuje a kapacita pružnosti se přirozeně zmenšuje, kůže je proto zranitelnější a vznik strií je snazší. Z tohoto tvrzení pak vyplývají situace, kdy se strie tvoří – rapidní růst, rychlý a velký přírůstek hmotnosti a také těhotenství. Strie se mohou tvořit také u různých onemocnění kůže a při dlouhodobé terapii kortikosteroidními hormony, pak ovšem vypadají trochu jinak.

Strie vypadají jako drobné světlé trhlinky, většinou o velikosti do 1 cm, ale mohou se postupně slévat a vytvořit tak velmi ošklivé linie třeba přes celé břicho. V počátcích mohou mít různý barevný nádech, od růžové až po temně fialovou, téměř vždy pak následně vyblednou a stávají se méně viditelnými, získávají perleťové zbarvení. I tak jsou ale stále nápadné a představují estetický problém, pro některé ženy až nesnesitelný. Objevují se zejména v predilekčních místech, jimiž jsou místa s přirozeným sklonem k většímu ukládání podkožního tuku – boky, břicho, hýždě, prsa, stehna. Proto jsou často nazývány problémovými partiemi. Někteří z nás mají k tvorbě strií větší sklon než jiní, převážně důsledkem genetických dispozic a různých hormonálních poruch. Nejčastěji se strie tvoří v třetím trimestru těhotenství. Pokud je nárůst bříška příliš rychlý, nemusí pomoci ani pravidelné a důkladné promazávání kůže. Přesto pravidelná a kvalitní péče od počátku těhotenství může škody výrazně omezit. Nutné je nejen kůži zvlhčovat, ale také podporovat její pružnost speciálními preparáty (dají se koupit v lékárně) a mastnými krémy. Vhodné je také dlouhodobě již před otěhotněním posilovat břišní svalstvo, poněvadž ochablá tkáň je k potrhání náchylnější. Promazávat je dobré zejména spodní část břicha, pokud to lze tak veškeré problémové partie včetně prsou. Na pevnost prsní tkáně má dobrý vliv volba správné podprsenky a to nejen v období těhotenství, špatné prádlo je nešvarem velké části české ženské populace.

Jaká je kromě mazání možná prevence? V těhotenství zejména snaha o pomalé přibírání na váze pomocí úpravy jídelníčku a dodržování zdravé životosprávy (což samozřejmě platí i obecně), v ostatních obdobích života přiměřené posilování problémových partií, dostatečná, ale ne přehnaná hydratace, udržování dobré vitality kůže. Mohou pomoci také různé masáže a lymfodrenáže.

Pokud se strie objeví, je velmi těžké se jich zbavit. Efektivnější je snaha o jejich předcházení a zábrana šíření. Lze přistoupit také k dermabrazi, což je jemné zbroušení kůže oxidem hlinitým na specializovaných pracovištích. Nejde o levnou záležitost, pokud je ale poškození kůže výrazné a způsobuje různé psychické problémy a komplexy, jde o docela úspěšnou metodu, která může příznivě ovlivnit stav kůže a tím i zmírnit stud dotyčné(ho) za své tělo.

A zpráva pro všechny posměváčky z řad mužů – i je mohou strie postihnout, přestože primárně mají k jejich tvorbě kvůli rozdílné stavbě kůže větší dispozice ženy. Zejména v dnešní době obézní populace je to celkem běžná záležitost. Nevyhýbají se také mladým hochům, kteří velmi rychle vyrostou. U některých se mohou zjizvit i celá záda. Prevence v tomto případě bohužel není žádná a lze jen mírnit následky. Poslední kategorií pánských strií jsou jizvičky vzniklé při nadměrném nárůstu svalové hmoty. Při intenzivním posilování kůže ztrácí svou pružnost, obzvláště pokud jsou současně používána anabolika nebo je kůže oslabována sluněním v soláriích. Proto je nesmyslná snaha o vylepšení vzhledu cestou krátkodobého a náročného posilování za každou cenu, nejen kvůli možnému vyčerpání organismu a poškození pohybového aparátu.

Jak řešit zhoršenou pleť v těhotenství Jak řešit zhoršenou pleť v těhotenství

Zhoršená kvalita pleti se dnes týká mnoha žen, nejen těch těhotných. V případě těhotenství může být jedním z jeho prvních příznaků, rovněž se může dostavit až v pozdějších týdnech nebo v mateřství. Poradíme vám, jak s pleťovými ...

Opakované potraty Opakované potraty

Opakované potraty trápí mnoho žen. Pokud žena potratí jednou, neznamená to však, že během příštího těhotenství musí potratit znova. Jeden potrat pravděpodobnost toho druhého nijak nezvyšuje. Pokud dojde za sebou ke třem a více ...

Otěhotnění po potratu Otěhotnění po potratu

Potrat je nepříjemná životní zkušenost pro každou ženu. Obzvlášť pokud se jedná o samovolný potrat. Mnoho žen pak řeší otázku, zda ještě budou moci mít děti a kdy se pokusit o další otěhotnění. Každá žena by si měla dopřát dostatek času ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka