facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Bolesti nohou v těhotenství


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství pak není vůbec příjemné a vy se jen těšíte, až vaše obtíže skončí. Poradíme vám, jak bolesti nohou a další nepříjemné pocity s tím spojené řešit a také jak jim předcházet. Protože prevence je vždy tím nejdůležitějším.

Životní styl v těhotenství

Možná vám to už bude znít jako klišé, ale na bolesti nohou má výrazný vliv váš životní styl. V těhotenství je potřeba více dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, který bude bohatý na kvalitní a živinově hodnotné potraviny. Vaše tělo vyžaduje vyšší přísun minerálů a vitamínů, především hořčíku a vápníku. Jestliže budete mít hořčíku málo, mohou se objevit například zmíněné křeče. Navíc hořčík se podílí i na únavě.

Abyste se problémů se svými končetinami zbavila, dopřejte si pravidelný pohyb. Každý den tedy choďte na procházku, plavat nebo cvičit. Je potřeba se hýbat, jinak vaše tělo zlenivý a bude vše snášet ještě hůře. Pokud jste doma a máte chvilku času, můžete si nohy natáhnout na pohovku do vodorovné polohy nebo si připravit horkou bylinnou koupel. To vám jistě udělá dobře. Rozhodně nesedejte s nohou přes nohu. Tím si totiž jen zakládáte na křečové žíly a další otoky.

Otoky často vznikají i z důvodu, že vaše tělo zadržuje vodu - pokud ji má nedostatek. Každý den tedy vypijte dva až tři litry vody. Nemusí se jednat jen o čistou vodou, část může být nahrazena čaji, ovocnými a zeleninovými šťávami, mlékem nebo polévkou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vaše obtíže neustupují, je namístě navštívit lékaře. Ten vám pravděpodobně provede krevní testy a zjistí, zda vašemu tělu něco nechybí. Následně doporučí vhodnou léčbu nebo poradí, jak zmírnit tyto obtíže. V extrémním případě vám může doporučit nosit kompresní punčochy, které jsou sice nepohodlné, ale otoky sníží.

Bolesti nohou často způsobují i namožené svaly nebo svalové dysbalance. Nezapomeňte tedy ani na každodenní strečink, kterým zlepšíte svou mobilitu. K bolestem přispívá dlouhé stání i sezení. Stejně tak se nepřepínejte a neabsolvujte žádné dálkové pochody. Hodinová procházka každý den je pro vaše bříško víc než dost.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Štítná žláza a těhotenství Štítná žláza a těhotenství

Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem...

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa dokáže potrápit mnoho budoucích maminek. Jedná se o citlivé téma, na které spousta žen nechce komunikovat svým partnerem nebo se kterým se nechce svěřit ani svému lékaři. Připravili jsme tedy pro vás pár tipů...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka