facebook
Dobrý večer, je úterý 28.1.2020 a svátek slaví Zdislava

Bolesti nohou v těhotenství


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství pak není vůbec příjemné a vy se jen těšíte, až vaše obtíže skončí. Poradíme vám, jak bolesti nohou a další nepříjemné pocity s tím spojené řešit a také jak jim předcházet. Protože prevence je vždy tím nejdůležitějším.

Životní styl v těhotenství

Možná vám to už bude znít jako klišé, ale na bolesti nohou má výrazný vliv váš životní styl. V těhotenství je potřeba více dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, který bude bohatý na kvalitní a živinově hodnotné potraviny. Vaše tělo vyžaduje vyšší přísun minerálů a vitamínů, především hořčíku a vápníku. Jestliže budete mít hořčíku málo, mohou se objevit například zmíněné křeče. Navíc hořčík se podílí i na únavě.

Abyste se problémů se svými končetinami zbavila, dopřejte si pravidelný pohyb. Každý den tedy choďte na procházku, plavat nebo cvičit. Je potřeba se hýbat, jinak vaše tělo zlenivý a bude vše snášet ještě hůře. Pokud jste doma a máte chvilku času, můžete si nohy natáhnout na pohovku do vodorovné polohy nebo si připravit horkou bylinnou koupel. To vám jistě udělá dobře. Rozhodně nesedejte s nohou přes nohu. Tím si totiž jen zakládáte na křečové žíly a další otoky.

Otoky často vznikají i z důvodu, že vaše tělo zadržuje vodu - pokud ji má nedostatek. Každý den tedy vypijte dva až tři litry vody. Nemusí se jednat jen o čistou vodou, část může být nahrazena čaji, ovocnými a zeleninovými šťávami, mlékem nebo polévkou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vaše obtíže neustupují, je namístě navštívit lékaře. Ten vám pravděpodobně provede krevní testy a zjistí, zda vašemu tělu něco nechybí. Následně doporučí vhodnou léčbu nebo poradí, jak zmírnit tyto obtíže. V extrémním případě vám může doporučit nosit kompresní punčochy, které jsou sice nepohodlné, ale otoky sníží.

Bolesti nohou často způsobují i namožené svaly nebo svalové dysbalance. Nezapomeňte tedy ani na každodenní strečink, kterým zlepšíte svou mobilitu. K bolestem přispívá dlouhé stání i sezení. Stejně tak se nepřepínejte a neabsolvujte žádné dálkové pochody. Hodinová procházka každý den je pro vaše bříško víc než dost.

Hnědý výtok, špinění v těhotenství Hnědý výtok, špinění v těhotenství

Hnědý výtok je způsoben drobným krvácením smíšeným s hlenem. Projevuje se často nenápadně objevením známek nečistot na spodním prádle. Může mít mnoho příčin, proto je dobré hned na úvod říct, že při jakýchkoliv obavách je vždy lepší ...

Bazální tělesná teplota Bazální tělesná teplota

Bazální teplota je nejnižší teplotou, které lidské tělo za normálních fyziologických podmínek, tedy v období největšího tělesného klidu, kdy se na ní nepodílí metabolická aktivita těla (není zvyšována aktivitou svalů ani trávením potravy).

Bolesti zad v těhotenství Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka