facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Mateřství a kariéra


Ilustrační fotografie


V dnešní době se ženy rozhodují založit rodinu až mnohem později než tomu bylo dříve, kdy osmnáctiletá matka nebyla ničím ojedinělým. Mateřství se plánuje až poté, jakmile žena vystuduje a zajistí si perspektivní zaměstnání. Následně však může nastat problém, neboť v důsledku tříleté nebo někdy i čtyřleté pauzy, kdy žena pečuje o dítě, se již dostane ze zaběhnutého profesního života a návraty nebývají lehké.

Některé ženy se proto rozhodnou skloubit práci s rodičovstvím. Intenzivní péči o dítě proto věnují třeba jen rok nebo pár měsíců a poté se již snaží postupně vrátit do pracovního režimu. V takovém případě je dobré, pokud má žena někoho, s kým se může podělit o péči o dítě. V některých rodinách to bývá otec, jehož zaměstnání rovněž dovoluje pružnou pracovní dobu, a to lze považovat za ideální řešení v dané situaci. Nebo pomohou babičky či profesionální chůvy.

Je nutné si uvědomit, že první tři roky dítěte jsou velice důležité. Dítě se v tomto období rozvíjí velice rychle a k tomu, aby jeho vývoj byl úspěšný, potřebuje pocit bezpečí a jistoty, což mu může poskytnout zejména matka. Vedle toho jsou však na ženu kladeny i vysoké profesní nároky, a proto se čím dál tím více ženy snaží sladit rodinný a profesní život dohromady tak, aby v důsledku péče o dítě nepřišly o své zaměstnání či vybudovanou kariéru.

Nemá-li žena možnost, aby se o dítě v době její nepřítomnosti postaral otec dítěte či například prarodiče, může zvolit alternativní péči prostřednictvím soukromé chůvy nebo jeslí. Ani jedna z těchto variant však není nejvhodnější, zvláště jedná-li se o dítě do jednoho roku. U větších dětí je pak nutno situaci posoudit individuálně v závislosti na tom, do jaké míry je dítě společenské nebo naopak úzkostlivé. To by pak neslo velice špatně.

Otázku mateřství a kariéry je nutné vždy posuzovat individuálně, a proto ani nelze najít universální řešení. V žádném případě nelze odsuzovat matku, která zvolí některé alternativní řešení péče o dítě, a to ať už se tak rozhodne z jakéhokoli důvodu. Nejčastěji se jedná o finanční důvody, ale důvodem může být i samotná profese, ze které žena nechce tzv. „vypadnout“.

Čím dítěti bráníme v rozvoji? Čím dítěti bráníme v rozvoji?

Když hledíme na to, zda má dítě vše, co potřebuje a nic mu nechybí, často neznáme hranici, která dává najevo, že jsme až příliš přepečliví. O dítě se samozřejmě musíme starat, jak nejlépe...

Jak uspořádat dětskou oslavu1 Jak uspořádat dětskou oslavu I.

Pořádáte poprvé dětskou oslavu a obáváte se, jak to dopadne? Dětská party může být zábava jak pro dospělé, tak pro děti, stačí jen vědět, jak na to a co si na ni připravit. Jak to zorganizovat...

Dospívání chlapců Dospívání chlapců

Puberta je období plné radikálních změn. Jedná se o životní úsek, který je velmi náročný nejen pro daného jedince, ale i pro jeho rodiče. Z chlapce se stává muž, a to díky hormonům, které...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka