facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Vitamín E - proč je pro nás důležitý?


Ilustrační fotografie


Vitamín E představuje skupinu důležitých látek, které se jinak označují také jako tokoferoly. Jedná se o vitamíny rozpustné v tucích. Pokud tedy budete chtít zvýšit příjem tohoto vitamínu, nezapomeňte ho kombinovat také s mastnými kyselinami. Vitamín E se řadí mezi antioxidanty a zabraňuje tak vzniku volných radikálů, které se pojí s metabolickými procesy v našem těle.


Dbát na vyvážený přísun tokoferolů by měla každá budoucí maminka, která si chce během těhotenství udržet pevné zdraví. Lékaři tento vitamín často doporučují užívat spolu s kyselinou listovou již před otěhotněním. Těhotné ženy by pak měly jeho příjem navýšit z 8 na 10 mg. Při kojení ho můžete užívat dokonce v množství 12 mg.


Účinky vitamínu E


Vitamín E působí proti civilizačním chorobám. Doporučuje se jako prevence před vznikem nádorových onemocnění (především u rakoviny prsou nebo tlustého střeva) nebo aterosklerózy. Zvyšuje detoxikační schopnosti jater, využívá se také při neplodnosti nebo při opakovaných potratech. Doporučuje se jeho užívání ženám, které se potýkají s poruchami svého menstruačního cyklu. Dostatek vitamínu E představuje spíše prevenci, kterou byste však neměla zanedbat.


V čem je vitamín E obsažen


Jestliže chcete navýšit příjem vitamínu E, nemusíte sahat hned po potravinovém doplňku. Zkuste tento vitamín do těla doplnit přirozenou cestou. Značné množství vitamínu E se nachází v pšeničných klíčcích a v rostlinných olejích. Obsahují ho ořechy, ovesné vločky, celozrnné pečivo, mák, sója nebo sezamová či slunečnicová semínka. Je obsažen třeba i v játrech, jejichž konzumace se však v těhotenství příliš nedoporučuje, a také ve vajíčkách.


Jak se projevuje nedostatek vitamínu E


Nedostatek tohoto vitamínu se pojí například s poruchami zraku, se suchou pokožkou, s celkovou únavou, se záněty v zažívání, s neplodností nebo se špatným hojením ran. Obecně můžeme říci, že nedostatek vitamínu E jen těžko odhalíte. Spolehlivé informace vám však podají výsledky krevních testů. Na druhou stranu se vitamínu E můžete i předávkovat. Ve vašem organismu velké množství bude působit toxicky, což se na vás projeví vyrážkou, únavou či nechutenstvím.





Fyzioterapie a tejpování v těhotenství Fyzioterapie a tejpování v těhotenství

Trápí vás bolesti zad a krční páteře, ramen, kolen, kyčlí a dalších částí těla? Pokud si s vámi doktoři nevědí rady a vy nechcete celé těhotenství jen proležet (což mnohdy stav pouze zhorší), navštivte...

Lněné semínko O lněném semínku

Lněné semínko si oblíbili nejen všichni příznivci zdravého životního stylu, ale také budoucí maminky, jejichž těhotenství se blíží ke svému konci. Tato semínka jsou významným zdrojem omega 3 mastných kyselin, vlákniny...

Psychika v těhotenství

Během těhotenství můžete pozorovat změny na svém těle a samozřejmě i na psychice. Až bychom mohli říci, že ty psychické přicházejí dříve než fyzické. Každá žena těhotenství prožívá jinak a každé těhotenství je tak opravdu unikátní.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka