facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Šípkový čaj je plný vitamínů


Ilustrační fotografie


Šípkový čaj je především v době chřipkových epidemií vynikajícím zdrojem vitamínu C. Kromě něj obsahuje také některé vitamíny B, vitamín P a K. Léčí a také působí jako prevence proti nachlazení a infekcím. Rovněž se podílí na zásobování buněk kyslíkem, zpevňuje cévy, pomáhá od bolestí žil nebo na nervy. Stimuluje libido (je tedy báječným pomocníkem i při otěhotnění) nebo pomáhá při zánětech močového měchýře, močových cest a ledvin.


Pijte bylinné čaje


Bylinné čaje vám obecně můžeme v těhotenství jen doporučit. Právě šípek je častým základem jak bylinných, tak i ovocných čajů. Jestliže vám chutná, můžete si ho dopřávat každý den. Prostřídejte ho třeba s heřmánkem, meduňkou nebo lipovým květem. Uvidíte, že při konzumaci bylinek se budete cítit mnohem lépe.


Sběr šípku


Šípkový čaj si můžete zakoupit v lékárně jako porcovaný, který je vyrobený ze sušených plodů šípku, nebo si ho můžete doma vyrobit. Pokud víte o místě, na kterém šípek roste, není nic jednoduššího než strávit odpoledne příjemnou procházkou a ještě si z ní přinést košík těchto drobných červených plodů.


Jak jsme se už zmínili, šípkový čaj se vyrábí ze sušených plodů šípku. Ty můžete sušit v lísce na slunci, v troubě na plechu (pozor na jejich spálení) nebo v sušičce ovoce. Tradiční sušení na slunci trvá několik dní, v troubě šípky usušíte při teplotě cca 70 stupňů za pár hodin a podobně je tomu i v sušičce potravin. Usušený šípek je tmavě červený, s tvrdou slupkou. Musí být dokonale suchý i uvnitř, jinak hrozí, že zplesniví.


Domácí příprava šípkového čaje


Na šípkový čaj si šípky namočte na noc ve vodě (můžete je nechat namočené až 24 hodin). Potom tento výluh přiveďte k teplotě 80 stupňů - nevařte, protože byste zničila cenné látky - a přeceďte přes jemné sítko. Na přípravu je tento čaj sice pracnější než kupovaný, je však mnohem zdravější a také chutnější. Jestliže šípky nebudete mít čas louhovat, můžete je vsypat do vřelé vody a přibližně 30 minut povařit. Takový čaj bude chuťově podobný, některé látky se však teplem zničí.


Usušené šípky skladujte na dobře větraném místě. Nejprve je ideální jejich skladování v plátěném sáčku a až si budete jisti, že jsou dokonale suché, můžete je přesunout do dobře uzavíratelné dózy. V příznivých podmínkách vám šípky vydrží uskladněné třeba i dva roky.





Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství

Otoky nohou, křečové žíly, zarostlé chloupky nebo neudržované nehty, to jsou problémy, které trápí mnoho budoucích rodiček. Chcete si své nohy udržet i během těhotenství krásné? Poradíme...

Osvědčené tipy, jak vyvolat porod Osvědčené tipy, jak vyvolat porod

Jste těhotná a přenášíte? Pokud se potýkáte s tímto problémem a obáváte se, že vám budou muset vyvolávat porod v porodnici, máme pro vás několik osvědčených tipů, které určitě vyzkoušejte, pokud...

Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu. Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.

Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka