facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 20.1.2025 a svátek slaví Běla

Šípkový čaj je plný vitamínů


Ilustrační fotografie


Šípkový čaj je především v době chřipkových epidemií vynikajícím zdrojem vitamínu C. Kromě něj obsahuje také některé vitamíny B, vitamín P a K. Léčí a také působí jako prevence proti nachlazení a infekcím. Rovněž se podílí na zásobování buněk kyslíkem, zpevňuje cévy, pomáhá od bolestí žil nebo na nervy. Stimuluje libido (je tedy báječným pomocníkem i při otěhotnění) nebo pomáhá při zánětech močového měchýře, močových cest a ledvin.


Pijte bylinné čaje


Bylinné čaje vám obecně můžeme v těhotenství jen doporučit. Právě šípek je častým základem jak bylinných, tak i ovocných čajů. Jestliže vám chutná, můžete si ho dopřávat každý den. Prostřídejte ho třeba s heřmánkem, meduňkou nebo lipovým květem. Uvidíte, že při konzumaci bylinek se budete cítit mnohem lépe.


Sběr šípku


Šípkový čaj si můžete zakoupit v lékárně jako porcovaný, který je vyrobený ze sušených plodů šípku, nebo si ho můžete doma vyrobit. Pokud víte o místě, na kterém šípek roste, není nic jednoduššího než strávit odpoledne příjemnou procházkou a ještě si z ní přinést košík těchto drobných červených plodů.


Jak jsme se už zmínili, šípkový čaj se vyrábí ze sušených plodů šípku. Ty můžete sušit v lísce na slunci, v troubě na plechu (pozor na jejich spálení) nebo v sušičce ovoce. Tradiční sušení na slunci trvá několik dní, v troubě šípky usušíte při teplotě cca 70 stupňů za pár hodin a podobně je tomu i v sušičce potravin. Usušený šípek je tmavě červený, s tvrdou slupkou. Musí být dokonale suchý i uvnitř, jinak hrozí, že zplesniví.


Domácí příprava šípkového čaje


Na šípkový čaj si šípky namočte na noc ve vodě (můžete je nechat namočené až 24 hodin). Potom tento výluh přiveďte k teplotě 80 stupňů - nevařte, protože byste zničila cenné látky - a přeceďte přes jemné sítko. Na přípravu je tento čaj sice pracnější než kupovaný, je však mnohem zdravější a také chutnější. Jestliže šípky nebudete mít čas louhovat, můžete je vsypat do vřelé vody a přibližně 30 minut povařit. Takový čaj bude chuťově podobný, některé látky se však teplem zničí.


Usušené šípky skladujte na dobře větraném místě. Nejprve je ideální jejich skladování v plátěném sáčku a až si budete jisti, že jsou dokonale suché, můžete je přesunout do dobře uzavíratelné dózy. V příznivých podmínkách vám šípky vydrží uskladněné třeba i dva roky.





Masáže v těhotenství Masáže v těhotenství

Všeobecně se říká, že masáže v těhotenství jsou nevhodné, možná až nepřípustné. Je však pravda, že díky rostoucímu bříšku a hmotnosti jsou zatěžovány některé tělesné partie, jako jsou záda a nohy, a proto je třeba jim...

Péče o tělo v šestinedělí Péče o tělo v šestinedělí

Těhotenství a porod vaše tělo celkově změní. Některé ženy se děsí tukových polštářků, které však v době kojení bez problémů odbourají. Jiné zase trápí představa strií a celulitidy. V tomto článku vám poradíme, jak se...

Nahřívání svalů a kloubů v těhotenství Nahřívání svalů a kloubů v těhotenství

Teplo a chlad patří mezi nejstarší a také nejúčinnější terapie. Obzvlášť v těhotenství, kdy se svých obtíží nemůžete snadno zbavit s pomocí prášků, je dobré zvolit právě nahřívání. Teplo by nikdy...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka