facebook
Dobrý večer, je úterý 28.1.2020 a svátek slaví Zdislava

Šípkový čaj je plný vitamínů


Ilustrační fotografie


Šípkový čaj je především v době chřipkových epidemií vynikajícím zdrojem vitamínu C. Kromě něj obsahuje také některé vitamíny B, vitamín P a K. Léčí a také působí jako prevence proti nachlazení a infekcím. Rovněž se podílí na zásobování buněk kyslíkem, zpevňuje cévy, pomáhá od bolestí žil nebo na nervy. Stimuluje libido (je tedy báječným pomocníkem i při otěhotnění) nebo pomáhá při zánětech močového měchýře, močových cest a ledvin.


Pijte bylinné čaje


Bylinné čaje vám obecně můžeme v těhotenství jen doporučit. Právě šípek je častým základem jak bylinných, tak i ovocných čajů. Jestliže vám chutná, můžete si ho dopřávat každý den. Prostřídejte ho třeba s heřmánkem, meduňkou nebo lipovým květem. Uvidíte, že při konzumaci bylinek se budete cítit mnohem lépe.


Sběr šípku


Šípkový čaj si můžete zakoupit v lékárně jako porcovaný, který je vyrobený ze sušených plodů šípku, nebo si ho můžete doma vyrobit. Pokud víte o místě, na kterém šípek roste, není nic jednoduššího než strávit odpoledne příjemnou procházkou a ještě si z ní přinést košík těchto drobných červených plodů.


Jak jsme se už zmínili, šípkový čaj se vyrábí ze sušených plodů šípku. Ty můžete sušit v lísce na slunci, v troubě na plechu (pozor na jejich spálení) nebo v sušičce ovoce. Tradiční sušení na slunci trvá několik dní, v troubě šípky usušíte při teplotě cca 70 stupňů za pár hodin a podobně je tomu i v sušičce potravin. Usušený šípek je tmavě červený, s tvrdou slupkou. Musí být dokonale suchý i uvnitř, jinak hrozí, že zplesniví.


Domácí příprava šípkového čaje


Na šípkový čaj si šípky namočte na noc ve vodě (můžete je nechat namočené až 24 hodin). Potom tento výluh přiveďte k teplotě 80 stupňů - nevařte, protože byste zničila cenné látky - a přeceďte přes jemné sítko. Na přípravu je tento čaj sice pracnější než kupovaný, je však mnohem zdravější a také chutnější. Jestliže šípky nebudete mít čas louhovat, můžete je vsypat do vřelé vody a přibližně 30 minut povařit. Takový čaj bude chuťově podobný, některé látky se však teplem zničí.


Usušené šípky skladujte na dobře větraném místě. Nejprve je ideální jejich skladování v plátěném sáčku a až si budete jisti, že jsou dokonale suché, můžete je přesunout do dobře uzavíratelné dózy. V příznivých podmínkách vám šípky vydrží uskladněné třeba i dva roky.

Může domácí mazlíček způsobit nějaké problémy? Může domácí mazlíček způsobit nějaké problémy?

Nejedna majitelka se během těhotenství musela vzdát svého domácího mazlíčka. V tomto článku se dozvíte, jaká zdravotní rizika vám může zvíře v těhotenství přinést. Také se zde dočtete...

K zubaři v těhotenství? K zubaři v těhotenství?

Každý člověk by se měl dobře starat o svůj chrup. U budoucí maminky to platí dvojnásob. Vůbec není pravda, že vás dítě nutně musí připravit o všechny zdravé zuby. Pokud budete přijímat dostatek...

Fyzioterapie a tejpování v těhotenství Fyzioterapie a tejpování v těhotenství

Trápí vás bolesti zad a krční páteře, ramen, kolen, kyčlí a dalších částí těla? Pokud si s vámi doktoři nevědí rady a vy nechcete celé těhotenství jen proležet (což mnohdy stav pouze zhorší), navštivte...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka