facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Čím dítěti bráníme v rozvoji?


Ilustrační fotografie


Když hledíme na to, zda má dítě vše, co potřebuje a nic mu nechybí, často neznáme hranici, která dává najevo, že jsme až příliš přepečliví. O dítě se samozřejmě musíme starat, jak nejlépe umíme, nesmíme jim ale bránit v přirozeném rozvoji, kterým si musí každý jedinec projít sám. Naše potomky je třeba samo nechat „okusit“ něco nového. Čím nejčastěji bráníme dětem v přirozeném rozvoji?

Přílišná úzkost

Jistě ve svém okolí znáte alespoň 2 maminky, které jsou na své dítě až příliš háklivé. Vše musí být do puntíku splněno a dítě nedá z ruky – ani tchyni na hlídání, aby si jeden večer mohla vyrazit s partnerem. Takové matky napadají myšlenky typu: „A co když babička usne a nechá zapnutý sporák?“ nebo: „Určitě nedá pozor a dítě jí skočí na ulici pod auto.“ Takováto přílišná úzkost může nejen omezovat oba partnery, ale zároveň tím vytvoří v dítěti určitý pocit ambicióznosti, kdy chce rodičům dokázat, že to přece taky zvládne samo. Často se ale situace dostane do extrému a skutečná nehoda je na světě.

„On za to ale nemůže!“

Často se také stává, že matky chování svých dětí neustále omlouvají. A to i v případě, že není v právu. Tímto v něm ale j pocit, že ať udělají cokoliv, vždycky z toho vyváznou a situaci za něj vyřeší někdo jiný. Zároveň tím dáváme dítěti najevo, že jsme tady VŽDY pro něj a VŽDY za něj jeho problémy vyřešíme. Hodně matek na to přijde až když přijde dítě do puberty – začněte tedy ihned.

Dítěti nevěříme

Z toho také vyplývá fakt, že nevěříme tomu, že by dítě něco samo dokázalo. Tím dáváme najevo svou nedůvěru a v dítěti vzniká komplex méněcennosti a pocitu, že je budižkničemu. Mnohé matky také nedají na opravdu dobře míněné rady ze strany zkušenějších matek, což by jim často ubralo spousty starostí a nervů. Dítě tak nabude dojmu, že rodič je ten, co vše vyřeší nejlépe, takže se ani nemusí snažit osamostatnit.





Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Propichování oušek Propichování oušek

Propichování oušek je už dlouhou dobu módní záležitostí malých holčiček. Spousta z nás má však obavy, že propíchnutím boltců může nějak narušit funkci určitých orgánů, protože každý zásah do těla  muže nést své následky.

Výchova dvojčat 2.část Výchova dvojčat 2.část

V první části jsme uvedli téma „Výchova dvojčat“ a řekli jsme si, jak vlastně tato „stvoření“ fungují a jak k nim jako správný rodič přistupovat. Nyní se budeme zabývat tím, zda je dobré od sebe...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka