facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Jaké změny vás čekají v těhotenství II.


Ilustrační fotografie


V prvním díle jsme se zabývali změnami v těhotenství, které se týkají především orgánů. V tomto se zaměříme na praktické a spíše nepříjemné změny, jako jsou nezvyklé chutě, nárůst hmotnosti, trombóza, a všudypřítomné strie. Jak se na tyto nevyhnutelné změny stavu vašeho organismu připravit a jak jim pokud možno předejít?


Nezřízené chutě


Změna chutí patří mezi první příznaky těhotenství. Tyto stavy, kdy máte chuť na nezvyklé kombinace jídel nebo máte neovladatelnou chuť spořádat celý obsah ledničky, jsou však velmi individuální. Některé ženy ovládá chuť na sladké, jiné zase spíše na slané. Tento fenomén se týká až 68% těhotných žen a často mívá i jiné opodstatnění, než hormonální změny. Ženy, které nejsou zvyklé dodržovat určitý vyvážený jídelníček, mohou zčistajasna v těhotenství začít postrádat určité živiny, které se projevují právě nezvladatelnou chutí k jídlu. Pokuste se tedy vybírat si zdravější varianty vašich oblíbených pochutin – např. místo čokolády a dortíků si dejte kvalitní smetanový jogurt nebo sušené ovoce a místo brambůrek si dejte mandle či sezamové tyčinky.


Trombóza


Tento jev se vyskytuje spolu s růstem dělohy, která u pokročilejšího těhotenství tlačí na končetiny a tím se podstatně zužuje průtok krve v cévách. V oblasti končetin tudíž může vzniknout krevní sraženina, tzv. trombus. Pokud je trombóza diagnostikována včas, lze učinit určitá opatření a nasadit léčbu, která neohrozí plod ani matku. Je tedy dobré stav vašich nohou pravidelně sledovat, a pokud máte již předpoklady v rodině, informujte o této skutečnosti svého lékaře.


Neoblíbené strie


V dnešní době se setkáváme se striemi již u velmi mladých děvčat, nezáleže na jejich hmotnosti. Hormonální změny k tomuto jevu samozřejmě přispívají, těhotenství nevyjímaje. Stává se tak při rychlém nárůstu hmotnosti, kdy se kůže napíná a nestihne se dostatečně přizpůsobit danému stavu těla. Některé studie říkají, že náchylnost ke striím mohou být i dědičné – pokud je tedy měla vaše matka i babička, stoupá pravděpodobnost výskytu i u vás. Vždy tomu tak ale není. Jak se proti striím preventivně bránit? Opět záleží na genetice a vrozeným dispozicím. Žádné zaručené preventivní ošetření bohužel neexistuje. Trochu však pomáhá pravidelné promazávání pokožky krémem a hlídání si přiměřeného nárůstu váhy.

Psychika v těhotenství

Během těhotenství můžete pozorovat změny na svém těle a samozřejmě i na psychice. Až bychom mohli říci, že ty psychické přicházejí dříve než fyzické. Každá žena těhotenství prožívá jinak a každé těhotenství je tak opravdu unikátní.

Deprese v těhotenství

Deprese v těhotenství rozhodně nemusí být tabu. Projevují se beznadějí, úzkostlivými stavy, plačtivostí nebo smutkem. Trpí jimi mnoho žen a patří mezi ně i ty, které před otěhotněním neměly žádné psychické problémy.

Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství

Otoky nohou, křečové žíly, zarostlé chloupky nebo neudržované nehty, to jsou problémy, které trápí mnoho budoucích rodiček. Chcete si své nohy udržet i během těhotenství krásné? Poradíme...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka