facebook
Příjemnou noc, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Bolesti zad v těhotenství


Ilustrační fotografie


Bolesti zad jsou častým doprovodným jevem těhotenství. Většinou se s nimi žena setkává v závěru druhého trimestru, kdy začínají být záda hodně namáhána. Důvodem bolestí zad v těhotenství jsou zejména změny hormonálních hladin, nárůst hmotnosti a nedostatečně posílené svaly.

Jestliže se v těhotenství potýkáte s bolestmi zad, rozhodně není vhodné řešit je prostřednictvím léků na bolest. Ideální je, aby se nastávající maminka snažila těmto potížím předcházet. V prvé řadě je důležité správné držení těla. Žena by měla stát s rovnými zády, ramena tlačit dozadu a dolů, a hlavu mít v jedné linii s krkem. Dlouhodobé stání se však nedoporučuje. V případě sezení je ideální mít nohy v pravém úhlu a celé plosky chodidel držet na zemi.

Prevencí bolestí zad v těhotenství je cvičení. Těhotenství je samozřejmě specifické období a tomu by měla být přizpůsobena i pohybová aktivita. Součástí cvičení by mělo být protažení svalů a jejich posílení. Konkrétní cviky by těhotná žena měla volit po poradě se zkušeným fyzioterapeutem. Vhodné jsou i procházky na čerstvém vzduchu, kdy žena zapojí širší svalové skupiny.

Zádům ale i celkovému zdravotnímu stavu těhotné ženy neprospívá zvedání těžkých břemen, proto by se tomu měla pokud možno vyhnout. Není-li to v některých případech možné, měla by zajistit rovnoměrné rozdělení zátěže. Na bolesti zad v těhotenství může mít vliv i nesprávně zvolená obuv. Vysoké podpatky nejsou vhodné stejně jako boty na úplně rovné podrážce.

Nastanou-li již bolesti zad v těhotenství, může nastávající mamince pomoci masáž určená pro těhotné. Masáž nejen uvolní zablokované a ztuhlé svaly, ale zároveň navodí relaxaci a pohodu těhotné ženě, což má ve výsledku i velmi pozitivní vliv na miminko.

Co s bolavými zády v těhotenství? Co s bolavými zády v těhotenství?

Těhotenství je bezesporu krásné období plné očekávání a příprav na příchod miminka. Je ale také spojené se spoustou zdravotních neduhů a omezení...

Alergie v těhotenství Alergie v těhotenství

Alergie je patologická (nepřiměřeně zvýšená) reakce imunitního systému na alergen (vnější nebo vnitřní) s tvorbou protilátek. Alergenem vnějším mohou být pyly, roztoči, plísně, látky přenesené hmyzím bodnutím, některé potraviny...

Přenášení dítěte Přenášení dítěte

Často se stává, že se novorozenci rodí předčasně. Takto na životě ohrožení novorozenci se ukládají do tzv. inkubátorů, protože jejich orgány a životní funkce nejsou natolik vyvinuté, aby mohly samostatně fungovat. Dalším extrémem ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka