facebook
Dobré ráno, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Bolesti zad v těhotenství


Ilustrační fotografie


Bolesti zad jsou častým doprovodným jevem těhotenství. Většinou se s nimi žena setkává v závěru druhého trimestru, kdy začínají být záda hodně namáhána. Důvodem bolestí zad v těhotenství jsou zejména změny hormonálních hladin, nárůst hmotnosti a nedostatečně posílené svaly.

Jestliže se v těhotenství potýkáte s bolestmi zad, rozhodně není vhodné řešit je prostřednictvím léků na bolest. Ideální je, aby se nastávající maminka snažila těmto potížím předcházet. V prvé řadě je důležité správné držení těla. Žena by měla stát s rovnými zády, ramena tlačit dozadu a dolů, a hlavu mít v jedné linii s krkem. Dlouhodobé stání se však nedoporučuje. V případě sezení je ideální mít nohy v pravém úhlu a celé plosky chodidel držet na zemi.

Prevencí bolestí zad v těhotenství je cvičení. Těhotenství je samozřejmě specifické období a tomu by měla být přizpůsobena i pohybová aktivita. Součástí cvičení by mělo být protažení svalů a jejich posílení. Konkrétní cviky by těhotná žena měla volit po poradě se zkušeným fyzioterapeutem. Vhodné jsou i procházky na čerstvém vzduchu, kdy žena zapojí širší svalové skupiny.

Zádům ale i celkovému zdravotnímu stavu těhotné ženy neprospívá zvedání těžkých břemen, proto by se tomu měla pokud možno vyhnout. Není-li to v některých případech možné, měla by zajistit rovnoměrné rozdělení zátěže. Na bolesti zad v těhotenství může mít vliv i nesprávně zvolená obuv. Vysoké podpatky nejsou vhodné stejně jako boty na úplně rovné podrážce.

Nastanou-li již bolesti zad v těhotenství, může nastávající mamince pomoci masáž určená pro těhotné. Masáž nejen uvolní zablokované a ztuhlé svaly, ale zároveň navodí relaxaci a pohodu těhotné ženě, což má ve výsledku i velmi pozitivní vliv na miminko.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka