facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Hořčík v těhotenství


Ilustrační fotografie


Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i živiny pro sebe. Mimo jiných látek, které jsou pro těhotenství významné, je důležité, aby měla nastávající maminka dostatek hořčíku.

Postrádá-li tělo těhotné ženy hořčík, může to způsobit i předčasný porod či potrat. Hořčík je důležitý pro náležitý vývoj miminka a pro správný průběh metabolismu ženy. Hořčík podporuje významným způsobem správný metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Dále je významný i pro řádný vývoj a funkci srdce. Svým působením má pozitivní vliv na činnost nervů a svalů. Hořčík pomáhá stabilizovat i vysoký krevní tlak těhotné ženy. Zároveň příznivě ovlivňuje trávení a vyprazdňování, se kterým bývají v době těhotenství problémy. Uvádí se, že má příznivý dopad i na psychiku.

Množství hořčíku v těle ženy by nemělo být ani příliš vysoké, ale ani příliš nízké. V těhotenství se však ženy potýkají spíše s chybějícím hořčíkem než s jeho nadbytkem. Nedostatek hořčíku se dá vypozorovat zejména v souvislosti s křečemi v nohách, a to zvláště v lýtkách. Dále může dojít až k poruchám srdečního rytmu a úzkostným stavům. Dlouhodobější nedostatek pak může mít za následek i křehkost nehtů a kazivost zubů.

Hořčík lze v přirozené podobě nalézt zejména v játrech, která se však v období těhotenství nedoporučují ke konzumaci. Dále je obsažen ve fazolích, kukuřici a mandlích.  Hořčík je přítomen i v mnoha minerálních vodách. Vedle toho je možné jej tělu dodávat ve formě doplňků stravy, které k němu nejčastěji kombinují i vitamin B6 pro správnou vstřebatelnost.  Denní příjem hořčíku by přitom v době těhotenství měl být až 400 mg, protože tělo těhotné ženy jej nejen více spotřebovává, ale zároveň i více vylučuje. Vstřebatelnost hořčíku bývá snížena při současném užívání železa nebo vápníku, proto by měl být mezi nimi určitý časový rozestup.

Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství

Otoky nohou, křečové žíly, zarostlé chloupky nebo neudržované nehty, to jsou problémy, které trápí mnoho budoucích rodiček. Chcete si své nohy udržet i během těhotenství krásné? Poradíme...

Osvědčené tipy, jak vyvolat porod Osvědčené tipy, jak vyvolat porod

Jste těhotná a přenášíte? Pokud se potýkáte s tímto problémem a obáváte se, že vám budou muset vyvolávat porod v porodnici, máme pro vás několik osvědčených tipů, které určitě vyzkoušejte, pokud...

Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu. Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.

Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka