facebook
Příjemnou noc, je středa 28.9.2022 a svátek slaví Václav

Hořčík v těhotenství


Ilustrační fotografie


Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i živiny pro sebe. Mimo jiných látek, které jsou pro těhotenství významné, je důležité, aby měla nastávající maminka dostatek hořčíku.

Postrádá-li tělo těhotné ženy hořčík, může to způsobit i předčasný porod či potrat. Hořčík je důležitý pro náležitý vývoj miminka a pro správný průběh metabolismu ženy. Hořčík podporuje významným způsobem správný metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Dále je významný i pro řádný vývoj a funkci srdce. Svým působením má pozitivní vliv na činnost nervů a svalů. Hořčík pomáhá stabilizovat i vysoký krevní tlak těhotné ženy. Zároveň příznivě ovlivňuje trávení a vyprazdňování, se kterým bývají v době těhotenství problémy. Uvádí se, že má příznivý dopad i na psychiku.

Množství hořčíku v těle ženy by nemělo být ani příliš vysoké, ale ani příliš nízké. V těhotenství se však ženy potýkají spíše s chybějícím hořčíkem než s jeho nadbytkem. Nedostatek hořčíku se dá vypozorovat zejména v souvislosti s křečemi v nohách, a to zvláště v lýtkách. Dále může dojít až k poruchám srdečního rytmu a úzkostným stavům. Dlouhodobější nedostatek pak může mít za následek i křehkost nehtů a kazivost zubů.

Hořčík lze v přirozené podobě nalézt zejména v játrech, která se však v období těhotenství nedoporučují ke konzumaci. Dále je obsažen ve fazolích, kukuřici a mandlích.  Hořčík je přítomen i v mnoha minerálních vodách. Vedle toho je možné jej tělu dodávat ve formě doplňků stravy, které k němu nejčastěji kombinují i vitamin B6 pro správnou vstřebatelnost.  Denní příjem hořčíku by přitom v době těhotenství měl být až 400 mg, protože tělo těhotné ženy jej nejen více spotřebovává, ale zároveň i více vylučuje. Vstřebatelnost hořčíku bývá snížena při současném užívání železa nebo vápníku, proto by měl být mezi nimi určitý časový rozestup.

Sex v těhotenství Sex v těhotenství

Sex v těhotenství rozhodně není žádné tabu. Vždy by však měl být v režii těhotné partnerky. Některé ženy na něj v těhotenství nemají ani pomyšlení, jiné naopak disponují mnohem větším sexuálním apetitem než před otěhotněním.

Šípkový čaj je plný vitamínů Šípkový čaj je plný vitamínů

Šípkový čaj je především v době chřipkových epidemií vynikajícím zdrojem vitamínu C. Kromě něj obsahuje také některé vitamíny B, vitamín P a K. Léčí a také působí...

Vitamín E - proč je pro nás důležitý? Vitamín E - proč je pro nás důležitý?

Vitamín E představuje skupinu důležitých látek, které se jinak označují také jako tokoferoly. Jedná se o vitamíny rozpustné v tucích. Pokud tedy budete chtít zvýšit příjem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka