facebook
Příjemnou noc, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Hořčík v těhotenství


Ilustrační fotografie


Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i živiny pro sebe. Mimo jiných látek, které jsou pro těhotenství významné, je důležité, aby měla nastávající maminka dostatek hořčíku.

Postrádá-li tělo těhotné ženy hořčík, může to způsobit i předčasný porod či potrat. Hořčík je důležitý pro náležitý vývoj miminka a pro správný průběh metabolismu ženy. Hořčík podporuje významným způsobem správný metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Dále je významný i pro řádný vývoj a funkci srdce. Svým působením má pozitivní vliv na činnost nervů a svalů. Hořčík pomáhá stabilizovat i vysoký krevní tlak těhotné ženy. Zároveň příznivě ovlivňuje trávení a vyprazdňování, se kterým bývají v době těhotenství problémy. Uvádí se, že má příznivý dopad i na psychiku.

Množství hořčíku v těle ženy by nemělo být ani příliš vysoké, ale ani příliš nízké. V těhotenství se však ženy potýkají spíše s chybějícím hořčíkem než s jeho nadbytkem. Nedostatek hořčíku se dá vypozorovat zejména v souvislosti s křečemi v nohách, a to zvláště v lýtkách. Dále může dojít až k poruchám srdečního rytmu a úzkostným stavům. Dlouhodobější nedostatek pak může mít za následek i křehkost nehtů a kazivost zubů.

Hořčík lze v přirozené podobě nalézt zejména v játrech, která se však v období těhotenství nedoporučují ke konzumaci. Dále je obsažen ve fazolích, kukuřici a mandlích.  Hořčík je přítomen i v mnoha minerálních vodách. Vedle toho je možné jej tělu dodávat ve formě doplňků stravy, které k němu nejčastěji kombinují i vitamin B6 pro správnou vstřebatelnost.  Denní příjem hořčíku by přitom v době těhotenství měl být až 400 mg, protože tělo těhotné ženy jej nejen více spotřebovává, ale zároveň i více vylučuje. Vstřebatelnost hořčíku bývá snížena při současném užívání železa nebo vápníku, proto by měl být mezi nimi určitý časový rozestup.

Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů

Snad všichni muži prožívají těhotenství svých partnerek. Na miminko se společně s nimi těší, do jisté míry se podílejí na plánování dětského pokoje i na nakupování dětského oblečení. Celých devět měsíců se věnují své partnerce, rozmazlují ji a ...

Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu? Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu?

V těhotenství bychom si měly velmi pečlivě hlídat, co jíme. Nejen kvůli zbytečným kilogramům, která nás po porodu pěkně potrápí, ale hlavně kvůli bezpečnosti našeho miminka. Jak je známo, ne...

Koronavirus a těhotenství Koronavirus a těhotenství

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka