facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas


Ilustrační fotografie


Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo. V některých případech však rodiče motivují své děti předčasně k činnostem, které v daném věku ještě nemají dostatečně vytvořené veškeré motorické předpoklady.

Psychomotorický vývoj potřebuje svůj čas a ne nadarmo je potřeba dodržovat rady odborníků sestavující vývojové přehledy, dle kterých každý rodič zjistí, co může od svého dítěte v daném věku vyžadovat a procvičovat. Zařadí-li rodiče nějakou aktivitu předčasně, mohou svému dítěti způsobit nepříznivé následky, které se poté musí dlouhodobě odstraňovat. Takové dítě pak může mít vadné držení těla, problémy s páteří, může být zbytečně hyperaktivní a neklidné.

Typickým příkladem nevhodného zacházení s miminkem je nadměrné používání dětské autosedačky. Miminko by mělo v autosedačce trávit opravdu jen dobu nezbytně nutnou k přepravě, a to pokud možno na co nejkratší vzdálenost. Autosedačka totiž neposkytuje miminku optimální polohu zejména pro páteř, a proto není vhodná pro dlouhodobější odpočinek. Mnozí rodiče používají autosedačku k uspávání miminka, se kterým jezdí v autě. Miminko si však na to zvykne a poté opravdu není schopné jinak usnout nebo jen s velkými obtížemi. Stejně tak není vhodné nadměrně vozit dítě v autosedačce na konstrukci kočárku namísto klasické „hluboké“ korby. Ta dítěti umožní, aby si rovnoměrně rozložilo váhu svého těla, a dopřeje mu tak kvalitní odpočinek, který v takto malém věku opravdu pro svůj vývoj potřebuje.

Pro správný psychomotorický vývoj je velmi žádoucí pokládat miminko takřka od narození do polohy na bříško. Vždy však zásadně a pouze je-li miminko vzhůru. Nikdy nepokládáme miminko na bříško v době spánku, neboť se zvyšuje riziko udušení.

Každá pozice dítěte má svůj pravý čas. Není vhodné, jestliže rodiče předčasně motivují nebo pomáhají miminku do polohy v sedě. Tuto polohu by dítě mělo samo objevit až kolem devátého měsíce, přičemž by jí měla předcházet poloha v šikmém sedu.

Mezi rodiči jsou poměrně oblíbená tzv. chodítka. Většinou i samotné děti projevují spokojenost, že se mohou již samostatně pohybovat. Ale pro jejich správný motorický vývoj to není vhodná pomůcka.

Kawasakiho syndrom

Toto onemocnění s podivným názvem skrývá vzácnou, přesto nebezpečnou chorobu, která ohrožuje naše nejmenší, nejčastěji batolata ve věku 1-2 roky. Postihuje přibližně jedno dítko z 10 000 dětí do pěti let ročně.

Co se zvětšenými uzlinami?

Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému a tak se na nich často projeví nějaké onemocnění organismu, ať již zvětšením, zvýšením teploty, bolestivostí nebo vším najednou současně.

Příznaky potravinové alergie Příznaky potravinové alergie

Potravinové alergie se týkají každého z nás. Dokonce se mohou objevit už ve velmi útlém věku u malého miminka. Zatímco u některých potravin si uvědomujeme, že obsahují silné alergeny.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka