facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas


Ilustrační fotografie


Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo. V některých případech však rodiče motivují své děti předčasně k činnostem, které v daném věku ještě nemají dostatečně vytvořené veškeré motorické předpoklady.

Psychomotorický vývoj potřebuje svůj čas a ne nadarmo je potřeba dodržovat rady odborníků sestavující vývojové přehledy, dle kterých každý rodič zjistí, co může od svého dítěte v daném věku vyžadovat a procvičovat. Zařadí-li rodiče nějakou aktivitu předčasně, mohou svému dítěti způsobit nepříznivé následky, které se poté musí dlouhodobě odstraňovat. Takové dítě pak může mít vadné držení těla, problémy s páteří, může být zbytečně hyperaktivní a neklidné.

Typickým příkladem nevhodného zacházení s miminkem je nadměrné používání dětské autosedačky. Miminko by mělo v autosedačce trávit opravdu jen dobu nezbytně nutnou k přepravě, a to pokud možno na co nejkratší vzdálenost. Autosedačka totiž neposkytuje miminku optimální polohu zejména pro páteř, a proto není vhodná pro dlouhodobější odpočinek. Mnozí rodiče používají autosedačku k uspávání miminka, se kterým jezdí v autě. Miminko si však na to zvykne a poté opravdu není schopné jinak usnout nebo jen s velkými obtížemi. Stejně tak není vhodné nadměrně vozit dítě v autosedačce na konstrukci kočárku namísto klasické „hluboké“ korby. Ta dítěti umožní, aby si rovnoměrně rozložilo váhu svého těla, a dopřeje mu tak kvalitní odpočinek, který v takto malém věku opravdu pro svůj vývoj potřebuje.

Pro správný psychomotorický vývoj je velmi žádoucí pokládat miminko takřka od narození do polohy na bříško. Vždy však zásadně a pouze je-li miminko vzhůru. Nikdy nepokládáme miminko na bříško v době spánku, neboť se zvyšuje riziko udušení.

Každá pozice dítěte má svůj pravý čas. Není vhodné, jestliže rodiče předčasně motivují nebo pomáhají miminku do polohy v sedě. Tuto polohu by dítě mělo samo objevit až kolem devátého měsíce, přičemž by jí měla předcházet poloha v šikmém sedu.

Mezi rodiči jsou poměrně oblíbená tzv. chodítka. Většinou i samotné děti projevují spokojenost, že se mohou již samostatně pohybovat. Ale pro jejich správný motorický vývoj to není vhodná pomůcka.

Nekrotizující enterokolitida Nekrotizující enterokolitida

Nekrotizující enterokolitida je závažné, život ohrožující onemocnění novorozenců, jak již trochu napovídá název. Jde v podstatě o poruchu přizpůsobení se trávicího systému na život mimo...

Hexavakcína Hexavakcína

Očkování hexavakcínou chrání dítě před nebezpečnými nemocemi, jako je tetanus, záškrt, černý kašel, dětská obrna, hepatitida typu B a hemofilovými infekcemi. Hlavním účelem zařazení...

Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka