facebook
Dobré odpoledne, je úterý 20.10.2020 a svátek slaví Brigita

Proč je důležitá správná hladina vitamínu D


Ilustrační fotografie


Vitamín D je pro budoucí maminky jedním z nejdůležitějších vitamínů. Když ve vašem bříšku roste miminko, je přirozené, že se cítíte mnohem více unavená než dříve. Rozhodně to ale s vitamínem D nepřehánějte a držte se doporučené denní dávky maximálně 5 až 7 mikrogramů - hodnota 7 je zvýšená právě u těhotných a kojících žen. Předávkování, které odpovídá přibližně čtyř až pětinásobné denní dávce, může vyvolat zažívací potíže, časté močení, žíznivost nebo podrážděnost.

Jak působí vitamín D


Tento vitamín představuje skupinu několika blízkých látek. Jedná se o vitamíny D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). V naší pokožce tyto vitamíny vznikají vlivem sluníčka, kterého je však během zimních měsíců nedostatek. I pokud trávíte více času doma, měla byste začít hledat způsoby, jak tento vitamín do svého těla doplnit. Kromě slunečního záření, které je schopné pokrýt až 80 % denní potřeby tohoto vitamínu pro naše tělo, ho obsahují také mořské ryby, listová zelenina, játra nebo vejce či mléčné výrobky.

Vitamín D je důležitý především pro tvorbu a mineralizaci kostí a zubů, usnadňuje hojení zlomenin a používá se tedy i jako prevence při osteoporóze. Ovlivňuje metabolismus vápníku a některých orgánů v těle - například ledvin, jater či střev.

Projevy nedostatku vitamínu D

Jak se nedostatek vitamínu D projevuje? Mezi nejčastější projevy, které se týkají především lidí, co se vyhýbají slunci, patří poruchy kostí, zubů a jejich zvýšená lámavost. V dřívějších dobách se na tyto poruchy - například na křivici - podával rybí tuk. Právě ten vitamín D obsahuje ve velkém množství. V souvislosti s nedostatkem vitamínu D je rozšířena také porucha zvaná osteomalacie, jejímž projevem jsou křehčí kosti a náchylnost ke zlomeninám.

Vitamín D a alergie


Vitamín D je v současnosti hodně dáván do souvislosti s alergiemi. Odborníci již v 90. letech upozorňovali, že nadbytek vitamínu D může vést k rozvoji alergií. Pokud budete mít nadbytek vitamínu D, riskujete, že vaše dítko bude již v období kojení nějakou alergií trpět. Proto vitamín D užívejte vždy s rozumem a raději vše konzultujte se svým lékařem, který podle krevních testů může zjistit, zda vám tento vitamín skutečně chybí, a případně vám stanoví, kolik ho budete každý den užívat.

Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín D + K) Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín D + K)

Vitamín D (označován také jako kalciferol) je jediným vitamínem, který si náš organismus dovede sám vytvářet a to působením UV zářením na kůži. Z kůže se dostane do jater, kde dojde k mezistupňové přeměně a poté je transportován...

Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A + E) Vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A + E)

Jak už název této skupiny vitamínů napovídá, jejich vstřebávání je spojeno se vstřebáváním tuků. Řadí se sem vitamíny A, D, E a K. Na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě je zde možné dosáhnout nadbytku daného vitamínu mnohem snadněji.

5 potravin, bez kterých se vaše těhotenství neobejde 5 potravin, bez kterých se vaše těhotenství neobejde

Existují potraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně měly mít v době těhotenství své místo. Postarají se totiž o přísun potřebných látek, které jsou nezbytné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka