facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Pika


Ilustrační fotografie


Téměř každá žena během svého těhotenství zaznamená nějakou změnu svých chutí. Některé začnou více holdovat zdravé stravě, jiné zase naopak pořádat jednu tabulku čokolády za druhou, aniž by na ni kdykoliv předtím dostaly chuť (ač to u žen není zase tak běžné :). Neobvyklé nejsou ani případy, kdy ženy zkombinují co jim přijde pod ruku – na pocukrovanou vafli si dají sekanou, zastříkají ji horou šlehačky a na vrch umístí kyselou okurku nebo plátek sýra. Časté jsou i touhy po zcela konkrétních potravinách – cibuli, broskvím, hořčici, zelených jablcích, tuku z pod kachny… Nezřídka na pro ně nezvyklé věci, např. olivy či houby. Po uplynutí devíti měsíců těhotenství je už mlsná na tyto pochutiny většinou nehoní. Pika však není jen obyčejná mlsná – při tomto zvláštním a ne zcela jasném syndromu těhotnou ženu přepadají neodolatelné chutě po běžně nepoživatelných věcech a může být proto až životu nebezpečná. Kromě těhotných jí mohou trpět také malé děti či velmi staří lidé, tam však může být částečným původcem problému stařecká demence.

Pokud žena trpí pika syndromem, přepadají ji až nezvladatelné touhy pozřít opravdu prapodivné věci různého druhu – od lógru z kávy a gumu přes zubní pastu, prací prášek a písek až po uhlí či dráty. Často se vyskytuje olizování zdí. Dřívější vápnění zdí pak vedlo k domněnkám, že těmto ženám chybí vápník a instinktivně se snaží jej doplnit. Často proto pika bývá vykládána právě tímto způsobem, ačkoliv důkazy pro to nemáme. Navíc z hlíny, uhlí či prášku na praní prakticky žádné výživné látky člověk získat nemůže. Touha po té či oné běžně nejedlé věci souvisí spíše se strukturou a vůní nežli přímo její chutí.

Tento syndrom se v různé míře může vyskytnout až u 1/3 žen. Pokud ve svých chutích či přímo jídelníčku zaznamenáte něco podobně neobvyklého, měla byste se nad sebou minimálně zamyslet, zda vám opravdu nechybí kvůli jiné dietní chybě nějaká důležitá živina, jako železo nebo vápník a pokusit se ji nahradit. Konzultace s lékařem je pak zvláště v těžších případech více než doporučena. V krajních mezích může pika syndrom vést až k závažným komplikacím ohrožujícím nenarozené miminko i maminku – přes získání nepříjemných parazitů či infekcí až po otravy.

Původ piky je jak již bylo řečeno nejasný, předpokládá se menší vliv chybějících živin a hormonální vlivy. V některých případech může jít o manifestaci duševního onemocnění. Někdy se za těmito prazvláštními chutěmi může schovávat i třeba traumatický prožitek z dětství nebo potlačené obavy ze současného života, včetně těch týkajících se probíhajícího těhotenství.

Zajímavost na závěr – tento syndrom je pojmenován po strace, latinsky pica, která je známa tím, že sbírá vše co najde a polyká i nestravitelné věci.

Jaké ovoce a zeleninu v těhotenství Jaké ovoce a zeleninu v těhotenství

Každý z nás by měl denně sníst alespoň 500 g zeleniny a 200 g ovoce. Doporučované jsou tři porce zeleniny a dvě porce ovoce. Zatímco ovoce, které obsahuje více cukru než zelenina, se doporučuje zařadit především...

Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem

Každá budoucí maminka v těhotenství přibere nějaké to kilo. I když dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček, tak přírůstek váhy v rozmezí 12 až 15 kilogramů je naprosto v pořádku. Hodně záleží i na tom, na...

3 tipy na rychlé doplnění energie 3 tipy na rychlé doplnění energie

Trápí vás v těhotenství nadměrná únava a nedostatek energie? Chyba může být nejen v tom, že málo odpočíváte, ale také ve vašem jídelníčku, který neobsahuje všechny důležité složky. Myslete...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka