facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Pika


Ilustrační fotografie


Téměř každá žena během svého těhotenství zaznamená nějakou změnu svých chutí. Některé začnou více holdovat zdravé stravě, jiné zase naopak pořádat jednu tabulku čokolády za druhou, aniž by na ni kdykoliv předtím dostaly chuť (ač to u žen není zase tak běžné :). Neobvyklé nejsou ani případy, kdy ženy zkombinují co jim přijde pod ruku – na pocukrovanou vafli si dají sekanou, zastříkají ji horou šlehačky a na vrch umístí kyselou okurku nebo plátek sýra. Časté jsou i touhy po zcela konkrétních potravinách – cibuli, broskvím, hořčici, zelených jablcích, tuku z pod kachny… Nezřídka na pro ně nezvyklé věci, např. olivy či houby. Po uplynutí devíti měsíců těhotenství je už mlsná na tyto pochutiny většinou nehoní. Pika však není jen obyčejná mlsná – při tomto zvláštním a ne zcela jasném syndromu těhotnou ženu přepadají neodolatelné chutě po běžně nepoživatelných věcech a může být proto až životu nebezpečná. Kromě těhotných jí mohou trpět také malé děti či velmi staří lidé, tam však může být částečným původcem problému stařecká demence.

Pokud žena trpí pika syndromem, přepadají ji až nezvladatelné touhy pozřít opravdu prapodivné věci různého druhu – od lógru z kávy a gumu přes zubní pastu, prací prášek a písek až po uhlí či dráty. Často se vyskytuje olizování zdí. Dřívější vápnění zdí pak vedlo k domněnkám, že těmto ženám chybí vápník a instinktivně se snaží jej doplnit. Často proto pika bývá vykládána právě tímto způsobem, ačkoliv důkazy pro to nemáme. Navíc z hlíny, uhlí či prášku na praní prakticky žádné výživné látky člověk získat nemůže. Touha po té či oné běžně nejedlé věci souvisí spíše se strukturou a vůní nežli přímo její chutí.

Tento syndrom se v různé míře může vyskytnout až u 1/3 žen. Pokud ve svých chutích či přímo jídelníčku zaznamenáte něco podobně neobvyklého, měla byste se nad sebou minimálně zamyslet, zda vám opravdu nechybí kvůli jiné dietní chybě nějaká důležitá živina, jako železo nebo vápník a pokusit se ji nahradit. Konzultace s lékařem je pak zvláště v těžších případech více než doporučena. V krajních mezích může pika syndrom vést až k závažným komplikacím ohrožujícím nenarozené miminko i maminku – přes získání nepříjemných parazitů či infekcí až po otravy.

Původ piky je jak již bylo řečeno nejasný, předpokládá se menší vliv chybějících živin a hormonální vlivy. V některých případech může jít o manifestaci duševního onemocnění. Někdy se za těmito prazvláštními chutěmi může schovávat i třeba traumatický prožitek z dětství nebo potlačené obavy ze současného života, včetně těch týkajících se probíhajícího těhotenství.

Zajímavost na závěr – tento syndrom je pojmenován po strace, latinsky pica, která je známa tím, že sbírá vše co najde a polyká i nestravitelné věci.





Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka