facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Proč budoucí maminka potřebuje dostatek vápníku


Ilustrační fotografie


Vápník je cenný minerál, který naše tělo potřebuje od mladí až do stáří. Vápník je součástí zubů a kostí, obíhá v krevní plazmě nebo pomáhá při přenosu živin buněčnými membránami. Podílí se na trávení a správném fungování metabolismu. V jakých potravinách ho najdete? A jaké je doporučená denní dávka pro budoucí maminky?

Co může způsobit nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku vede ke špatnému stavu zubů a kostí. Může se projevit křečemi ve svalech, roztroušenou sklerózou. V těhotenství rovněž vede ke špatnému vývoji kostí a svalů u dítěte. Dále snižuje tvorbu mateřského mléka. Doporučená denní dávka je pro těhotnou ženu 1500 mg a pro kojící 2000 mg každý den. Dle průzkumů ženy v ČR přijímají vápníku nedostatečné množství. Naštěstí jeho deficit jde zjistit z krevních testů.

Zdroje vápníku ve stravě

Vápník se vstřebá tehdy, když vaše tělo má dostatek hořčíku a vitamínu D. Proto pokud si koupíte vápník jako doplněk stravy, je často doplněn i jinými minerály nebo vitamíny.

Vápník má většina lidí spojený s mléčnými výrobky. Najdete ho v mléce i v zakysaných produktech, které se doporučuje konzumovat i pro jejich příznivý dopad na střevní mikroflóru. Do svého jídelníčku tak zařaďte jogurtu, tvarohy, kefíry a můžete sáhnout i po tvrdých nezrajících sýrech.

Někteří lidé však trpí nesnášenlivostí laktózy a mléčné výrobky tedy musejí ze svého jídelníčku vyřadit. Rozhodně si ale nemusí z pohledu vápníku zoufat. Velké množství obsahuje mák, sezamové semínko nebo třeba mandle a další druhy ořechů. Ze zeleniny pak můžeme doporučit na vápník bohatý květák, kapustu nebo brokolici.

Vápník jako prevence před komplikacemi v těhotenství

Víte, že dostatek vápníku ve vašem těle může posloužit také jako prevence před některými komplikacemi, které vás jinak mohou v těhotenství potkat? Dokáže potlačit například předčasný porod, vysoký tlak nebo únavu či deprese. Příjem vápníku tedy rozhodně nepodceňujte. I pokud budete jíst každý den potraviny bohaté na vápník, nemusíte se obávat předávkování tímto minerálem.





Proč v těhotenství konzumovat jablka Proč v těhotenství konzumovat jablka

Jablka obecně patří mezi nejoblíbenější ovoce. Jejich konzumace se doporučuje především z důvodu, že se pěstují v Čechách a jablka vypěstovaná u nás můžete konzumovat po většinu roku. Jelikož...

Načerpejte energii z kvalitních obilovin Načerpejte energii z kvalitních obilovin

Komplexní sacharidy by měly být základní složkou jídelníčku každé těhotné ženy. Příjem sacharidů by měl být v průměru 5 gramů na 1 kilogram vaší hmotnosti. Patří mezi ně obiloviny, luštěniny, ovoce nebo zelenina.

Jaké maso jíst v těhotenství Jaké maso jíst v těhotenství

Maso je cenným zdrojem bílkovin, a tak bychom jeho konzumaci během těhotenství rozhodně neměli zanedbávat. Volte především libové maso - ideální je například kuřecí nebo krůtí. Sáhnout však můžete i po vepřovém nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka