Minerály stejně jako vitamíny a stopové prvky hrají v těhotenství nezbytnou roli. Jejich nedostatek se může negativně podepsat na vaší kondici i na zdraví miminka. Jaké minerály jsou nejvíce potřeba a k čemu? Odkud je získat a jak řešit jejich případný nedostatek? Mezi nejznámější minerály, bez kterých se žádná budoucí maminka neobejde, patří vápník, železo, jód, selen, zinek, hořčík nebo měď.
Minerály můžete získat buď ze stravy nebo z potravinových doplňků. Některé z nich se hůře vstřebávají, a proto se u vás v těhotenství může projevit jejich nedostatek. Přinášíme vám přehled těch nejznámějších a k tomu i potraviny, ve kterých se minerály vyskytují.
Vápník
Vápník je stěžejním minerálem pro stavbu kostí a zubů. Je důležitý pro správný vývoj plodu v těhotenství a váš příjem by se měl pohybovat okolo 1000 mg každý den. Kromě mléčných výrobků ho najdete také v máku, sezamových semínkách nebo třeba v mandlích.
Jód
Dostatek jódu zajišťuje správnou funkci štítné žlázy. Je důležitý pro růst a mentální vývoj vašeho miminka. Pokud budete mít jódu nedostatek, může se tato skutečnost projevit omezením psychomotorického vývoje. Nachází se především v rybách.
Železo
Nedostatek železa vede k anemii a ke zvýšené únavě. Pokud budete mít železa málo, plod bude nesprávně vyživován. Železo najdete v mase, luštěninách, ovoci, zelenině a v některých druzích ořechů.
Hořčík
Pokud máte málo hořčíku, poznáte to například na svalových křečích a brnění. Hořčík se podílí na psychice a zdravých zubech. Jeho dostatek je prevencí před předčasným porodem. Mezi potraviny bohaté na tento minerál patří ořechy, banány, celozrnné pečivo nebo třeba kvalitní čokoláda.
Zinek
Pokud budete mít málo zinku, můžete nechtěně hubnout a pocítit zhoršení svých smyslů. Podílí se na správném vývoji kostry i orgánů. Zinek obsahuje například mléko, fazole, ořechy, tmavé maso nebo vaječné žloutky.
Měď
Zmíníme si také měď, která ovlivňuje krvetvorbu, nervový systém a kostní hmotu. Obsahuje ji třeba kakao, ořechy nebo houby.
|
Komplexní sacharidy by měly být základní složkou jídelníčku každé těhotné ženy. Příjem sacharidů by měl být v průměru 5 gramů na 1 kilogram vaší hmotnosti. Patří mezi ně obiloviny, luštěniny, ovoce nebo zelenina.
Maso je cenným zdrojem bílkovin, a tak bychom jeho konzumaci během těhotenství rozhodně neměli zanedbávat. Volte především libové maso - ideální je například kuřecí nebo krůtí. Sáhnout však můžete i po vepřovém nebo...
Dlouhodobý trend motivuje ženy, aby byly stále štíhlé. V mnohých případech se však nejedná o zdravou štíhlost ale o nezdravou podvýživu. Ta může být příčinou mnohých problémů, které mohou být i důvodem toho, že se...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.