facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Jak si zajistit dostatek minerálů


Ilustrační fotografie


Minerály stejně jako vitamíny a stopové prvky hrají v těhotenství nezbytnou roli. Jejich nedostatek se může negativně podepsat na vaší kondici i na zdraví miminka. Jaké minerály jsou nejvíce potřeba a k čemu? Odkud je získat a jak řešit jejich případný nedostatek? Mezi nejznámější minerály, bez kterých se žádná budoucí maminka neobejde, patří vápník, železo, jód, selen, zinek, hořčík nebo měď.

Minerály můžete získat buď ze stravy nebo z potravinových doplňků. Některé z nich se hůře vstřebávají, a proto se u vás v těhotenství může projevit jejich nedostatek. Přinášíme vám přehled těch nejznámějších a k tomu i potraviny, ve kterých se minerály vyskytují.

Vápník

Vápník je stěžejním minerálem pro stavbu kostí a zubů. Je důležitý pro správný vývoj plodu v těhotenství a váš příjem by se měl pohybovat okolo 1000 mg každý den. Kromě mléčných výrobků ho najdete také v máku, sezamových semínkách nebo třeba v mandlích.

Jód

Dostatek jódu zajišťuje správnou funkci štítné žlázy. Je důležitý pro růst a mentální vývoj vašeho miminka. Pokud budete mít jódu nedostatek, může se tato skutečnost projevit omezením psychomotorického vývoje. Nachází se především v rybách.

Železo

Nedostatek železa vede k anemii a ke zvýšené únavě. Pokud budete mít železa málo, plod bude nesprávně vyživován. Železo najdete v mase, luštěninách, ovoci, zelenině a v některých druzích ořechů.

Hořčík

Pokud máte málo hořčíku, poznáte to například na svalových křečích a brnění. Hořčík se podílí na psychice a zdravých zubech. Jeho dostatek je prevencí před předčasným porodem. Mezi potraviny bohaté na tento minerál patří ořechy, banány, celozrnné pečivo nebo třeba kvalitní čokoláda.

Zinek

Pokud budete mít málo zinku, můžete nechtěně hubnout a pocítit zhoršení svých smyslů. Podílí se na správném vývoji kostry i orgánů. Zinek obsahuje například mléko, fazole, ořechy, tmavé maso nebo vaječné žloutky.

Měď

Zmíníme si také měď, která ovlivňuje krvetvorbu, nervový systém a kostní hmotu. Obsahuje ji třeba kakao, ořechy nebo houby.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka