facebook
Dobré dopoledne, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

3 tipy na rychlé doplnění energie


Ilustrační fotografie


Trápí vás v těhotenství nadměrná únava a nedostatek energie? Chyba může být nejen v tom, že málo odpočíváte, ale také ve vašem jídelníčku, který neobsahuje všechny důležité složky. Myslete na to, že v těhotenství máte vyšší potřebu vitamínů, minerálů a dalších pro tělo nezbytných látek. A i když začnete více jíst a přiberete nějaké to další kilo, nic se neděje, protože se po porodu snadno vrátíte na svou původní váhu. Dbejte tedy na vyvážený přísun živin a energie, jedině pak se budete cítit fit.


Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi základní komplexní sacharidy, které by měla každá budoucí maminka zařadit do svého jídelníčku. Získávají se z obilek vyloupaného ovsa a obsahují vitamíny B1, B6 nebo E, které zajistí vaši psychickou pohodu. Najdete v nich také železo, které brání chudokrevnosti a vápník, který přispívá ke správnému vývoji kostí. Ve 100 gramech ovesných vloček se nachází 66 % komplexních sacharidů, které jsou cenným zdrojem energie a také 14,4 % bílkovin - ty jsou potřeba k udržení svalové hmoty.


Čerstvé ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Navíc mají vysoký obsah cukru. Na rozdíl od ovesných vloček vám dodají energii ihned. Díky obsažené vláknině ale zasytí na delší dobu. Ovoce a zelenina obsahují celé spektrum vitamínů a minerálů. Pokud chcete doplnit draslík, můžeme vám doporučit třeba banány nebo meruňky. Když máte nedostatek vitamínu C, vsaďte na konzumaci černého rybízu, růžičkové kapusty, brokolice nebo kiwi. Pro vitamín A je zase ideálním zdrojem mrkev, špenát nebo zelí.


Ořechy

Ořechy jsou energeticky hodnotnou potravinou, a to z důvodu, že je tvoří především tuky. Ty vám dodají více energie než sacharidy či bílkoviny. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny a jejich konzumace tedy není nijak škodlivá. Jestliže ale nechcete zbytečně přibírat, neměla byste ořechy jíst na kila. Ideální jsou mandle, vlašské ořechy nebo lískové ořechy. Dopřejte si je k snídani i ke svačině. Jejich příjem během dne můžete nahradit také rostlinnými oleji (slunečnicovým, řepkovým, olivovým), které jsou ideální do buchet, koláčů i do dalších moučníků, na vaření i do studené kuchyně.

Stravování v porodnici Stravování v porodnici

V průběhu těhotenství je potřeba, aby si maminka vybrala porodnici, ve které přivede své miminko na svět. Strava pravděpodobně nebude základním hodnotícím kritériem. Časem ale určitě vyvstane na mysl.

Broskve, meruňky a další peckoviny ve vašem jídelníčku Broskve, meruňky a další peckoviny ve vašem jídelníčku

V létě je na našich zahradách i na pultech obchodů k dostání celá škála čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud tedy čekáte miminko v létě, určitě doplňujte vitamíny touto cestou. Umírněné množství...

Co jíst, aby vám nechyběla vláknina? Co jíst, aby vám nechyběla vláknina?

Vláknina je jednou ze základních složek naší stravy a její dostatečný příjem je velmi důležitý i v průběhu těhotenství. Jak poznáte nedostatek vlákniny? Budou vás trápit střevní potíže a nevolnosti...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka