facebook
Dobré poledne, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka v těhotenství přibere nějaké to kilo. I když dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček, tak přírůstek váhy v rozmezí 12 až 15 kilogramů je naprosto v pořádku. Hodně záleží i na tom, na jaké váze začínáte. Jestliže máte před těhotenstvím nadváhu, pravděpodobně vaše váha nevzroste tolik jako u štíhlé ženy s minimem tuku v těle.


Co v těhotenství přibíráte

Něco váží samotný plod - obvykle se jeho hmotnost pohybuje v rozmezí 3 až 4 kilogramy. Dále je zde placenta, plodová voda, zvětšená děloha a prsa, krev a tělní tekutiny. Tukový polštář obvykle tvoří pouze 2 až 5,5 kilogramu. To znamená, že se jedná o tuk, který po porodu s přehledem shodíte.

Jestliže podle vašeho lékaře je váhový přírůstek v pořádku, věřte tomu. Nějaký tuk totiž přibrat musíte. Tělo se v těhotenství chce připravit na náročný porod a proto si tuk ukládá. Vy s tím nic neuděláte.


Diety až po porodu

Můžete držet striktní jídelníček a stejně přiberete. Žádnou drastickou dietu v těhotenství rozhodně neriskujte. Nejenže si ní zpomalíte svůj metabolismus, ale také ohrozíte své miminko, jelikož musíte mít stále dostatečný příjem energie, vitamínů a minerálů.

Diety si raději nechce až na období po porodu. Možná ale ani nebudou potřeba. Jako novopečená maminka se totiž nezastavíte a budete mít určitě velký energetický výdej. Dále vaše tělo při zdravém životním stylu žádný přebytečný tuk nebude chtít držet, proto vám hubnutí možná půjde i snáze, než teď předpokládáte.


Dopřejte si, na co máte chuť

V těhotenství byste si tedy měla dopřát vše, co vám chutná. I zdravá a vyvážená strava může být totiž dobrá. K snídani si dejte plnou misku ovesných vloček, ořechy a čerstvé ovoce. Alternativou mohou být třeba i vajíčka, sýr nebo šunka s celozrnným pečivem. Svačiny řešte mléčnými výrobky, ořechy a ovocem. K obědu i k večeři si zase dopřejte dostatek bílkovin v podobě masa, sýrů nebo vajíček a ty nezapomeňte doplnit vhodnou přílohou. Čas od času si můžete dát i oblíbený dortík nebo třeba smažený řízek. Jestliže se tato jídla nebudou na vašem jídelníčku vyskytovat denně, určitě z nich nepřiberete ani deko navíc.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka