facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Jak velký význam má předporodní kurz?


Ilustrační fotografie


Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod. Poučit se z nich můžou i budoucí tatínkové, kteří se kurzu mohou zúčastnit také - ba jsou přímo vítáni!

Příprava na průběh porodu a rodičovství

Spousta maminek, zejména prvorodiček mají z prvního porodu strach a nevědí, co od něj mají přesně očekávat. Jelikož je pro správný vývoj miminka psychická pohoda maminky důležitá, je třeba se maximálně soustředit na regeneraci a odpočinek, které Vám tyto kurzy nabízejí. Výhodou je, že se do kurzu můžete zapsat v jakémkoliv měsíci, takže není kam spěchat. Nezapomeňte s sebou vzít i svého partnera-zbaví se tak prvotního strachu a pochyb z něčeho nového a bude lépe připravený. Na kurz však můžete přijít i sama nebo s jakoukoliv blízkou osobou.

Jak kurz probíhá

Kvalitní kurz by ženu měl pečlivě připravit na porod a měla by ho vést zkušená porodní asistentka. Kurz by měl mít cca 5–10 setkání po 2 hodinách a ty by se měly skládat z částí teoretické (přednáška gynekologa, porodní asistentky, sestřičky a dalších odborníků) a praktické (učení se zacházení s novorozencem, přebalování, koupání, správné držení apod.). Maminky se dozvědí něco o kojení a o průběhu porodu, kdy se je snaží porodní asistentka zbavit často zbytečného strachu. Součástí kurzu bývá i cvičení pro udržení optimální tělesné i psychické kondice těhotné ženy. Kurzy ženu připraví na změny v organismu po porodu a naučí ji, jak co nejlépe prožít samotný porod.

Proč i tatínkové?

Muži by se měli kurzů zúčastnit také už jen proto, aby lépe porozuměli stavům své těhotné partnerky a aby se postupně připravovali na otcovskou roli. Naučí se spoustu věcí kolem péče o miminko, což může novopečené mamince výrazně pomoci. Dále ho naučí větší trpělivosti a na určité změny v denním režimu. Některé kurzy jsou dokonce speciálně zaměřené na budoucí tatínky-zde se dozvědí spoustu věcí, které si jakožto muži přirozeně neuvědomují.

O kvalitních kurzech ve Vašem okolí se můžete informovat u svého gynekologa nebo v mateřském centru. Návštěva kurzu pro budoucí rodiče se velmi doporučuje, protože oba hlavně psychicky připraví na velkou, ale zároveň krásnou změnu v jejich životě.

HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka