facebook
Dobré dopoledne, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Jak velký význam má předporodní kurz?


Ilustrační fotografie


Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod. Poučit se z nich můžou i budoucí tatínkové, kteří se kurzu mohou zúčastnit také - ba jsou přímo vítáni!

Příprava na průběh porodu a rodičovství

Spousta maminek, zejména prvorodiček mají z prvního porodu strach a nevědí, co od něj mají přesně očekávat. Jelikož je pro správný vývoj miminka psychická pohoda maminky důležitá, je třeba se maximálně soustředit na regeneraci a odpočinek, které Vám tyto kurzy nabízejí. Výhodou je, že se do kurzu můžete zapsat v jakémkoliv měsíci, takže není kam spěchat. Nezapomeňte s sebou vzít i svého partnera-zbaví se tak prvotního strachu a pochyb z něčeho nového a bude lépe připravený. Na kurz však můžete přijít i sama nebo s jakoukoliv blízkou osobou.

Jak kurz probíhá

Kvalitní kurz by ženu měl pečlivě připravit na porod a měla by ho vést zkušená porodní asistentka. Kurz by měl mít cca 5–10 setkání po 2 hodinách a ty by se měly skládat z částí teoretické (přednáška gynekologa, porodní asistentky, sestřičky a dalších odborníků) a praktické (učení se zacházení s novorozencem, přebalování, koupání, správné držení apod.). Maminky se dozvědí něco o kojení a o průběhu porodu, kdy se je snaží porodní asistentka zbavit často zbytečného strachu. Součástí kurzu bývá i cvičení pro udržení optimální tělesné i psychické kondice těhotné ženy. Kurzy ženu připraví na změny v organismu po porodu a naučí ji, jak co nejlépe prožít samotný porod.

Proč i tatínkové?

Muži by se měli kurzů zúčastnit také už jen proto, aby lépe porozuměli stavům své těhotné partnerky a aby se postupně připravovali na otcovskou roli. Naučí se spoustu věcí kolem péče o miminko, což může novopečené mamince výrazně pomoci. Dále ho naučí větší trpělivosti a na určité změny v denním režimu. Některé kurzy jsou dokonce speciálně zaměřené na budoucí tatínky-zde se dozvědí spoustu věcí, které si jakožto muži přirozeně neuvědomují.

O kvalitních kurzech ve Vašem okolí se můžete informovat u svého gynekologa nebo v mateřském centru. Návštěva kurzu pro budoucí rodiče se velmi doporučuje, protože oba hlavně psychicky připraví na velkou, ale zároveň krásnou změnu v jejich životě.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Struktura péče o těhotné Struktura péče o těhotné

V České republice existuje rozsáhlý víceúrovňový systém péče o těhotné ženy, tak aby jim mohla být poskytnuta odborná péče podle jejich potřeb. Většina žen si vystačí s běžnou těhotenskou poradnou, některé ale musí...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka