facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Výběr porodnice


Ilustrační fotografie

Termín se vám blíží a vy stále nemáte vybranou porodnici? To je třeba co nejrychleji napravit. Výběr porodnice je pro budoucí maminku i miminko velmi důležité nejen z hlediska vzdálenosti od bydliště, ale také z hlediska poskytovaných služeb a pověsti porodnice. Na co všechno je třeba myslet, abychom si vybrali správně?


Informace na prvním místě

Než se vydáte do porodnice na prohlídku, důkladně si nastudujte (pokud jste tak již neučinila) celkový průběh klasického porodu, poporodní péči a jaké možnosti vlastně máte. Podle toho se pak ve výběru budete lépe orientovat. V dnešní době jsou v porodnicích nabízeny různé druhy a způsoby péče. Ještě než se vydáte na průzkum, předem si připravte otázky ohledně porodnice a personálu, na které by měla každá maminka před porodem znát odpověď.


Prohlídka porodnice

První návštěva slouží k tomu, abyste se po porodnici porozhlédla a zjistila, jaký je personál (zda je milý, ochotný) abyste se při pobytu v porodnici necítila nepříjemně a aby vám také místo nebylo zcela neznámé. Určitě si připravte porodní plán – jakýsi soupis vašich porodních přání. Poznatky z porodnice vždy porovnávejte se svými představami a určitě si také zjistěte, jaké měly zkušenosti s pobytem v porodnici vaše kamarádky nebo známé. Lépe se tak na pobyt připravíte.


Jaké otázky je dobré personálu položit?

1. Kolik osob může být přítomno u porodu?
2. Jaké zákroky běžně ženám nabízíte?
3. Jaká je statistika nástřihů hráze a císařských řezů?
4. Jak často dochází k normálním porodům, tj. do kterých není nijak zasahováno?
5. Kdo porodem provází?
6. Mohu si s sebou vzít svůj porodní plán?
7. Jak je nakládáno s dítětem bezprostředně po porodu? Může o něj pečovat sama matka?
8. Jak matkám pomáháte, aby se cítily lépe? (kromě utišujících léků)
9. Jak zde podporujete kojení?


Pokud budete mít v něčem pochybnosti, ptejte se. Ptejte se na vše, co vás zajímá a pokud vám v nějakém ohledu přijde vyhýbavá odpověď, snažte se zjistit proč. Pokud se nedozvíte, co jste chtěla a nejste si porodnicí jista, raději si vyberte jinou. Určitě s sebou vezměte partnera, či jinou blízkou osobu, která vás podpoří a možná i doplní o zajímavou otázku pro personál.

Bonding, aneb jak je důležitý dotek Bonding, aneb jak je důležitý dotek

První objetí svého dítěte je pro každou maminku vzácným okamžikem. Pro dítě je to vůbec první kontakt po porodu a začíná tím ten nejpevnější vztah na světě. Co znamená pro matku i dítě slovo...

Co se děje s miminkem po porodu? Co se děje s miminkem po porodu?

Pokud se rozhodnete pro porod v porodnici, ostatně jako většina nastávajících maminek, krátce po porodu vám bude miminko pravděpodobně na chvíli odejmuto. Tento okamžik, sloužící...

Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka