facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Porod do vody


Ilustrační fotografie


Porod do vody je v naší vlasti stále populární. Ačkoliv počet porodů prováděných touto metodou se jistě nevyrovná porodům standardní cestou. Vypuzování plodu probíhá pod úrovní vodní hladiny. Příznivci této metody uvádějí, že voda uleví od bolesti a také miminku poskytne větší komfort, protože se dostane z plodové vody přímo do vody druhé.

Jak se rodí do vody

U porodu do vody by měla být přítomna zkušená porodní asistentka, která miminko zachytne u dna a během pár sekund jej vytáhne z vody. Ačkoliv pupeční šňůra novorozenci dodává kyslík a není tak možné, aby se utopil. Porod do vody je velkým lákadlem pro mnoho žen. Teplá voda je jim příjemná a poskytne úlevu od bolesti i odlehčení psychiky, kdy se ženy obávají, že porod nezvládnou.

Dobré je se pro porod do vody rozhodnout s dostatečným předstihem. Ne každá porodnice ho totiž podporuje a ne každý lékař s touto metodou souhlasí. Také je pro budoucí maminku dobré, když si tento akt může předem vyzkoušet a nacvičit, například na speciálním kurzu. Před porodem do vody je nutné podat klyzma, aby nedošlo ke kontaminaci vody stolicí.

Samotný porod můžeme rozdělit do dvou fází - na dobu porodní otevírací a porodní vypuzovací. Do vodní lázně se vstupuje tehdy, když jsou porodní cesty otevřeny přibližně na 4 cm. Můžete zaujmout takovou pozici, která je vám příjemná. Pokud do vody vlezete dříve, dostatečně se hydratujte a také neprochladněte. Vodu o maximální teplotě 38°C je možné doplnit různými esenciálními oleji, které budoucí mamince pomohou vytvořit příjemnou atmosféru.

Porod ve vodě má jednu velkou výhodu, a to že není nutné tolik využívat léky. Některé maminky je striktně odmítají. Takto nemusí prožívat bolestivost celého aktu naplno. Stejně tak v mnohých případech není potřeba provádět epiziotomii, což výrazně snižuje i potřebu regenerace po porodu.

Kdy porod do vody nepřichází v úvahu

Jestliže zvažujete porod do vody, určitě tuto možnost proberte i se svým gynekologem. Existují totiž komplikace, které porod do vody limitují. Například pokud je rodička postižena nějakou infekcí nebo porodní váha miminka se odhaduje vyšší než 4 kg.





Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Porodní polohy detailně II. Porodní polohy detailně II.

Kolmé polohy jsou při porodu výhodné z několika důvodů. Tlak hlavičky, popřípadě zadečku při porodu koncem pánevním, na spodní část dělohy umožňuje větší otevření porodního kanálu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka