facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Porod do vody


Ilustrační fotografie


Porod do vody je v naší vlasti stále populární. Ačkoliv počet porodů prováděných touto metodou se jistě nevyrovná porodům standardní cestou. Vypuzování plodu probíhá pod úrovní vodní hladiny. Příznivci této metody uvádějí, že voda uleví od bolesti a také miminku poskytne větší komfort, protože se dostane z plodové vody přímo do vody druhé.

Jak se rodí do vody

U porodu do vody by měla být přítomna zkušená porodní asistentka, která miminko zachytne u dna a během pár sekund jej vytáhne z vody. Ačkoliv pupeční šňůra novorozenci dodává kyslík a není tak možné, aby se utopil. Porod do vody je velkým lákadlem pro mnoho žen. Teplá voda je jim příjemná a poskytne úlevu od bolesti i odlehčení psychiky, kdy se ženy obávají, že porod nezvládnou.

Dobré je se pro porod do vody rozhodnout s dostatečným předstihem. Ne každá porodnice ho totiž podporuje a ne každý lékař s touto metodou souhlasí. Také je pro budoucí maminku dobré, když si tento akt může předem vyzkoušet a nacvičit, například na speciálním kurzu. Před porodem do vody je nutné podat klyzma, aby nedošlo ke kontaminaci vody stolicí.

Samotný porod můžeme rozdělit do dvou fází - na dobu porodní otevírací a porodní vypuzovací. Do vodní lázně se vstupuje tehdy, když jsou porodní cesty otevřeny přibližně na 4 cm. Můžete zaujmout takovou pozici, která je vám příjemná. Pokud do vody vlezete dříve, dostatečně se hydratujte a také neprochladněte. Vodu o maximální teplotě 38°C je možné doplnit různými esenciálními oleji, které budoucí mamince pomohou vytvořit příjemnou atmosféru.

Porod ve vodě má jednu velkou výhodu, a to že není nutné tolik využívat léky. Některé maminky je striktně odmítají. Takto nemusí prožívat bolestivost celého aktu naplno. Stejně tak v mnohých případech není potřeba provádět epiziotomii, což výrazně snižuje i potřebu regenerace po porodu.

Kdy porod do vody nepřichází v úvahu

Jestliže zvažujete porod do vody, určitě tuto možnost proberte i se svým gynekologem. Existují totiž komplikace, které porod do vody limitují. Například pokud je rodička postižena nějakou infekcí nebo porodní váha miminka se odhaduje vyšší než 4 kg.





Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Porodné Porodné

Porodné je dávkou státní sociální podpory. Již z názvu vyplývá, že se tato dávka váže na porod dítěte. Není to však bezvýjimečné. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, která nahrazuje péči rodičů.

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne? Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?

Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka