facebook
Příjemnou noc, je sobota 5.12.2020 a svátek slaví Mikuláš

Porodní polohy detailně II.


Ilustrační fotografie


Kolmé polohy jsou při porodu výhodné z několika důvodů. Tlak hlavičky, popřípadě zadečku při porodu koncem pánevním, na spodní část dělohy umožňuje větší otevření porodního kanálu a rodící se plod zároveň zaujímá vhodnější polohu vzhledem k pánvi rodičky. Stahy dělohy jsou při nich účinnější a nabírají větší síly, přičemž bolestivost bývá vnímána jako nižší, což se týká i křížových bolestí. Většinou má také žena při těchto polohách větší možnost pohybu, může tedy částečně hledat úlevové polohy a pomáhat miminku s rotacemi. Riziko utlačení velkých cév matky je nižší. Porod v kolmých polohách obecně probíhá spontánněji a snáze, vhodné jsou především pro prvorodičky, dle různých studií totiž až o čtvrtinu klesá riziko zakončení porodu kleštěmi či vakuumextraktorem a dokonce také obávaného nástřihu. Díky lepšímu zásobování oběhu miminka kyslíkem se také až o polovinu sníží riziko výskytu abnormální činnosti srdce plodu. Počet úmrtí miminek v polohách vzpřímených i horizontálních je však stejný, stejně jako množství převodů na císařský řez. Jako protiklad snížení množství nástřihů se objevuje nárůst rizika ruptury hráze, především těch druhého stupně, ostatní se vyskytují stejně často. Bývá možné si kolmé polohy vybrat i po použití epidurální anestezie a za použití polohovacího porodnického křesla.


Rovný sed


Poloha v rovném sedu je jednou z odpočinkových poloh. Rodička při ní má podepřená ramena a chodidly se opírá o podložku, kolena jsou níže než kyčelní klouby. Není však vhodná, pokud miminko vykazuje známky stresu, tedy trpí sníženou srdeční činností.


Poloha v dřepu


Tato poloha se hojně využívá především v druhé době porodní. Žena se zády může opřít o partnera. Poloha v dřepu pomáhá rozšiřovat pánevní východ a uvolnit pánevní dno. Rodička při ní lépe zapojuje břišní lis a tak je miminko efektivněji tlačeno směrem dolů do porodních cest. Pro zvolení této polohy je však nutná správná poloha miminka v děloze a správně sestouplá hlavička. Při dlouhém setrvání v této poloze však může dojít k utlačení cév a nervů pod koleny matky a navíc je po delší době tato pozice namáhavá. Je proto vhodné po jednom až dvou stazích polohu změnit ve stoj či klek.


Podpůrný dřep


Při této poloze je rodička čelem k pomáhající osobě a klesá za pomocí její opory mezi jejími stehny, případně může využít podpůrných pomůcek, pokud je porodní sál vybaven ribstolem, závěsem či lanem. Tato poloha může být namáhavá především pro pomáhajícího partnera. Pokud žena nemá dostatečnou vlastní stabilitu, ať už díky únavě, použití epidurální analgezie nebo kloubním potížím, je lepší zvolit polohu jinou či tuto využít jen na krátkou dobu.


Porodní stolička


Porodní stolička nachází využití během druhé doby porodní. Během stahů sedí žena na stoličce, partner může stát či sedět za ní, porodní asistentka klečí mezi koleny rodičky. Podle potřeby může žena vstát, procházet se, zaujímat další polohy a na stoličku se znovu vracet. Dlouhé sezení na stoličce však není vhodné kvůli riziku otoku vnějších rodidel, což zvyšuje riziko rozsáhlejšího porodního poranění.


Poloha v předklonu


Poloha v předklonu, zvláště za pomoci opory o partnera, ribstolu či cokoliv jiného, co je zrovna po ruce, výrazně snižuje bolesti v zádech a napomáhá rotaci miminka při průchodu pánví. Napomáhá také zvětšení průměru pánevního vchodu, navíc poskytuje snadný přístup k úlevným masážím zad a šíje či jinému podpůrnému kontaktu, např. hlazení. Opěrnou polohu lze snadno modifikovat také v sedu s oporou.


Touto polohou končí výčet nejrozšířenějších porodních poloh u nás. Jak již ale bylo zmíněno, vlastní intuice a pocity jsou v této věci nejpřínosnější.

Porod dvojčat Porod dvojčat

Vícečetná těhotenství nejsou v dnešní době, kdy se čím dál častěji přistupuje k umělému oplodnění, ničím ojedinělým. Čeká-li žena například dvojčata, je to samozřejmě větší zátěž pro tělo než při jednočetném těhotenství.

Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka