facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Vlasy po porodu


Ilustrační fotografie


Říká se, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. A je to opravdu tak. Stačí si jen všimnout žen na ulici a jistě většinu z nás zaujme ta, jejíž vlasy jsou zdravé a upravené. Každá žena si přeje mít krásný a bohatý účes, avšak ne vždy se toto přání splní. Zejména pak v období těhotenství a mateřství ženy často bojují s horší kvalitou svých vlasů. Především se tyto životní etapy mohou podílet na řídnutí, lámání a suchosti vlasů.

Tento negativní důsledek je dán především hormonálně. Těhotenství a poporodní fáze sebou nesou značné hormonální změny, které se mohou odrazit právě i na stavu vlasů. Některá žena tyto dopady pociťuje více a některá méně. To je velice individuální. Po dobu těhotenství většina těhotných žen shodně uvádí, že se kvalita i množství vlasů tzv. drží, ale následně po porodu nebo případně po šestinedělí registrují výraznější změny právě v podobě výraznějšího vypadávání, třepení či lámavosti vlasů.

Vedle hormonálních změn, které mají na kvalitu vlasů po porodu značný vliv, se na jejich stavu podepisuje i značná fyzická a psychická zátěž. Obzvláště v případě, kdy se jedná o prvorodičku, bývá zatížení značné, neboť se musí denně přizpůsobovat mnoha novým věcem a situacím.

Dalším důvodem horšího stavu vlasů po porodu může být i nedostatek některých důležitých látek v těle, které ovlivňují kvalitu vlasů. Především se jedná minerály jako je zinek, hořčík, vápník a železo. To rovněž souvisí s celkovým vyčerpáním organismu po těhotenství. Tělo se totiž soustředilo zejména na vývoj a výživu miminka a péče o vlastní tělo matky šla trochu stranou. Proto je důležité, aby žena po porodu myslela i na sebe a dbala v tomto směru na dostatečný příjem kvalitních potravin.

Udává se, že se stav vlasů opět vrátí do své rovnováhy nejpozději do jednoho roku po porodu. Mezitím je dobré vyživovat vlasy zevnitř prostřednictvím zdravé životosprávy a zároveň i zvenčí pomocí kvalitní vlasové péče. Pomoci mohou i bylinky jako je kopřiva nebo lopuch, z nichž lze pravidelně připravovat oplachy.

Správná životospráva v šestinedělí Správná životospráva v šestinedělí

Šestinedělí je doba krátce po porodu, ve které tělo regeneruje a nabírá potřebné síly pro období mateřství. I proto je nezbytné zde dbát na správnou životosprávu a dodat mu nezbytné. V našem článku...

Hormonální antikoncepce po porodu Hormonální antikoncepce po porodu

Užívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci a ráda byste se k ní po porodu vrátila? V našem novém článku se dozvíte, jak a kdy je to možné. Hormonální antikoncepce je účinná metoda...

Laktační čaje Laktační čaje

Trápí vás nízká produkce mateřského mléka? Chcete podpořit svou laktaci? Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout vyšší tvorby mléka. Jedním z nich jsou i laktační čaje, které se vedle homeopatik řadí k nejoblíbenějším přípravkům na trhu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka