facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Pobyt dítěte v nemocnici


Ilustrační fotografie


Nejen pro dítě, ale i pro rodiče je pobyt v nemocnici nepříjemným a zátěžovým obdobím. Nedobrovolné odloučení je provázené pláčem a steskem po rodičích, kteří s tím nemohou nic dělat. Je možné, aby v dnešní době mohl být rodič se svým dítětem na pokoji v nemocnici nebo musí být dítě odkázané jen na nemocniční personál?

Co dítě prožívá, když je v nemocnici bez rodičů

Zpravidla všechny děti při odloučení od rodičů v nemocnici pláčou. Bojí se neznámého prostředí a i když je na něj personál milý a ohleduplný, dítě se ho bojí a nevěří mu. Prožívá velký stesk, který se při odchodu rodičů z každé návštěvy jen stupňuje. Potřebuje neustálou podporu rodičů a cítit jejich přítomnost, a to především v noci, kdy cítí největší úzkost a nejistotu. Nikdo nezná vaše dítě tak dobře jako vy – jste tedy ten, kdo rozumí jeho potřebám nejlépe.

Je možné s dítětem v nemocnici zůstat?

Pokud chcete s dítětem strávit pobyt v nemocnici, poohlédněte se nejdříve, jaké nemocnice tyto služby poskytují. Bohužel ne v každé je to možné. Záleží také na nemoci či zákroku, kvůli kterému dítě v nemocnici je. Pokud se jedná o infekční onemocnění, nesmí k němu vůbec žádná návštěva, aby se vir nerozšířil dál. Pokud jde o jiné onemocnění a vy s dítětem zůstanete v nemocnici, nejste v žádném případě brána jako návštěva a můžete s ním být 24 hodin denně.

Jak dítěti zajistit společnost, když máte doma ještě jedno dítě

Může se stát, že musíte s jedním dítětem zůstat v nemocnici a o to druhé se musí postarat manžel. Pokud však nedostane v práci volno, můžete danou situaci vyřešit s tím, že do nemocnice za dítětem pošlete někoho jiného z rodiny či z přátel, alespoň na první dny. Dítě bude daného člověka znát a nebude se tolik bát. Někdo tvrdí, že návštěvy dítě jen vyrušují a že když už někdo za dítětem přijde, měl by se „nenápadně vytratit“, aby dítě tolik netrpělo. Pro dítě je však lepší vědět, že odcházíme, ale že se za ním již brzy zase zastavíme.

Nic není radno podceňovat

Když se dítě ocitne v nemocnici, každý počítá s tím, že bude první dny plakat a stýskat si po rodičích. Je přirozené, že většina po pár dnech přestane a všichni si mylně myslí, že si dítě již zvyklo a po návratu domů si nebude nic pamatovat. Tyto osamělé pobyty však nechávají na dětské duši velké šrámy. I pro dospělého je pobyt v nemocnici velkou psychickou zátěží, natož pro dítě. Je třeba myslet na to, aby se dítě v nemocnici cítilo co nejlépe. Pokud s ním nemůžete v nemocnici zůstat, alespoň ho pravidelně a často navštěvujte.

Giardióza, lamblióza Giardióza, lamblióza

Giardióza neboli lamblióza (příp. Lamblia intestinalis, Giardia intestinalis) se řadí mezi střevní parazitární onemocnění. Jeho původcem je prvok Giardia Lamblia. Toto onemocnění patří mezi nejčastější střevní...

Slané děti Slané děti

Nemoc slaných dětí, odborným názvem cystická fibróza, je nejčastější geneticky podmíněnou vadou bílé rasy, která svého nositele ohrožuje na životě. V ČR se ročně narodí přibližně 40-50 dětí s touto chorobou, ne všechna jsou ale...

Šestá dětská nemoc Šestá dětská nemoc

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum, je infekční virové onemocnění způsobené lidským herpes virem 6, což je virus, který patří do skupiny s ostatních herpes virů, jež způsobují známější opary rtů, pásové opary, plané...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka