facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.5.2022 a svátek slaví Aneta

Jsem těhotná a neznám otce dítěte


Ilustrační fotografie


Nechtěně jste otěhotněla a neznáte otce svého dítěte? Nebo jste se ke svému partnerovi nechovala zrovna čestně a nejste si jistá, že je dítě skutečně jeho?

Zatímco některé ženy zvládnou vychovat dítě samy a nevadí jim, že jsou z nich samoživitelky (potýkají se jednak z finančními problémy, tak i s odsouzením ze strany okolí), jiné zvažují dokonce potrat. Myslíme si, že určitě nemůže být těžké vypátrat otce, proto by to každá budoucí maminka rozhodně měla zkusit. Ve druhém případě, zda partnerovi sdělíte své pochybnosti, je jen vaše věc. Dá se v takové situaci pochopit, že žena pravdu raději neřekne, aby svému dítěti dopřála spořádanou rodinu.

Vypátrat otce se vyplatí

Ačkoliv volba, zda si takové dítě ponechat, je víceméně jen na matce, otce určitě může do své role zapojit. I když o dítě nemá zájem, rozhodně jeho chováním nemusí trpět. Má totiž vyživovací povinnost - vůči dítěti i vůči matce. Musí tedy platit alimenty a na výživě dítěte se podílet až do té doby, dokud nevystuduje. Pokud se s ním nikdy nebude chtít vidět, nemusí.

Jestliže ale otec o dítě opravdu nejeví zájem, záleží jen na matce, jak má silný žaludek, aby z něj tahala peníze. Mnoho matek se v takového situaci rozhodne, že dítě raději vychová samo bez pomoci druhých nebo jen se svými rodiči. Otec se uvádí do rodného listu dítěte. Pakliže ho tam neuvedete, vyživovací povinnost přechází na prarodiče. Může se ale stát, že proběhne soudní řízení, které se pokusí zjistit skutečného otce navzdory přání matky.

Když dítě nezná svého otce

Než se rozhodnete, že se stanete matkou samoživitelkou, dobře si promyslete, jaký dopad to může mít na vaše dítě. Z průzkumů vyplývá, že až 25 % dětí nezná svého otce. V televizi v různých pořadech mnohdy vidíte, jak se již dospělé děti snaží najít svého tátu. Připravte se na to, že až dítě zjistí, že neznáte jeho otce, bude moci z celé situace vinit vás. Proto si vše důkladně promyslete a postupujte obezřetně.

Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka