facebook
Dobré ráno, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Jsem těhotná a neznám otce dítěte


Ilustrační fotografie


Nechtěně jste otěhotněla a neznáte otce svého dítěte? Nebo jste se ke svému partnerovi nechovala zrovna čestně a nejste si jistá, že je dítě skutečně jeho?

Zatímco některé ženy zvládnou vychovat dítě samy a nevadí jim, že jsou z nich samoživitelky (potýkají se jednak z finančními problémy, tak i s odsouzením ze strany okolí), jiné zvažují dokonce potrat. Myslíme si, že určitě nemůže být těžké vypátrat otce, proto by to každá budoucí maminka rozhodně měla zkusit. Ve druhém případě, zda partnerovi sdělíte své pochybnosti, je jen vaše věc. Dá se v takové situaci pochopit, že žena pravdu raději neřekne, aby svému dítěti dopřála spořádanou rodinu.

Vypátrat otce se vyplatí

Ačkoliv volba, zda si takové dítě ponechat, je víceméně jen na matce, otce určitě může do své role zapojit. I když o dítě nemá zájem, rozhodně jeho chováním nemusí trpět. Má totiž vyživovací povinnost - vůči dítěti i vůči matce. Musí tedy platit alimenty a na výživě dítěte se podílet až do té doby, dokud nevystuduje. Pokud se s ním nikdy nebude chtít vidět, nemusí.

Jestliže ale otec o dítě opravdu nejeví zájem, záleží jen na matce, jak má silný žaludek, aby z něj tahala peníze. Mnoho matek se v takového situaci rozhodne, že dítě raději vychová samo bez pomoci druhých nebo jen se svými rodiči. Otec se uvádí do rodného listu dítěte. Pakliže ho tam neuvedete, vyživovací povinnost přechází na prarodiče. Může se ale stát, že proběhne soudní řízení, které se pokusí zjistit skutečného otce navzdory přání matky.

Když dítě nezná svého otce

Než se rozhodnete, že se stanete matkou samoživitelkou, dobře si promyslete, jaký dopad to může mít na vaše dítě. Z průzkumů vyplývá, že až 25 % dětí nezná svého otce. V televizi v různých pořadech mnohdy vidíte, jak se již dospělé děti snaží najít svého tátu. Připravte se na to, že až dítě zjistí, že neznáte jeho otce, bude moci z celé situace vinit vás. Proto si vše důkladně promyslete a postupujte obezřetně.

Jak se chovat ke svému bříšku v začátcích těhotenství Jak se chovat ke svému bříšku v začátcích těhotenství

Skoro každá maminka, která své těhotenství úzkostlivě plánuje, řeší, jak se chovat ke svému bříšku, aby miminku v něm nijak neublížila. V prvních týdnech se obecně vyskytuje zvýšené riziko spontánního potratu, proto byste měla...

Je výhodnější těhotenství v zimě nebo v létě? Je výhodnější těhotenství v zimě nebo v létě?

Mnoho žen má dilema, zda je lepší rodit v létě a těhotenství tak prožít v zimě a na jaře, nebo rodit v zimě a čas s miminkem v bříšku strávit v létě a na podzim...

Jak si vybrat porodnici Jak si vybrat porodnici

Výběr porodnice rozhodně nepodceňujte. Ať už své těhotenství teprve plánujete, nebo jste těhotná už nějaký ten týden, vyplatí se nad porodnicí přemýšlet. Některé z nich totiž...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka