facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Závěrečná fáze těhotenství


Ilustrační fotografie


Ve většině případů těhotenství nepatří závěrečná fáze předcházející porodu k těm nejoblíbenějším. Bříško ženy je již ve své maximální velikosti, což sebou nese celou řadu omezení. Miminko má v bříšku již čím dál méně prostoru k pohybu, proto může být jakékoli jeho větší pohnutí bolestivější.  Toto období je rovněž náročné i z hlediska psychiky, kdy se již blíží termín porodu, kterého se téměř každá budoucí maminka více či méně obává.

Maminky se v této fázi cítí i více nemotorně. Přes velké bříško se jen těžko ohýbají. Obyčejné nazutí a zavázání bot je pro ně velmi obtížné. Pod vzniklou vahou jsou nohy více zatěžovány. Ženy mohou trpět bolestmi kyčlí, křečemi v nohách či otoky. Stejně tak je i přetížená pokožka na bříšku, která je stále napínaná a může i svědit. Proto by se jí stále měla věnovat pozornost, pokud jde o její pravidelné promazávání. Tyto zpravidla se zhoršující stavy nejsou vůbec nic ojedinělého. Po porodu by tyto postupně měly odeznít. Jestliže se však již například na kůži objevily strie, tak ty jen tak samy nezmizí. Důvodem je větší zátěž pro tělo, která je v posledních týdnech těhotenství na svém vrcholu.

V závěru těhotenství je pro nastávající maminku obtížné i stravování. Zvětšená děloha utlačuje žaludek, který tak nepojme takové množství stravy. Tomu je nutné přizpůsobit i stravování během dne, které by mělo být časté, avšak po malých dávkách. S velikostí bříška souvisí i zhoršení spánku a odpočinku vůbec. Ležení je v této fázi velmi komplikované, kdy by se mělo ležet již jen na levém boku, což například pro maminku, která byla zvyklá ležet na břiše, nemusí být moc pohodlné. Spaní bývá přerušováno buď v důsledku pohybové aktivity miminka, nebo nucením na močení z důvodu utlačeného močového měchýře.

V souvislosti s blížícím se porodem a příchodem nového člena do rodiny, mají mnohé nastávající maminky potřebu v posledních týdnech před porodem neustále uklízet tak, aby vše bylo řádně připravené. V této době by však nebylo od věci, kdyby s úklidem těhotné ženě někdo pomohl a ona si tak mohla odpočinout i během dne. Takto nastřádanou energii pak jistě zúročí během náročného porodu.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka