facebook
Dobrý podvečer, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Siamská dvojčata


Ilustrační fotografie


Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se popisují od nepaměti, ale samotné označení má historii mnohem kratší. Název byl odvozen od bratrů Enga a Čanga Bunkerových, kteří přicestovali do Evropy (přesněji do Francie) z rodného Siamu, aby podstoupili operaci, díky které by mohli být odděleni. Operace se nakonec neuskutečnila především proto, že bylo velké riziko ohrožení na životech bratrů Bunkerových.

Výskyt siamských dvojčat v populaci není tak velký, odhaduje se zhruba na jeden porod z 50 000 porodů. Nutno podotknout, že u velké části takovýchto jedinců není jejich vada slučitelná se životem.

Siamská dvojčata jsou nejčastěji srostlá v oblasti hlavy, beder nebo hrudníku a sdílejí spolu část kardiovaskulárního systému – i s tím je spojena řada komplikací. Tato vada je náročná i z psychosociálního hlediska a takoví jedinci jsou často stavěni do neřešitelných životních situací (hledání partnera, založení rodiny, zaměstnání, studium), která u nich velmi často vedou k rozhodnutí podstoupit chirurgické oddělení. Takový zákrok je velice riskantní a ve většině případů bohužel končí smrtí dvojčat. Přesto existuje určitá možnost úspěšného oddělení – první takový úspěch byl zaznamenán roku 1952 v USA.

Tento stav lze odhalit již při vyšetření těhotné ženy a dojde-li k takovému nálezu, tak je často lékařem doporučeno umělé ukončení těhotenství.

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka