facebook
Dobré dopoledne, je sobota 18.11.2017 a svátek slaví Romana

Siamská dvojčata


Ilustrační fotografie


Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se popisují od nepaměti, ale samotné označení má historii mnohem kratší. Název byl odvozen od bratrů Enga a Čanga Bunkerových, kteří přicestovali do Evropy (přesněji do Francie) z rodného Siamu, aby podstoupili operaci, díky které by mohli být odděleni. Operace se nakonec neuskutečnila především proto, že bylo velké riziko ohrožení na životech bratrů Bunkerových.

Výskyt siamských dvojčat v populaci není tak velký, odhaduje se zhruba na jeden porod z 50 000 porodů. Nutno podotknout, že u velké části takovýchto jedinců není jejich vada slučitelná se životem.

Siamská dvojčata jsou nejčastěji srostlá v oblasti hlavy, beder nebo hrudníku a sdílejí spolu část kardiovaskulárního systému – i s tím je spojena řada komplikací. Tato vada je náročná i z psychosociálního hlediska a takoví jedinci jsou často stavěni do neřešitelných životních situací (hledání partnera, založení rodiny, zaměstnání, studium), která u nich velmi často vedou k rozhodnutí podstoupit chirurgické oddělení. Takový zákrok je velice riskantní a ve většině případů bohužel končí smrtí dvojčat. Přesto existuje určitá možnost úspěšného oddělení – první takový úspěch byl zaznamenán roku 1952 v USA.

Tento stav lze odhalit již při vyšetření těhotné ženy a dojde-li k takovému nálezu, tak je často lékařem doporučeno umělé ukončení těhotenství.Možnosti koupání miminka Možnosti koupání miminka

Koupání miminek je nedílná součást péče o miminko. Zároveň se jedná o jeden z denních rituálů, který je miminko již schopné předvídat, když se provádí v pravidelném čase. V dnešní době se sice již...

Jaký zvolit dudlík? Jaký zvolit dudlík?

Zdálo by se, že vybrat dudlík pro miminko není žádná věda. Opak je však pravdou. V dnešní době je na trhu celá řada dudlíků nejen v různém desénovém provedení, ale i různých tvarů a zpracování.

Koupání kojenců Koupání kojenců

Všechny maminky jistě řeší, jak často koupat svého novorozence a jaké používat přípravky pro péči o pleť a vlásky. Pokožka novorozenců je v porovnání s kůží dospělého člověka mnohem jemnější a citlivější - to sami poznáte už na dotek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka