facebook
Dobré dopoledne, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Siamská dvojčata


Ilustrační fotografie


Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se popisují od nepaměti, ale samotné označení má historii mnohem kratší. Název byl odvozen od bratrů Enga a Čanga Bunkerových, kteří přicestovali do Evropy (přesněji do Francie) z rodného Siamu, aby podstoupili operaci, díky které by mohli být odděleni. Operace se nakonec neuskutečnila především proto, že bylo velké riziko ohrožení na životech bratrů Bunkerových.

Výskyt siamských dvojčat v populaci není tak velký, odhaduje se zhruba na jeden porod z 50 000 porodů. Nutno podotknout, že u velké části takovýchto jedinců není jejich vada slučitelná se životem.

Siamská dvojčata jsou nejčastěji srostlá v oblasti hlavy, beder nebo hrudníku a sdílejí spolu část kardiovaskulárního systému – i s tím je spojena řada komplikací. Tato vada je náročná i z psychosociálního hlediska a takoví jedinci jsou často stavěni do neřešitelných životních situací (hledání partnera, založení rodiny, zaměstnání, studium), která u nich velmi často vedou k rozhodnutí podstoupit chirurgické oddělení. Takový zákrok je velice riskantní a ve většině případů bohužel končí smrtí dvojčat. Přesto existuje určitá možnost úspěšného oddělení – první takový úspěch byl zaznamenán roku 1952 v USA.

Tento stav lze odhalit již při vyšetření těhotné ženy a dojde-li k takovému nálezu, tak je často lékařem doporučeno umělé ukončení těhotenství.

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Dvojvaječná dvojčata Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.

Jaké plenky jsou ideální Jaké plenky jsou ideální

V současnosti můžete vybírat z několika typů plenek. K dispozici jsou klasické látkové pleny, které používaly už naše maminky a babičky. Ačkoliv se dnes vyrábějí z materiálů mnohem šetrnějších k citlivé dětské pokožce.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka