facebook
Dobré odpoledne, je sobota 27.4.2024 a svátek slaví Vlastislav

Pozor na riziko infekce při sportování


Ilustrační fotografie


Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz, je potřeba se pravidelně sprchovat. Osprchovat byste se tedy měla po každé sportovní aktivitě, i když se třeba necítíte zpocená. Jestliže si chcete zarelaxovat, můžete si dopřát i krátkou koupel. Voda by však rozhodně neměla být horká - ta totiž může způsobit vážné poškození plodu nebo vyvolat předčasný porod.


Výběr sportovního oblečení


Ve sportovním oblečení byste se měla cítit dobře. Vyberte si takové, které bude dostatečně savé a prodyšné a u něhož tedy nebudete mít pocit vlhkosti. Jestliže zůstanete ve vlhkém oblečení déle, můžete si zadělat na vážné zdravotní problémy. Vlhké spodní prádlo vede nejen k infekci, ale také k prochladnutí a zánětu močových cest. Což určitě víte sama moc dobře, jak je nepříjemné. V mokrém zpoceném oblečení také hrozí celkové prochladnutí a nachlazení či chřipka.


Nepodceňujte výběr funkčních triček, mikin či kalhot. Rovněž nezanedbávejte koupi kvalitního spodního prádla, které by mělo být základem. Prádlo by vás nemělo ani nijak škrtit či omezovat. V takovém případě totiž hrozí nepříjemné opruzeniny, které rovněž nepřispějí k vašemu komfortu.


Základní hygiena


Po každé sportovní aktivitě byste si tedy měla dát vlažnou sprchu. Tu si dejte ihned, jakmile to bude možné, a až pak se začněte věnovat dalším činnostem. Rozhodně neprovádějte žádné poševní výplachy, které narušují přirozené kyselé prostředí a mohou tak umožnit průnik choroboplodným zárodkům.


Rizikové sportovní aktivity


Asi nejrizikovější sportovní aktivitou je z pohledu hygieny plavání. V bazénu se totiž můžete nakazit nejen poševní infekcí, ale třeba i bradavicemi. Do bazénu byste rozhodně měla jít odlíčená a důkladně se předtím omýt mýdlem. Jakmile bazén opouštíte, rovněž byste si měla dát vlažnou sprchu a umýt si tělo i intimní partie. Pokud se v bazénu necítíte z pohledu hygieny dobře, můžete v létě dát přednost přírodnímu koupališti s teplou vodou. Voda v bazénu je totiž dezinfikovaná a může dráždit vaši pokožku.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Tepová frekvence při cvičení Tepová frekvence při cvičení

Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka