facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Pozor na riziko infekce při sportování


Ilustrační fotografie


Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz, je potřeba se pravidelně sprchovat. Osprchovat byste se tedy měla po každé sportovní aktivitě, i když se třeba necítíte zpocená. Jestliže si chcete zarelaxovat, můžete si dopřát i krátkou koupel. Voda by však rozhodně neměla být horká - ta totiž může způsobit vážné poškození plodu nebo vyvolat předčasný porod.


Výběr sportovního oblečení


Ve sportovním oblečení byste se měla cítit dobře. Vyberte si takové, které bude dostatečně savé a prodyšné a u něhož tedy nebudete mít pocit vlhkosti. Jestliže zůstanete ve vlhkém oblečení déle, můžete si zadělat na vážné zdravotní problémy. Vlhké spodní prádlo vede nejen k infekci, ale také k prochladnutí a zánětu močových cest. Což určitě víte sama moc dobře, jak je nepříjemné. V mokrém zpoceném oblečení také hrozí celkové prochladnutí a nachlazení či chřipka.


Nepodceňujte výběr funkčních triček, mikin či kalhot. Rovněž nezanedbávejte koupi kvalitního spodního prádla, které by mělo být základem. Prádlo by vás nemělo ani nijak škrtit či omezovat. V takovém případě totiž hrozí nepříjemné opruzeniny, které rovněž nepřispějí k vašemu komfortu.


Základní hygiena


Po každé sportovní aktivitě byste si tedy měla dát vlažnou sprchu. Tu si dejte ihned, jakmile to bude možné, a až pak se začněte věnovat dalším činnostem. Rozhodně neprovádějte žádné poševní výplachy, které narušují přirozené kyselé prostředí a mohou tak umožnit průnik choroboplodným zárodkům.


Rizikové sportovní aktivity


Asi nejrizikovější sportovní aktivitou je z pohledu hygieny plavání. V bazénu se totiž můžete nakazit nejen poševní infekcí, ale třeba i bradavicemi. Do bazénu byste rozhodně měla jít odlíčená a důkladně se předtím omýt mýdlem. Jakmile bazén opouštíte, rovněž byste si měla dát vlažnou sprchu a umýt si tělo i intimní partie. Pokud se v bazénu necítíte z pohledu hygieny dobře, můžete v létě dát přednost přírodnímu koupališti s teplou vodou. Voda v bazénu je totiž dezinfikovaná a může dráždit vaši pokožku.

Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky

Znáte intervalový trénink? I v těhotenství si můžete kvalitně zacvičit. Nejde tu však o honění velkých výkonů. Mnohem lepší je vnímat své tělo a tomu přizpůsobit i cvičení.

Výhody cvičení v těhotenství Výhody cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství je pro každou maminku přínosné. Pokud jste cvičila již před otěhotněním, pravděpodobně je to již vaše závislost a vy budete spíš mít problémy s pohybem přestat nebo...

Cvičení v těhotenství

I v období těhotenství je potřeba udržet své tělo fit. Obzvlášť ženy, které se pravidelně hýbou a rády cvičí, potěší, že pohyb v době těhotenství rozhodně není tabu. Jakou formu si zvolit? Můžete zkusit například jógu,

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka