facebook
Dobré odpoledne, je pátek 18.1.2019 a svátek slaví Doubravka

Pozor na riziko infekce při sportování


Ilustrační fotografie


Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz, je potřeba se pravidelně sprchovat. Osprchovat byste se tedy měla po každé sportovní aktivitě, i když se třeba necítíte zpocená. Jestliže si chcete zarelaxovat, můžete si dopřát i krátkou koupel. Voda by však rozhodně neměla být horká - ta totiž může způsobit vážné poškození plodu nebo vyvolat předčasný porod.


Výběr sportovního oblečení


Ve sportovním oblečení byste se měla cítit dobře. Vyberte si takové, které bude dostatečně savé a prodyšné a u něhož tedy nebudete mít pocit vlhkosti. Jestliže zůstanete ve vlhkém oblečení déle, můžete si zadělat na vážné zdravotní problémy. Vlhké spodní prádlo vede nejen k infekci, ale také k prochladnutí a zánětu močových cest. Což určitě víte sama moc dobře, jak je nepříjemné. V mokrém zpoceném oblečení také hrozí celkové prochladnutí a nachlazení či chřipka.


Nepodceňujte výběr funkčních triček, mikin či kalhot. Rovněž nezanedbávejte koupi kvalitního spodního prádla, které by mělo být základem. Prádlo by vás nemělo ani nijak škrtit či omezovat. V takovém případě totiž hrozí nepříjemné opruzeniny, které rovněž nepřispějí k vašemu komfortu.


Základní hygiena


Po každé sportovní aktivitě byste si tedy měla dát vlažnou sprchu. Tu si dejte ihned, jakmile to bude možné, a až pak se začněte věnovat dalším činnostem. Rozhodně neprovádějte žádné poševní výplachy, které narušují přirozené kyselé prostředí a mohou tak umožnit průnik choroboplodným zárodkům.


Rizikové sportovní aktivity


Asi nejrizikovější sportovní aktivitou je z pohledu hygieny plavání. V bazénu se totiž můžete nakazit nejen poševní infekcí, ale třeba i bradavicemi. Do bazénu byste rozhodně měla jít odlíčená a důkladně se předtím omýt mýdlem. Jakmile bazén opouštíte, rovněž byste si měla dát vlažnou sprchu a umýt si tělo i intimní partie. Pokud se v bazénu necítíte z pohledu hygieny dobře, můžete v létě dát přednost přírodnímu koupališti s teplou vodou. Voda v bazénu je totiž dezinfikovaná a může dráždit vaši pokožku.

Jak správně dýchat při sportu a cvičení Jak správně dýchat při sportu a cvičení

Aby cvičení bylo opravdu efektivní a splnilo vaše očekávání, je potřeba si při něm naučit správně dýchat. Své dýchání můžete zlepšit i pravidelným prováděním jednoduchých dechových cvičení.

Chůzí za zdravějším tělem i dobrou náladou Chůzí za zdravějším tělem i dobrou náladou

Chůze je asi nejvhodnější sport pro všechny budoucí maminky. Každý člověk by měl denně překonat alespoň 10 tisíc kroků. Chůze vám pomůže zlepšit mnohé zdravotní aspekty vašeho těla, spálíte spoustu energie a pokud je...

Chcete posilovat i v těhotenství? Chcete posilovat i v těhotenství?

S těhotenstvím nastává pro vaše tělo zcela nový režim. Jestliže jste dosud trávila každé volné odpoledne ve fitku, určitě se vám nebude líbit, že byste měla své aktivity omezit. Na místě je vždy konzultace s lékařem a také s osobním...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka