facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Nevhodné cviky v těhotenství


Ilustrační fotografie


Chcete udělat něco pro své zdraví a zacvičit si v těhotenství? Jak jistě víte, ne každé cvičení je vhodné. Je potřeba myslet na dodržení nízké tepové frekvence a zároveň existují cviky, které byste neměla provádět. Naštěstí je naše tělo chytré, a pokud poběžíte příliš rychle, přitíží se vám s tím, jak bude růst váš tep. Stejně tak při cvicích, které není vhodné provádět, se nebudete cítit dobře, takže je ze svého tréninku vyřadíte. Pojďte se ale i tak s námi podívat, o jaké cviky se jedná.


Hluboké dřepy a předklony


Hluboké dřepy jsou sice jedním ze základních cviků na pevný zadeček a nohy. Stejně tak předklony - například mrtvý tah - jsou pro zachování fit těla důležité. V těhotenství však na tyto cviky raději zapomeňte. Uvidíte, že vám nebudou příjemné ani zcela bez zátěže. Nakonec jak vám poroste bříško, budou pro vás i neproveditelné. Dřepy tedy můžete dělat jen do takové hloubky, jaká vám je příjemná. Případně je můžete zpočátku svého těhotenství nahradit například výpady.


Cviky na břicho


Břišní partie byste obecně neměla příliš zatěžovat. Bohužel většina funkčních cviků, které zapojují celé tělo, pracuje i se svaly břišními. Jestliže tedy některý cvik vyžaduje zatnutí břišních svalů, nebudete se při něm pravděpodobně cítit dobře. Je jasné, že bříško nemusíte zatínat na 100 %, uvidíte však, jak vám to bude příjemné. Na druhou stranu se ale doporučuje posilovat svaly pánevního dna, které vám zajistí hladší průběh porodu. Posilování bříška by tedy mělo být opravdu spíše mírné a zaměřené zejména na správné dýchání.


Leh na zádech a rotace


Cviky v lehu na zádech jsou nepříjemné především ve druhém a třetím trimestru a stejně tak i rotace. Pokud je tedy máte ve svém tréninkovém plánu, rovněž se jim vyhněte. Nedoporučuje se ani cvičit až „na doraz“, jelikož by mohlo dojít k trvalému rozestoupení břišních svalů. Pokud vám však cvičení bude příjemné, můžete se hýbat klidně až do porodu. Jen myslete na to, že ne vše je v této době vhodné pro vás a pro vaše miminko. Ideální je cvičit přibližně třikrát týdně a tepovou frekvenci držet do hranice 140 tepů za minutu.

Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky

Znáte intervalový trénink? I v těhotenství si můžete kvalitně zacvičit. Nejde tu však o honění velkých výkonů. Mnohem lepší je vnímat své tělo a tomu přizpůsobit i cvičení.

Výhody cvičení v těhotenství Výhody cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství je pro každou maminku přínosné. Pokud jste cvičila již před otěhotněním, pravděpodobně je to již vaše závislost a vy budete spíš mít problémy s pohybem přestat nebo...

Cvičení v těhotenství

I v období těhotenství je potřeba udržet své tělo fit. Obzvlášť ženy, které se pravidelně hýbou a rády cvičí, potěší, že pohyb v době těhotenství rozhodně není tabu. Jakou formu si zvolit? Můžete zkusit například jógu,

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka