facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Mamografické vyšetření


Ilustrační fotografie


Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Interval těchto preventivních vyšetření je dvouletý. To znamená, že žena ve věku od 45 let může každé dva roky absolvovat preventivní mamografické vyšetření. Nárok na tato preventivní vyšetření je dán vyhláškou Ministerstva zdravotnictví.

Mamografické vyšetření je součástí preventivní péče od roku 2002, kdy bylo hrazeno ženám od 45 do 69 let. Od roku 2010 pak byla zrušena horní omezující věková hranice pro bezplatné mamografické vyšetření, které tak mohou podstoupit v rámci preventivní péče i ženy starší 69 let.

V případě ženy mladší 45 let se hradí screeningová vyšetření prsu ze zdravotního pojištění v tom případě, pokud ji na vyšetření doporučí praktický lékař nebo gynekolog. Vyšetření provedená na vlastní žádost nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. U žen mladších 40 let se přitom neprovádí mamografické vyšetření, ale tzv. ultrasonografie prsou, tzn. zjednodušeně řečeno ultrazvuk prsou.

Žena by měla pravidelně provádět samovyšetření prsou a v případě, že by se jí cokoli nezdálo být v pořádku, měla by se obrátit na svého lékaře, který jí následně může doporučit i na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření. Prevence je totiž v tomto případě pro zdraví ženy velice důležitá. Během vyšetření pomocí mamografu pociťuje žena tlakovou bolest do prsou. To je nutné, aby žena vydržela, protože jedině tak lze pořídit náležitý snímek.

Chce-li žena podstoupit preventivní vyšetření prsou na ultrazvuku nebo mamografu a nemá ani doporučení od lékaře a ani nespadá do předepsané věkové skupiny, bude jí zajímat, kolik za takové vyšetření vydá. Cena mamografického vyšetření se pohybuje kolem 600-800,-Kč. Na ultrazvukové vyšetření by si pak žena měla připravit částku 400-600,-Kč. Prevence je však důležitá a finanční vydání se jistě vyplatí.

Tuky v potravě? Ne všechny jsou špatné Tuky v potravě? Ne všechny jsou špatné

Téměř každá žena alespoň jednou ve svém životě držela nějakou tu „zaručenou“ dietu. Dříve jsme měli za to, že veškeré tuky jsou špatné a zodpovědné za kila navíc, a proto je nutné je z jídelníčku vyřadit.

Naučme se masírovat sami Naučme se masírovat sami

Jednoduchou automasáž zvládnete podle návodu sami doma. Může být velkým pomocníkem po namáhavém dni nebo sportování. Masáže slouží především k uvolnění svalového napětí, stresu či únavě...

Péče o nohy v zimě Péče o nohy v zimě

Ženy o sebe rády pečují, nechávají se hýčkat v kosmetických salónech a chodí na manikúru. Nohy však občas bývají opomíjené a ženy jim nevěnují tolik pozornosti. A přitom jsou nejvíce namáhanou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka