facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Mamografické vyšetření


Ilustrační fotografie


Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Interval těchto preventivních vyšetření je dvouletý. To znamená, že žena ve věku od 45 let může každé dva roky absolvovat preventivní mamografické vyšetření. Nárok na tato preventivní vyšetření je dán vyhláškou Ministerstva zdravotnictví.

Mamografické vyšetření je součástí preventivní péče od roku 2002, kdy bylo hrazeno ženám od 45 do 69 let. Od roku 2010 pak byla zrušena horní omezující věková hranice pro bezplatné mamografické vyšetření, které tak mohou podstoupit v rámci preventivní péče i ženy starší 69 let.

V případě ženy mladší 45 let se hradí screeningová vyšetření prsu ze zdravotního pojištění v tom případě, pokud ji na vyšetření doporučí praktický lékař nebo gynekolog. Vyšetření provedená na vlastní žádost nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. U žen mladších 40 let se přitom neprovádí mamografické vyšetření, ale tzv. ultrasonografie prsou, tzn. zjednodušeně řečeno ultrazvuk prsou.

Žena by měla pravidelně provádět samovyšetření prsou a v případě, že by se jí cokoli nezdálo být v pořádku, měla by se obrátit na svého lékaře, který jí následně může doporučit i na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření. Prevence je totiž v tomto případě pro zdraví ženy velice důležitá. Během vyšetření pomocí mamografu pociťuje žena tlakovou bolest do prsou. To je nutné, aby žena vydržela, protože jedině tak lze pořídit náležitý snímek.

Chce-li žena podstoupit preventivní vyšetření prsou na ultrazvuku nebo mamografu a nemá ani doporučení od lékaře a ani nespadá do předepsané věkové skupiny, bude jí zajímat, kolik za takové vyšetření vydá. Cena mamografického vyšetření se pohybuje kolem 600-800,-Kč. Na ultrazvukové vyšetření by si pak žena měla připravit částku 400-600,-Kč. Prevence je však důležitá a finanční vydání se jistě vyplatí.

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Jak si najít kamarádky v mateřství Jak si najít kamarádky v mateřství

Věděla jste, že mnoho maminek se cítí ve svém těhotenství a mateřství osaměle? Nástupem na mateřskou dovolenou, případně na nemocenskou, se mnohdy odříznou od okolního světa. Zůstávají samy doma jen se svým partnerem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka