facebook
Dobré odpoledne, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Vada řeči


Ilustrační fotografie


Pro každého člověka je komunikace prostřednictvím řeči naprosto přirozená. Dokonce, v dnešní době, kdo umí dobře mluvit, dostane se kamkoliv. Skrze řeč vyjadřujeme všechny své pocity, jako je štěstí, zloba, smutek, radost, láska či přátelství. Mluva se vyvíjí již od narození miminka a během života se neustále kultivuje. Co ale dělat, když má dítě ve věku, kdy by mělo mluvit dobře problémy?

Rodina je základ

Některé vady řeči mohou vzniknout špatným rodinným zázemím. Partneři se často hádají, křičí na dítě a doma panuje dusná atmosféra. Dítě si díky tomu může vypěstovat určité bloky v různých aspektech a mezi ně patří i řeč. Může začít zadrhávat nebo úplně přestat mluvit. Je důležité dítěti v tomto směru věnovat spoustu času a hlavně trpělivosti. Dále je také potřebný nenarušený centrální nervový systém a zdravý sluch. Vývoj řeči ovlivňuje i nadání na jazyk a také dědičná dispozice.

Musíme spolu mluvit

S dítětem se musí neustále mluvit. Ukazujeme mu různé věci nebo zvířátka a  vždy je pojmenujeme. Je také důležité, aby nevázla komunikace mezi partnery. Pokud se doma moc nemluví (především v pozitivním slova smyslu), vývoj řeči u dítěte bude trvat o něco déle. Dítě své rodiče rádo napodobuje, takže čím více budete mluvit jak s dítětem, s partnerem či jinými osobami, tím si dítě řeč osvojí rychleji. Často pomáhají i různé říkanky, písničky nebo pravidelné čtení pohádek.

Problém, který přetrvává

Asi do 3 let věku dítěte můžeme různé nedostatky v řeči tolerovat. Pokud je však i po 3. roce řeč nesrozumitelná nebo se dítě vyjadřuje jinak, než jeho vrstevníci, měli bychom zajít do odborné poradny – logopedie. Logoped dítě vyšetří a na základě toho stanoví, zda je v řeči skutečný problém, či ne a podle toho stanoví „léčbu“. Tento specialista může diagnostikovat vadu řeči, poruchu sluchu, či hlasu. Logoped zároveň spolupracuje s dalšími odborníky, jako jsou foniatři, psychologové či neurologové. Ve většině případů se jedná o přechodnou vadu, která se dá celkem úspěšně a rychle odstranit.





Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Když dítě nezapadá do kolektivu Když dítě nezapadá do kolektivu

Některé děti jsou odjakživa společenské – v novém prostředí si ihned najdou kamarády a nemají problém se zařadit. Jiné bývají více uzavřené nebo mají jen strach z něčeho nového a z každé návštěvy...

Máte doma maminčina mazánka? Máte doma maminčina mazánka?

Povaha člověka se projevuje již v raném věku – někdo je extrovert, někdo introvert, někdo je dobrodruh a jiný má rád „to své jisté“. Každý jsme jiný, a to je třeba respektovat a vštěpovat do hlavy i svým ratolestem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka