facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 18.4.2024 a svátek slaví Rostislav

Porod doma a jeho úskalí


Ilustrační fotografie


Stále více budoucích maminek se zajímá o porod v domácím prostředí. Proto jsme se pro vás rozhodli připravit článek, který se touto problematikou bude ve stručnosti zabývat. Zaměříme se v něm především na úskalí porodu doma - tedy na to, na co byste si měla dát pozor. Porod doma je vhodný pouze pro zdravé maminky, které u něj neočekávají žádné komplikace. I tak byste si ale měla být vědoma toho, že se komplikace mohou vyskytnout.


Porod doma je vhodný pouze tehdy, když k němu dojde mezi 38. až 42. týdnem těhotenství. Sama rodička by si takový porod měla přát. Pokud s ním nesouhlasí a je pouze přáním její rodiny, určitě by měla jít rodit do porodnice. Právě v tomto ohledu by vaše rozhodnutí neměl nikdo ovlivnit - záleží pouze na vás, případně ještě na vašem lékaři.


Bezpečnost porodu doma


Porod doma může být stejně bezpečný jako porod v nemocnici. Je vhodný pro ženy, které se s ničím neléčí a jejichž těhotenství probíhá naprosto bez komplikací. Podmínkou pro možnost takového porodu jsou pravidelné návštěvy těhotenské poradny, kde se na porod pečlivě připravíte. Také musí být dítě uložené v děloze hlavičkou dolů. Jakmile by hrozilo, že porod přirozenou cestou možný nebude, musíte opět do porodnice. Kromě polohy plodu možnost porodu ovlivňuje také poloha placenty, a zda náhodou nečekáte dvojčátka či trojčátka - i zde doporučujeme jít rodit do porodnice.


Rodit rozhodně nebudete sama. U porodu by vám měla asistovat kvalifikovaná porodní asistentka, která má již s porody v domácím prostředí zkušenosti. Důležité je s ní navázat kontakt ještě před porodem a blíže se s ní seznámit. Díky tomu se pak při porodu budete cítit mnohem bezpečněji, než kdyby vás rodil „cizí lékař“.


Možné problémy při porodu doma


Porod doma má mnoho výhod - například, že nemusíte podniknout cestu do porodnice, u které navíc hrozí, že bude plná, nebo že nejste odkázána na nemocniční stravu či na její sociální zařízení. Jste neustále doma ve známém a komfortním prostředí.


Pokud však například špatně snášíte bolest, můžete zde narazit na problém, jelikož léky proti bolesti se v domácím prostředí běžně nepodávají. Sama se také musíte postarat o úklid své domácnosti a sama se budete starat o dítě - což může být zejména pro prvorodičky velmi náročné. Stejně tak můžete být ze strany svého okolí odsuzována, že jste se rozhodla rodit doma.


Pokud vás ale porod doma láká, rozhodně se od něj nenechte odradit, jen vezměte v potaz rizika, která vám při něm hrozí.





Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Porodné Porodné

Porodné je dávkou státní sociální podpory. Již z názvu vyplývá, že se tato dávka váže na porod dítěte. Není to však bezvýjimečné. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, která nahrazuje péči rodičů.

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne? Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?

Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka