facebook
Dobré odpoledne, je pátek 18.1.2019 a svátek slaví Doubravka

Porod doma a jeho úskalí


Ilustrační fotografie


Stále více budoucích maminek se zajímá o porod v domácím prostředí. Proto jsme se pro vás rozhodli připravit článek, který se touto problematikou bude ve stručnosti zabývat. Zaměříme se v něm především na úskalí porodu doma - tedy na to, na co byste si měla dát pozor. Porod doma je vhodný pouze pro zdravé maminky, které u něj neočekávají žádné komplikace. I tak byste si ale měla být vědoma toho, že se komplikace mohou vyskytnout.


Porod doma je vhodný pouze tehdy, když k němu dojde mezi 38. až 42. týdnem těhotenství. Sama rodička by si takový porod měla přát. Pokud s ním nesouhlasí a je pouze přáním její rodiny, určitě by měla jít rodit do porodnice. Právě v tomto ohledu by vaše rozhodnutí neměl nikdo ovlivnit - záleží pouze na vás, případně ještě na vašem lékaři.


Bezpečnost porodu doma


Porod doma může být stejně bezpečný jako porod v nemocnici. Je vhodný pro ženy, které se s ničím neléčí a jejichž těhotenství probíhá naprosto bez komplikací. Podmínkou pro možnost takového porodu jsou pravidelné návštěvy těhotenské poradny, kde se na porod pečlivě připravíte. Také musí být dítě uložené v děloze hlavičkou dolů. Jakmile by hrozilo, že porod přirozenou cestou možný nebude, musíte opět do porodnice. Kromě polohy plodu možnost porodu ovlivňuje také poloha placenty, a zda náhodou nečekáte dvojčátka či trojčátka - i zde doporučujeme jít rodit do porodnice.


Rodit rozhodně nebudete sama. U porodu by vám měla asistovat kvalifikovaná porodní asistentka, která má již s porody v domácím prostředí zkušenosti. Důležité je s ní navázat kontakt ještě před porodem a blíže se s ní seznámit. Díky tomu se pak při porodu budete cítit mnohem bezpečněji, než kdyby vás rodil „cizí lékař“.


Možné problémy při porodu doma


Porod doma má mnoho výhod - například, že nemusíte podniknout cestu do porodnice, u které navíc hrozí, že bude plná, nebo že nejste odkázána na nemocniční stravu či na její sociální zařízení. Jste neustále doma ve známém a komfortním prostředí.


Pokud však například špatně snášíte bolest, můžete zde narazit na problém, jelikož léky proti bolesti se v domácím prostředí běžně nepodávají. Sama se také musíte postarat o úklid své domácnosti a sama se budete starat o dítě - což může být zejména pro prvorodičky velmi náročné. Stejně tak můžete být ze strany svého okolí odsuzována, že jste se rozhodla rodit doma.


Pokud vás ale porod doma láká, rozhodně se od něj nenechte odradit, jen vezměte v potaz rizika, která vám při něm hrozí.

Připraveni na návrat z porodnice!

Než se maminka vrátí s miminkem domů, mělo by již být veškeré domácí zázemí připravené. Během pobytu v porodnici by partner sám nebo za pomoci někoho blízkého měl zajistit poslední úklid před velkým příchodem nového...

Bonding po porodu Bonding po porodu

Bonding je anglický výraz, který v překladu znamená připoutání. Jedná se o to, aby bezprostředně po porodu byl zajištěn přímý dotyk matky a novorozeného miminka. Samotný porod a poporodní období je spojeno s výkyvy...

Výběr porodnice Výběr porodnice

Termín se vám blíží a vy stále nemáte vybranou porodnici? To je třeba co nejrychleji napravit. Výběr porodnice je pro budoucí maminku i miminko velmi důležité nejen z hlediska vzdálenosti od bydliště...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka