facebook
Příjemnou noc, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Jak komunikovat s miminkem v bříšku?


Ilustrační fotografie


Pokud jste právě těhotná, jistě přemýšlíte nad tím, v jakém stádiu těhotenství už miminko v bříšku vnímá Váš hlas a všechny podněty kolem. Říká se, že matka s dítětem komunikuje již v období těhotenství a vnímá její psychické i fyzické rozpoložení. Na to pak odpovídá kopáním a různými pohyby, které žena cítí. Jak tato komunikace probíhá a jaké má úrovně?

Úrovně komunikace

Pro dítě je děloha prvním domovem a vždy záleží na tom, jaký mu ho matka udělá. Komunikace probíhá v několika úrovních. První úroveň je fyziologická – jde o komunikaci skrze hormony, a to přes krevní řečiště. Týká se to především hladiny stresu, který právě matka prožívá. Tím se zvyšuje adrenalin a dítěti tak „neposílá“ žádné pozitivní zprávy. Samotné dítě je poté v břiše neklidné. Naopak spokojená maminka vysílá dobré vibrace a tak i dítě je klidné a spokojené. Druhou úrovní je smyslová komunikace, která probíhá dotykem a mluvením a třetí úrovní komunikace je komunikace citová – matka předává svému dítěti  svůj emocionální pohled nejen na svět, ale i sama na sebe.

Kdy se o dítěti „dozvíme“?

První impulsy od dítěte poznáme kolem 20. týdne těhotenství a projevuje se „kopáním“. Vždy ale záleží na tom, zda je žena prvorodička či druhorodička. Je tomu tak proto, že druhorodička má již přirozeně více zkušeností a rozpozná první pohyby dítěte např. pocitem nadýmání, stěna bříška je  citlivější, atd. Záleží však také na uložení placenty – je li blíže přední straně dělohy, pohyby dítěte nejsou tak patrné, protože je tak děloha výrazně zmírní. Dále záleží na vnímavosti samotné ženy a znalosti vlastního těla.

Proč začít s dítětem komunikovat už před narozením?

Komunikace s nenarozeným dítětem nijak neovlivní jeho zdravotní stav ani jeho vývoj. Rodiče tím však vysílají pozitivní signály, které dítě vycítí. Pokud si s bříškem „povídáte“ nebo mu pouštíte hudbu, rozhodně tím nic nezkazíte, právě naopak – někteří odborníci tvrdí, že již komunikace s plodem v děloze má výrazný vliv na budoucí život dítěte.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka