facebook
Příjemnou noc, je neděle 21.7.2019 a svátek slaví Vítězslav

Nejčastější mýty o kojení


Ilustrační fotografie


I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše je a co zase není pravda. Možná vás to nakonec i překvapí.

Velikost prsou a bradavek

Zda máte velká nebo malá prsa, opravdu při kojení nehraje roli. Jestliže vám někdo někdy řekl, že nemáte prsa vhodná pro kojení, určitě se zmýlil. Spíše než velikost a tvar poprsí dostatek mléka ovlivňuje samotná mléčná žláza. Stejně tak neznamená, že do velkých prsou se vejde více mléka než do těch malých. Roli zde hrají akorát bradavky. Zde si ale můžete pomoci. Pokud jsou plošší, nasadíte na ně klobouček a budete bez problémů kojit s ním.

Odstříkávání mléka

Mnoho maminek si myslí, že čím více budou mléko odstříkávat, tím více se jim bude tvořit. Není to ale pravda. Lidské tělo je v tomto ohledu opravdu chytré. Prsa jsou schopna zadržovat až 70 % mléka. Jestliže jste krátce po porodu, vytváří se ho více, než když jste rodila třeba před půl rokem. Kolik mléka odstříkáte, nikdy nepoukazuje na to, kolik ho v prsu zůstane nebo kolik se ho vytvoří. Vše je individuální.

Mýty spojené s miminkem

Některé ženy tvrdí, že miminko může u prsu zůstat třeba i 2 hodiny. Jiné zase říkají, že by přestávka mezi jednotlivými krmeními měla trvat alespoň 3 hodiny. V obou případech se jedná o mýtus. 2 hodiny své miminko u prsu rozhodně nenechávejte. Jestliže kojíte nezvykle dlouho, pravděpodobně používáte špatnou techniku. Jakmile si dítě u prsu zvykne, bude s ním chtít třeba i spát, a pokud mu jej odeberete, spustí se pláč.

Novorozenci by se měli kojit maximálně 45 minut. Ani přestávky v době tří hodin rozhodně není nutné dodržovat. Jak jinak bychom vysvětlili, že novorozenec může být krmen až 15x denně. Kojení vždy přizpůsobte individuálním požadavkům. Může probíhat po 1,5 hodině, po 2 i po 3 hodinách. Čím je dítko starší, tím méně bude váš prs vyžadovat.

Mnoho maminek si myslí, že když jejich miminko špatně roste, je to ovlivněno kvalitou mateřského mléka. Žádné „slabé mléko“ ale neexistuje. Ve většině případů je na vině špatná technika, během které miminko pije nedostatečně, a proto neroste tak, jak by si maminka představovala.

Kojení po císařském řezu Kojení po císařském řezu

Císařský řez jako způsob porodu představuje pro tělo matky náročnější rekonvalescenci než v případě přirozeného porodu. Zároveň sebou nese i případné ztížení kojení ve svém počátku. Příčina přitom nespočívá v...

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne? Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?

Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka