facebook
Příjemnou noc, je úterý 23.4.2019 a svátek slaví Vojtěch

Nejčastější mýty o kojení


Ilustrační fotografie


I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše je a co zase není pravda. Možná vás to nakonec i překvapí.

Velikost prsou a bradavek

Zda máte velká nebo malá prsa, opravdu při kojení nehraje roli. Jestliže vám někdo někdy řekl, že nemáte prsa vhodná pro kojení, určitě se zmýlil. Spíše než velikost a tvar poprsí dostatek mléka ovlivňuje samotná mléčná žláza. Stejně tak neznamená, že do velkých prsou se vejde více mléka než do těch malých. Roli zde hrají akorát bradavky. Zde si ale můžete pomoci. Pokud jsou plošší, nasadíte na ně klobouček a budete bez problémů kojit s ním.

Odstříkávání mléka

Mnoho maminek si myslí, že čím více budou mléko odstříkávat, tím více se jim bude tvořit. Není to ale pravda. Lidské tělo je v tomto ohledu opravdu chytré. Prsa jsou schopna zadržovat až 70 % mléka. Jestliže jste krátce po porodu, vytváří se ho více, než když jste rodila třeba před půl rokem. Kolik mléka odstříkáte, nikdy nepoukazuje na to, kolik ho v prsu zůstane nebo kolik se ho vytvoří. Vše je individuální.

Mýty spojené s miminkem

Některé ženy tvrdí, že miminko může u prsu zůstat třeba i 2 hodiny. Jiné zase říkají, že by přestávka mezi jednotlivými krmeními měla trvat alespoň 3 hodiny. V obou případech se jedná o mýtus. 2 hodiny své miminko u prsu rozhodně nenechávejte. Jestliže kojíte nezvykle dlouho, pravděpodobně používáte špatnou techniku. Jakmile si dítě u prsu zvykne, bude s ním chtít třeba i spát, a pokud mu jej odeberete, spustí se pláč.

Novorozenci by se měli kojit maximálně 45 minut. Ani přestávky v době tří hodin rozhodně není nutné dodržovat. Jak jinak bychom vysvětlili, že novorozenec může být krmen až 15x denně. Kojení vždy přizpůsobte individuálním požadavkům. Může probíhat po 1,5 hodině, po 2 i po 3 hodinách. Čím je dítko starší, tím méně bude váš prs vyžadovat.

Mnoho maminek si myslí, že když jejich miminko špatně roste, je to ovlivněno kvalitou mateřského mléka. Žádné „slabé mléko“ ale neexistuje. Ve většině případů je na vině špatná technika, během které miminko pije nedostatečně, a proto neroste tak, jak by si maminka představovala.

Jak kojit s polštářem Jak kojit s polštářem

Kojící polštář se pro mnoho maminek stal užitečným pomocníkem. Můžete ho pořídit v celé škále rozměrů, velikostí a barev. Vyberte si takový, který se líbí vám a zároveň máte pocit, že bude pohodlný i pro vaše miminko. Tento polštář...

Jak správně přisát miminko Jak správně přisát miminko

Především u prvorodiček se můžeme setkat s problémy při kojení. Mladá a nezkušená maminka často neví, jak dítě správně položit, aby to bylo jí a také jemu pohodlné, nebo řeší jeho přisátí k prsu. Často se zde můžeme setkat s problémy...

Polohy při kojení - vleže a vsedě Polohy při kojení - vleže a vsedě

Při kojení svého miminka můžete zaujímat několik poloh - vleže, vsedě, vpolosedě nebo se rozhodnout kojit například s polštářem. Vyberte si polohu, která bude maximálně příjemná vám i vašemu miminku. Polohy můžete libovolně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka