facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

10 tipů, jak nejsnadněji počít dítě


Ilustrační fotografie

Mnoho žen má problémy s otěhotněním, snaha počít miminko se může rovnat nekonečnému příběhu a partnery toho nelehké období může výrazně poznamenat. Pokud se i vy snažíte už dlouho počít a stále se vám to nedaří, vyzkoušejte tipy, které napomáhají přirozenému početí vytouženého potomka.

 

1.Místo cvičení jděte na procházku

 

Pohyb je lékem pro tělo i duši. Opět jde o skvělý způsob, jak se zbavit přílišného napětí a stresu, které vyvolává právě dlouhodobá neschopnost dítě počít. Zapomeňte ale na intenzivní tréninky a namáhavé vytrvalostní cvičení. Nadměrná fyzická zátěž má totiž opačný efekt a početí může bránit. Nejlepší, nejlevnější a také nejrychlejší řešení je vyjít si každý den na procházku na čerstvý vzduch. Během takové procházky si nejen vyčistíte hlavu a možná konečně začnete myslet i na něco jiného než na miminko, po kterém tolik toužíte, ale také posílíte svou fyzickou schránku.

 

Díky pravidelné chůzi si zlepšíte stav srdce, ubráníte se obezitě a chůze může být také prevencí proti cukrovce. Chůze ale hlavně zlepšuje plodnost a to tím, že se během ní prokrvují reprodukční orgány i pánev. Pozor také na časté vysedávání za počítačem, to totiž naopak vůbec neprospívá prokrvování důležitých reprodukčních orgánů a snaze počít tak může celodenní práce za stolem bránit.

 

2.Dobře si to načasujte

 

Pro otěhotnění jsou důležité také plodné dny, které si žena může snadno vypočítat v případě, že má pravidelnou menstruaci. V těchto dnech je dobré neponechat nic náhodě a být připraveni. I když je logické, že žena může otěhotnět kdykoliv i mimo vypočítané plodné dny, mnoha párům pomáhá, když si načasují dobu, kdy se o miminko snaží.

 

A nejen žena se může všemožně snažit o podporu početí, svou důležitou úlohu ve všem hraje i muž. Důležitá je pevná a kvalitní erekce, protože mužův sexuální výkon může mnohé ovlivnit. Zlepšení erekce se dá dosáhnout hned několika způsoby. Pomohou nejen volně dostupné doplňky stravy, které zajistí skvělý sexuální výkon, ale i babské rady.

 

Skvěle působí bylinky jako například:

 

 • kotvičník,
 • maralí kořen,
 • rozmarýn,
 • zázvor,
 • ženšen,
 • děhel.

 

3.Ideální váha – máte ji?

 

Pro úspěšné početí je poměrně dost důležitá také tělesná hmotnost ženy. Pokud se žena potýká s lehkou nadváhou, ještě není důvod k panice. Úprava jídelníčku a pravidelné procházky pomohou shodit nějaké to přebytečné kilo navíc a všechno se tak urovná. V případě, že je žena ale obézní nebo dokonce silně obézní, nastává vážnější problém. Obézní ženy mají problémy otěhotnět mnohem častěji než ženy s běžnou hmotností, navíc je u nich velmi obtížné neplodnost léčit. Obvykle je nutností nejprve zhubnout, až poté se může žena naplno pustit do léčby neplodnosti.

 

Vysoká tělesná hmotnost totiž brání přirozené ovulaci a vede až k hormonální nerovnováze, což je vážný problém v případě, že se žena snaží přijít do jiného stavu. Tukové buňky ale nenarušují pouze hormonální nerovnováhu, velké množství tělesného tuku má za následek i případný vznik dalších onemocnění. Pokud se přidá cukrovka, vysoký cholesterol nebo kardiovaskulární onemocnění, je cesta k miminku zase o něco těžší. Ženy, které problémy s váhou mají, by tak měly nejprve zhubnout, než se dítě začnou pokoušet.

 

4.Ani nízká váha není výhra

 

Stejně tak ale může u některých žen nastat problém, ale v opačném smyslu. Pokud je totiž žena až příliš hubená a podvyživená, přestává mít menstruaci a ovulaci. Nepravidelná nebo žádná menstruace značí velký problém, i když se ale podaří ženě opět začít menstruovat, nemá zcela vyhráno. Žena totiž může bez problémů menstruovat, ale přitom to neznamená, že má ovulaci. Pokud žena s nízkou tělesnou hmotností dokáže přibrat, má ovšem velkou šanci, že začne znovu ovulovat, a poté by již nic nemělo bránit snaze počít.

 

5.Zvýšení testosteronu

 

Jak ale zvýšit chuť na sex muži, který je stejně frustrovaný jako vy?  Jestliže nepomohou osvědčené partnerské metody ani sexy prádélko, můžete se v lékárně poohlédnout po volně prodejných potravinových doplňcích na erekci. Postarají o to, abyste si oba užili skvělý sex, který nakonec povede k úspěšnému početí. Tyto doplňky totiž také podporují tvorbu testosteronu. A testosteron ovlivňuje tvorbu spermií (vyšší počet a větší aktivita).  A čím více spermií, tím je i šance na otěhotnění vyšší. Přirozenou cestou se pak dá testosteron zvýšit příjmem určitých potravin. Je nutné vybírat potraviny s vyšším obsahem aminokyseliny známé jako DAA – kyselina D – asparagová.

 

Ta se nachází především v:

 

 •  sóji,
 • obilovinách,
 • ovoci a zelenině,
 • červeném mase,
 • vejcích,
 • mléčných výrobcích.

 

6.Jak jíst správně?

 

Úspěšnému početí může bránit i špatně sestavený jídelníček a nevhodná strava. Schopnost správně se stravovat nezávisí pouze na hmotnosti člověka, i když máte váhu ideální, je důležité, jaké potraviny jíte. Proto, aby tělo bylo připraveno na početí, je nutné stravovat se vyváženě a dbát na přísun kyseliny listové, ideálně v přirozené podobě. Ženy, které touží po miminku, by pak měly dbát také na přísun kvalitních a čerstvých potravin, ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Vhodnými potravinami jsou například:

 

 • fazole,
 • špenát,
 • semínka,
 • oříšky,
 • ryby,
 • libové maso,
 • olivový olej.

 

7.Už ani kapku aneb alkohol není tabu jen v těhotenství

 

Že by žena neměla konzumovat alkohol v těhotenství, je zcela zřejmé, problém s pitím alkoholu ale může být i v době, kdy se žena teprve otěhotnět snaží. Pokud to myslíte s miminkem vážně, je lepší vyhnout se alkoholu úplně, i když se s partnerem o miminko snažíte jen krátce. Příjem alkoholu totiž ovlivňuje početí poměrně výrazně. Sklenka či dvě týdně určitě neuškodí, ovšem pití alkoholu denně nebo s jistou pravidelností určitě početí neprospívá.

 

8.Nepřehánějte to ani s kávou

 

Nejen alkohol, ale i kofein může představovat problém. Kofein totiž může nepříznivě ovlivňovat plodnost, samozřejmě pouze v případě, že je ho přijímáno hodně. Pokud jste zvyklá na šálek kávy či dva denně, vůbec se nemusíte znepokojovat, ovšem vášnivé milovnice kávy by měly zpozornět. On se totiž kofein nenachází pouze v kávě a kávových nápojích, je ukryt i v:

 

 • zeleném čaji,
 • černém čaji,
 • čokoládě nebo čokoládových pralinkách.

 

Pokud tedy stres z neplodnosti zaháníte sladkým, mějte se raději na pozoru.

 

9.Hlavně žádný stres

 

Je logické, že dlouhodobá snaha otěhotnět může vést až k úzkostem a depresím. Zvláště v případě, že lékařské vyšetření nepotvrdí ani u jednoho z partnerů zdravotní problémy, které by samy o sobě početí bránily. V době, kdy se partneři snaží o miminko, nejvíce zpravidla trpí právě ženy – jejich psychický stav se právě může odrážet na výsledku. Zkrátka pokud je žena v neustálém napětí, hroutí se a upíná se ze všech sil pouze na těhotenství, může být mnohem těžší do požehnaného stavu přijít. Funguje to tak ale se vším, psychika nás všechny ovlivňuje více, než si mnohdy připouštíme, proto je nejdůležitější zůstávat, pokud možno, co nejvíce v klidu.

 

Vystresovaná maminka je to nejhorší, co může být – a platí to i pro období, kdy se žena teprve snaží počít. Je jasné, že pokud se partneři potýkají s neplodností, svou daň si to vybere. Pro úspěšné početí je ale dobré zůstávat v klidu a nenechat se tím vším zcela strhnout. Pomohou relaxační cvičení nebo také akupunktura.

 

Podle některých odborníků z řad vědců totiž dokáže ovlivňovat činnost důležitých hormonů, které se podílejí na prokrvování vaječníků a dělohy. Kromě toho je akupunktura skvělým prostředkem, jak se zbavit napětí a stresu.

 

10.Típněte svou poslední cigaretu

 

Tenhle fakt nevyvrátí vůbec nikdo, kouření výrazně (a samozřejmě) nepříznivě ovlivňuje početí, ale také schopnost dítě donosit. Mnoho žen si myslí, že je podstatné zahodit cigarety až v těhotenství, pokud se ale žena potýká s neplodností, nestačí to a je nutné zbavit se závislosti na cigaretách ihned. Záliba v nikotinu poškozuje ženě vajíčka, a tím se snižuje šance na přirozené početí.

 

Kromě toho, že by měla seknout s cigaretami samotná žena, je dobré, když ji v tom partner podpoří a přestane kouřit také. Kouření totiž ovlivňuje i mužské pohlavní orgány a schopnost reprodukce. Navíc i pasivní kouření je problémem, takže se doma domluvte a cigarety zahoďte raději společně. Vyhýbejte se také zakouřeným místnostem a na veřejnosti kuřáky obcházejte obloukem.

 

Na závěr posední rada – nikdy to nevzdávejte, a hlavně po celou dobu věřte, že se to jednou podaří. Propadat panice a depresím opravdu nikomu nepomůže, navíc dnešní moderní medicína dokáže zázraky i v případě, že se vám nepodaří otěhotnět klasickou přirozenou cestou.

 

AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi

U zhruba poloviny neplodných párů je důvod na straně muže, převážně v nedostatečné kvalitě spermií. Pokles hodnot spermiogramu je všeobecně známým trendem dnešní mužské populace a tak se logicky týká i potencionálních ...

Surogátní mateřství Surogátní mateřství

Problematika náhradního, neboli surogátního mateřství, je nám nejspíše známa spíše z filmů a seriálů, než běžného života. Je to především z důvodu velké citlivosti tohoto tématu a nejasné etice. V české legislativě není tato záležitost zcela ...

Už před otěhotněním omezte cigarety Už před otěhotněním omezte cigarety

Kouření je velkým problémem nejen v těhotenství a mateřství, ale měla byste ho omezit už před plánovaným početím. Je prokázáno, že cigarety našemu tělu nepřinášejí nic dobrého...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka