facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Pampeliška - elixír mládí


Ilustrační fotografie


Jaro a čas očisty přichází a na našich loukách se k životu začínají probouzet pampelišky, které jsou často přehlíženy, ačkoli jejich účinky si v ničem nezadají s jinými známějšími bylinami. I když naše oko nejčastěji přitáhne zářivá žluť jejich květů, neměli bychom zapomínat na její jiné části, tak prospěšné našim zaneseným tělům.

Začněme kořenem, který se sbírá na jaře ještě před rozkvětem (březen, duben). Je to doba, kdy v sobě drží veškerou sílu a účinné látky v něm obsažené jsou daleko koncentrovanější než v listech. Po omytí se rychle suší ve stínu nebo i na slunci. Užívá se obvykle ve formě odvaru, který připravíme z jedné čajové lžičky kořenové drogy na 100 ml vody, která se vaří asi 1 minutu, nechá přejít varem, 15 minut vyluhuje a přecedí. Pijeme dvakrát denně 1 šálek. Tento nahořklý elixír, nejen že vzpruží naše játra, pomůže nemocným ledvinám, posilní slinivku či slezinu, ale také sníží náš vysoký tlak a zredukuje cholesterol v krvi. Pokud se nechceme trápit se sušením kořenů či jejich vařením, nejvhodnější pro přímou spotřebu jsou mladé listy (s nižším obsahem bílého latexu).

Pampeliška je výborným zdrojem draslíku, vápníku, sodíku a hořčíku. Především v mladých listech je uloženo velké množství vitamínu C, či v květech vitamínu D. Nesmíme opomenout také bohatství vitamínů A či B. Obsažený inulin jistě potěší především diabetiky, protože pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Jeho nejvyšší koncentrace je ale až na podzim. Mladé listy mají vyšší obsah železa než špenát.

Tento žlutý zázrak pomůže, aby nás při jarních toulkách nebolela kolena a posílili jsme pevnost kostí, zubů a chrupavek. Užíváme ji jako prevenci před revmatismem a jinými degenerativními nemocemi pohybového aparátu.

Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší (vlastní) kůži, kterou čistí, omlazuje, zabavuje ekzémů a akné. Dále je cenným stimulátorem aktivity lymfy, čímž podporuje vylučování toxinů kožními póry (ideální pro milovníky saunování). Její detoxikační vlastnosti spojené s podporou funkcí jater a ledvin jsou jako dělané pro jarní očistné kůry, při kterých po dva týdny každý den sníme hrst čerstvých listů. TATO KÙRA NENÍ VHODNÁ PRO TĚHOTNÉ ŽENY! Ve vyšších dávkách pampeliška vyvolává menstruaci. Koho překvapí jarní ošemetné počasí a přivodí si nějaké to nachlazení, tak pampeliškový med či sirup z květů pomůže odkašlávání a léčbě nemocí dýchacího aparátu.

Recept na pampeliškový med:

400 plně rozkvetlých květů 1,5 litrem vody, přidáme 2 citróny nakrájené na plátky a vaříme 10 minut. Necháme den odstát a přes plátno přecedíme. Přidáme 1,5 kg cukru (ideálně nerafinovaného), pozvolna vaříme na mírném ohni 1,5 hodiny.





Mocná šalvěj

Šalvěj znamená latinsky zdravý. Sám název tedy prozrazuje, že patří mezi léčivky. Využívá se v medicíně, kosmetice i kuchyni.

Vůně bylinek v naší kuchyni

Chuť čerstvé petržele, tymiánu, nebo rozmarýnu se nedá ničím nahradit. Většina bylinek se dá sušit. Po usušení je dobré dát bylinky do tmavé nádoby s těsným víkem. Některé druhy, např. máta peprná, po usušení mění chuť a proto je lepší je mrazit...

Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním

Sílu bylinek v těhotenství se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pokud máte problém s otěhotněním nebo pociťujete gynekologické problémy, kontryhel obecný určitě vyzkoušejte. V dnešním článku se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka