facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 24.5.2018 a svátek slaví Jana

Zvýšená pigmentace v těhotenství


Ilustrační fotografie


Během těhotenství je zvýšena produkce hormonů, které stimulují tzv. melanocyty, což jsou buňky tvořící pigment, barvivo nejen v kůži, ale i vlasech, řasách, očních duhovkách apod.  Již samotné těhotenské hormony zvyšují tvorbu tohoto barviva, které se následně zvýšeně ukládá, převážně na místech přirozeně vyšší pigmentace – místa na kůži, jež jsou již před těhotenstvím tmavší než okolí. Jde zejména o prsní dvorce, bradavky, vnější rodidla a okolí řitního otvoru. V průběhu očekávání potomka mohou tato místa vytvořit kontrast s okolní kůží až o několik odstínů. V druhém trimestru vzniká také tzv. linea negra, popř. linea fusca, což je typický tmavý pruh na břiše vedoucí od pupíku směrem dolů ke spojení kostí stydkých. U některých žen může být velmi silně vyvinutá a viditelná. Vyšší pigmentace prsních dvorců se dokonce považuje za jeden z prvotních příznaků těhotenství. Na těchto místech se zvýšená pigmentace projeví v určité formě u každé ženy.

V pokročilejších stadiích těhotenství mohou přirozeně více vystupovat různá znaménka a pihy. Kromě toho se však mohou objevit nepříjemné žlutohnědé až velmi tmavé, ostře ohraničené pigmentové skvrny, zejména v obličeji. Tyto nepravidelné skvrnky různého rozsahu se nazývají chloasma. Chloasmata se mohou vzácně také vyskytnout jako nežádoucí účinek hormonální antikoncepce (kdy tělo v podstatě uměle o těhotenství přesvědčujeme). Nevzhledné pigmentové skvrny se tvoří zejména na čele, tvářích a v okolí horního rtu. Citlivějším ženám mohou způsobit až deprese z vlastního vzhledu.

Pokud jde o chloasma vzniklé během těhotenství, je dobré počkat do jeho konce. Zvýšeně pigmentovaná místa by totiž měla postupně po konci těhotenství vymizet. Často však zůstávají o něco málo tmavší prsní dvorce a některé tmavé pihy. Chloasmata mohou jen lehce vyblednout. Pak určitě není od věci návštěva kožního lékaře, pokud vás tyto změny trápí. S různým úspěchem se dají aplikovat různé formy lokální léčby pomocí zesvětlení, často tyto mastičky a krémy obsahují určitou koncentraci peroxidu vodíku, fenolu nebo tretinoinu.

Jedinou prevencí vzniku nežádoucích skvrn je vyhýbání se prudkému a dlouho působícímu slunečnímu záření a používání krémů s adekvátními ochrannými faktory, obličej nevyjímaje. Žádnou jinou možnost nyní bohužel nemáme.

Některé ženy během těhotenství zaznamenají dokonce i lehkou změnu barvy vlasů nebo očí.Migréna v těhotenství – jak jí předejít? Migréna v těhotenství – jak jí předejít?

Bolest hlavy je nepříjemnou záležitostí, kterou vždy můžete vyřešit tak, že si dáte prášek a za pár minut je po bolesti. Budoucí maminky ale takovou možnost bohužel nemají, a tak si musí...

Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka