facebook
Dobré ráno, je středa 16.1.2019 a svátek slaví Drahoslav

Zvýšená pigmentace v těhotenství


Ilustrační fotografie


Během těhotenství je zvýšena produkce hormonů, které stimulují tzv. melanocyty, což jsou buňky tvořící pigment, barvivo nejen v kůži, ale i vlasech, řasách, očních duhovkách apod.  Již samotné těhotenské hormony zvyšují tvorbu tohoto barviva, které se následně zvýšeně ukládá, převážně na místech přirozeně vyšší pigmentace – místa na kůži, jež jsou již před těhotenstvím tmavší než okolí. Jde zejména o prsní dvorce, bradavky, vnější rodidla a okolí řitního otvoru. V průběhu očekávání potomka mohou tato místa vytvořit kontrast s okolní kůží až o několik odstínů. V druhém trimestru vzniká také tzv. linea negra, popř. linea fusca, což je typický tmavý pruh na břiše vedoucí od pupíku směrem dolů ke spojení kostí stydkých. U některých žen může být velmi silně vyvinutá a viditelná. Vyšší pigmentace prsních dvorců se dokonce považuje za jeden z prvotních příznaků těhotenství. Na těchto místech se zvýšená pigmentace projeví v určité formě u každé ženy.

V pokročilejších stadiích těhotenství mohou přirozeně více vystupovat různá znaménka a pihy. Kromě toho se však mohou objevit nepříjemné žlutohnědé až velmi tmavé, ostře ohraničené pigmentové skvrny, zejména v obličeji. Tyto nepravidelné skvrnky různého rozsahu se nazývají chloasma. Chloasmata se mohou vzácně také vyskytnout jako nežádoucí účinek hormonální antikoncepce (kdy tělo v podstatě uměle o těhotenství přesvědčujeme). Nevzhledné pigmentové skvrny se tvoří zejména na čele, tvářích a v okolí horního rtu. Citlivějším ženám mohou způsobit až deprese z vlastního vzhledu.

Pokud jde o chloasma vzniklé během těhotenství, je dobré počkat do jeho konce. Zvýšeně pigmentovaná místa by totiž měla postupně po konci těhotenství vymizet. Často však zůstávají o něco málo tmavší prsní dvorce a některé tmavé pihy. Chloasmata mohou jen lehce vyblednout. Pak určitě není od věci návštěva kožního lékaře, pokud vás tyto změny trápí. S různým úspěchem se dají aplikovat různé formy lokální léčby pomocí zesvětlení, často tyto mastičky a krémy obsahují určitou koncentraci peroxidu vodíku, fenolu nebo tretinoinu.

Jedinou prevencí vzniku nežádoucích skvrn je vyhýbání se prudkému a dlouho působícímu slunečnímu záření a používání krémů s adekvátními ochrannými faktory, obličej nevyjímaje. Žádnou jinou možnost nyní bohužel nemáme.

Některé ženy během těhotenství zaznamenají dokonce i lehkou změnu barvy vlasů nebo očí.

Problémy s pokožkou v těhotenství Problémy s pokožkou v těhotenství

Těhotenství je zátěžovým obdobím pro celé tělo ženy a výjimkou není ani její pokožka. V těhotenství se tak žena může potýkat s různými problémy, které se v souvislosti s pokožkou vyskytnou. Mezi nejčastější nežádoucí projevy...

Plané neštovice v těhotenství Plané neštovice v těhotenství

Ačkoliv se jedná o typické dětské onemocnění, může se stát, že někteří lidé neštovice prodělají až v dospělém věku. Ti, kteří je v dětství prodělali, mají již vytvořené protilátky. Problém nastává, pokud jimi onemocní těhotná žena...

Pálení žáhy během těhotenství Pálení žáhy během těhotenství

Pálení žáhy, neboli překyselení žaludku postihuje během těhotenství až polovinu těhotných žen. Tyto nepříjemné pocity se dají odstranit, je ale třeba vědět, v čem je příčina a jak se tento problém může šetrně vyřešit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka