facebook
Příjemnou noc, je středa 19.1.2022 a svátek slaví Ilona

Těhotenství a křečové žíly


Ilustrační fotografie


Každá žena ví, že během těhotenství je o sebe třeba více než jindy dbát, hlavně po té zdravotní stránce. Měly bychom dodržovat nejen správnou životosprávu, ale také sledovat, jak se naše tělo mění a zda nám rostoucí bříško nezpůsobuje zdravotní problémy, kterým by se dalo předejít nebo je začít včas léčit. Jeden takový problém jsou křečové žíly.

Proč v těhotenství?

Křečové žíly se během těhotenství mohou objevit a nemusí. Vyskytují se na dolních končetinách, a to v důsledku změn, které v těle probíhají. Na vině je především tlak stále rostoucí dělohy na pánev, která žíly v nohou utlačuje. Objevují se zejména u rodiček obézních či s nadváhou. Nehledě na to, že se zvyšuje objem krve proudící v cévním řečišti a snižuje se rychlost návratu krve z dolních končetin do pánve. Dalším faktorem je ale také dědičnost. Pokud vaše matka během těhotenství či mimo něj trpěla křečovými žilami, je velká pravděpodobnost, že se to bude týkat i vás.

Jak proti nim bojovat během těhotenství?

Je několik možností, jak výskytu křečových žil v těhotenství zabránit, či ho alespoň zmírnit. Zkuste nosit kompresní punčochy. Nejedná se o nic příjemného, především v letním období, ale pokuste se je nosit alespoň pár dní v týdnu. Dále zvedejte nohy, kdykoliv je to možné. Podpoříte tím návrat krve zpět. Poté je třeba kontrolovat váhu. Kila navíc sice k těhotenství patří, nic se ale nemá přehánět. Výrazný příbytek na váze může problémy s žílami jen zhoršit. Nakonec se snažte pít hodně vody a zařaďte do jídelníčku vlákninu.

Křečové žíly pravidelně pozorujte. Pokud se objeví, sdělte to svému lékaři, který vám pravděpodobně předepíše léky proti srážení krve a kompresní punčochy. Pokud ani to nepomůže, po porodu zkonzultujte problém se svým lékařem a ten vám doporučí vhodného odborníka. Žíly se dají odstranit různými způsoby, je jen na vás, jaký si vyberete.

Bazální tělesná teplota Bazální tělesná teplota

Bazální teplota je nejnižší teplotou, které lidské tělo za normálních fyziologických podmínek, tedy v období největšího tělesného klidu, kdy se na ní nepodílí metabolická aktivita těla (není zvyšována aktivitou svalů ani trávením potravy).

Bolesti zad v těhotenství Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla...

Jak se v létě vyhnout nepříjemným mykózám Jak se v létě vyhnout nepříjemným mykózám

Letošní letní horké počasí přímo láká k pobytu u vody. Jsou s tím ale spojené i určité nepříjemnosti, kterým se jistě za svůj život nevyhnula žádná žena, a tou je vaginální mykóza. Ačkoliv na ni...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka