facebook
Příjemnou noc, je pondělí 14.7.2025 a svátek slaví Karolína

Těhotenství a křečové žíly


Ilustrační fotografie


Každá žena ví, že během těhotenství je o sebe třeba více než jindy dbát, hlavně po té zdravotní stránce. Měly bychom dodržovat nejen správnou životosprávu, ale také sledovat, jak se naše tělo mění a zda nám rostoucí bříško nezpůsobuje zdravotní problémy, kterým by se dalo předejít nebo je začít včas léčit. Jeden takový problém jsou křečové žíly.

Proč v těhotenství?

Křečové žíly se během těhotenství mohou objevit a nemusí. Vyskytují se na dolních končetinách, a to v důsledku změn, které v těle probíhají. Na vině je především tlak stále rostoucí dělohy na pánev, která žíly v nohou utlačuje. Objevují se zejména u rodiček obézních či s nadváhou. Nehledě na to, že se zvyšuje objem krve proudící v cévním řečišti a snižuje se rychlost návratu krve z dolních končetin do pánve. Dalším faktorem je ale také dědičnost. Pokud vaše matka během těhotenství či mimo něj trpěla křečovými žilami, je velká pravděpodobnost, že se to bude týkat i vás.

Jak proti nim bojovat během těhotenství?

Je několik možností, jak výskytu křečových žil v těhotenství zabránit, či ho alespoň zmírnit. Zkuste nosit kompresní punčochy. Nejedná se o nic příjemného, především v letním období, ale pokuste se je nosit alespoň pár dní v týdnu. Dále zvedejte nohy, kdykoliv je to možné. Podpoříte tím návrat krve zpět. Poté je třeba kontrolovat váhu. Kila navíc sice k těhotenství patří, nic se ale nemá přehánět. Výrazný příbytek na váze může problémy s žílami jen zhoršit. Nakonec se snažte pít hodně vody a zařaďte do jídelníčku vlákninu.

Křečové žíly pravidelně pozorujte. Pokud se objeví, sdělte to svému lékaři, který vám pravděpodobně předepíše léky proti srážení krve a kompresní punčochy. Pokud ani to nepomůže, po porodu zkonzultujte problém se svým lékařem a ten vám doporučí vhodného odborníka. Žíly se dají odstranit různými způsoby, je jen na vás, jaký si vyberete.





Zánět vaječníků Zánět vaječníků

Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis.

Obtíže v průběhu třetího trimestru Obtíže v průběhu třetího trimestru

V tomto článku si poukážeme na některé zdravotní obtíže, se kterými se může žena setkat v průběhu třetího trimestru. Toto období představuje poslední tři měsíce těhotenství, které jsou již pro budoucí maminku...

Kapavka Kapavka

Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka