facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Alergie v těhotenství


Ilustrační fotografie


Alergie je patologická (nepřiměřeně zvýšená) reakce imunitního systému na alergen (vnější nebo vnitřní) s tvorbou protilátek. Alergenem vnějším mohou být pyly, roztoči, plísně, látky přenesené hmyzím bodnutím, některé potraviny, případně na vybrané léky atd. Po styku alergenu s vnímavým jedincem se rozvíjí tzv. alergická reakce, kterou můžeme rozlišovat podle toho, jaké poruchy imunitního systému ji způsobily na 4 typy přecitlivělosti.

První je přecitlivělost I. typu (někdy též označován jako atopie), kam spadá alergie na penicilín, složky pylových zrn, roztoče z prachu, potraviny, zvířecí srst, sliny nebo odloupané šupinky kůže. Jedná se tedy o reakci na vnější alergeny. Podle toho, jak rychle dojde k vybavení alergické reakce, dělíme tuto přecitlivělost na časnou a pozdní. Další dělení je podle průběhu, zda se jedná o lokální reakci (ta je mírnější projevující se např. kožním podrážděním, sennou rýmou nebo případně průduškovým astmatem) a systémovou reakci (postihuje celý organismus, je mnohem nebezpečnější a projevuje se např. anafylaktickým šokem).

Mezi přecitlivělost II. typu se řadí reakce na chybnou krevní transfúzi (dostane-li pacient krev jiné skupiny než je ta jeho), dále tzv. novorozenecká žloutenka a některé autoimunitní choroby. Příkladem přecitlivělosti III. typu může být sérová nemoc, farmářské plíce, revmatoidní artritida a další. IV. typem je pak např. reakce na cizí těleso (kontaktní čočky, prsní implantáty, chirurgické nitě, umělé klouby atd.).

Během posledních let je zaznamenán nárůst výskytu různých typů alergií, udává se, že cca polovina obyvatel ČR má předpoklady ke vzniku alergického onemocnění. S tím se pojí i riziko rozvoje alergie u dětí již alergických rodičů.

Jelikož alergie u žen hraje roli i v těhotenství, tak z toho důvodu je důležité při plánování těhotenství navštívit svého alergologa a poradit se s ním především proto, abyste věděla, jak přizpůsobit své prostředí ke zdárnému vývoji vašeho dítěte.

Průběh těhotenství může mít totiž na alergie všelijaký vliv, často se stane, že vlivem změn hormonální rovnováhy může dojit ke zlepšení onemocnění, případně nemusí být zaznamenána žádná změna. Existuje i možnost, nikterak zanedbatelná, že dojde během těhotenství ke zhoršení alergie.

Je známo, že těhotná žena se svým dítětem komunikuje prostřednictvím placenty, právě ta má kromě své hlavní funkce (okysličování krve plodu) i funkci jakési bariéry mezi krví matky a plodu. Přes tuto bariéru prostupuje řada látek, včetně protilátek od matky. Je tedy zřejmé, že pokud matka přijde do styku s alergenem a ten u ní vyvolá imunitní reakci, dojde k tvorbě protilátek, které mohou prostupovat placentou do krevního oběhu plodu. Tím se může stát i plod pro daný alergen vnímavým.

Rozhodně tedy není od věci dodržovat základní opatření:

- odstranění nebo omezení výskytu alergenů doma, především roztoči – velmi dobře se drží v prachu!
- co nejvíce omezit kontakt s cigaretovým kouřem, prchavými látkami (ředidla, lepidla apod.) a se smogem a obecně s látkami, které mohou zhoršit váš stav
- pravidelné kontroly u alergologa a dodržování jeho instrukcí
- správné dávkování léčiv a především nezapomínat na jejich aplikaci!
- dodržování pestré a vyvážené stravy (s vynecháním potravin, na které máte alergii)

Bolesti nohou v těhotenství Bolesti nohou v těhotenství

Mnoho maminek v těhotenství trápí bolest nohou a s ní spojená celková únava. Do spodních končetin se navíc mohou dostavovat i nepříjemné křeče a objevovat se limitující otoky. Takové těhotenství...

Křečové žíly v období těhotenství Křečové žíly v období těhotenství

Křečové žíly, neboli varixy, jsou zdravotním problémem, který se objevuje u spousty z nás. Již dávno neplatí, že se týkají jen starších ročníků. Trápí jak ženy ve zralém věku, tak ty dospívající. Tomuto problému se dá částečně předejít a ...

Celulitida v období těhotenství Celulitida v období těhotenství

Celulitida na těle trápí drtivou většinu žen, nezáleže na typu postavy a váhy. Jelikož se jedná o viditelný kosmetický problém, snažíme se ho co nejrychleji odstranit, nebo ho alespoň ukrývat pod dlouhými kalhotami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka