facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 24.2.2020 a svátek slaví Liliana

Alergie v těhotenství


Ilustrační fotografie


Alergie je patologická (nepřiměřeně zvýšená) reakce imunitního systému na alergen (vnější nebo vnitřní) s tvorbou protilátek. Alergenem vnějším mohou být pyly, roztoči, plísně, látky přenesené hmyzím bodnutím, některé potraviny, případně na vybrané léky atd. Po styku alergenu s vnímavým jedincem se rozvíjí tzv. alergická reakce, kterou můžeme rozlišovat podle toho, jaké poruchy imunitního systému ji způsobily na 4 typy přecitlivělosti.

První je přecitlivělost I. typu (někdy též označován jako atopie), kam spadá alergie na penicilín, složky pylových zrn, roztoče z prachu, potraviny, zvířecí srst, sliny nebo odloupané šupinky kůže. Jedná se tedy o reakci na vnější alergeny. Podle toho, jak rychle dojde k vybavení alergické reakce, dělíme tuto přecitlivělost na časnou a pozdní. Další dělení je podle průběhu, zda se jedná o lokální reakci (ta je mírnější projevující se např. kožním podrážděním, sennou rýmou nebo případně průduškovým astmatem) a systémovou reakci (postihuje celý organismus, je mnohem nebezpečnější a projevuje se např. anafylaktickým šokem).

Mezi přecitlivělost II. typu se řadí reakce na chybnou krevní transfúzi (dostane-li pacient krev jiné skupiny než je ta jeho), dále tzv. novorozenecká žloutenka a některé autoimunitní choroby. Příkladem přecitlivělosti III. typu může být sérová nemoc, farmářské plíce, revmatoidní artritida a další. IV. typem je pak např. reakce na cizí těleso (kontaktní čočky, prsní implantáty, chirurgické nitě, umělé klouby atd.).

Během posledních let je zaznamenán nárůst výskytu různých typů alergií, udává se, že cca polovina obyvatel ČR má předpoklady ke vzniku alergického onemocnění. S tím se pojí i riziko rozvoje alergie u dětí již alergických rodičů.

Jelikož alergie u žen hraje roli i v těhotenství, tak z toho důvodu je důležité při plánování těhotenství navštívit svého alergologa a poradit se s ním především proto, abyste věděla, jak přizpůsobit své prostředí ke zdárnému vývoji vašeho dítěte.

Průběh těhotenství může mít totiž na alergie všelijaký vliv, často se stane, že vlivem změn hormonální rovnováhy může dojit ke zlepšení onemocnění, případně nemusí být zaznamenána žádná změna. Existuje i možnost, nikterak zanedbatelná, že dojde během těhotenství ke zhoršení alergie.

Je známo, že těhotná žena se svým dítětem komunikuje prostřednictvím placenty, právě ta má kromě své hlavní funkce (okysličování krve plodu) i funkci jakési bariéry mezi krví matky a plodu. Přes tuto bariéru prostupuje řada látek, včetně protilátek od matky. Je tedy zřejmé, že pokud matka přijde do styku s alergenem a ten u ní vyvolá imunitní reakci, dojde k tvorbě protilátek, které mohou prostupovat placentou do krevního oběhu plodu. Tím se může stát i plod pro daný alergen vnímavým.

Rozhodně tedy není od věci dodržovat základní opatření:

- odstranění nebo omezení výskytu alergenů doma, především roztoči – velmi dobře se drží v prachu!
- co nejvíce omezit kontakt s cigaretovým kouřem, prchavými látkami (ředidla, lepidla apod.) a se smogem a obecně s látkami, které mohou zhoršit váš stav
- pravidelné kontroly u alergologa a dodržování jeho instrukcí
- správné dávkování léčiv a především nezapomínat na jejich aplikaci!
- dodržování pestré a vyvážené stravy (s vynecháním potravin, na které máte alergii)

Hnědý výtok, špinění v těhotenství Hnědý výtok, špinění v těhotenství

Hnědý výtok je způsoben drobným krvácením smíšeným s hlenem. Projevuje se často nenápadně objevením známek nečistot na spodním prádle. Může mít mnoho příčin, proto je dobré hned na úvod říct, že při jakýchkoliv obavách je vždy lepší ...

Bazální tělesná teplota Bazální tělesná teplota

Bazální teplota je nejnižší teplotou, které lidské tělo za normálních fyziologických podmínek, tedy v období největšího tělesného klidu, kdy se na ní nepodílí metabolická aktivita těla (není zvyšována aktivitou svalů ani trávením potravy).

Bolesti zad v těhotenství Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka