facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Co s bolavými zády v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Těhotenství je bezesporu krásné období plné očekávání a příprav na příchod miminka. Je ale také spojené se spoustou zdravotních neduhů a omezení, které nám těhotenství, především v pokročilém stádiu, značně znepříjemňují. Jedním z nich je bolest zad, která postihuje snad každou budoucí maminku. Jak se s ní tedy vypořádat?


Proč tomu tak je?


Nejčastější bolesti zad se projevují v oblasti šíje, krční páteře, hrudní páteře, bederní páteře a v oblasti křížové kosti a pánve. Tělo je s rostoucím bříškem a celkovým objemem přirozeně vystaveno přetížení. Těžiště těla je přesunuto vpřed a díky tomu se více prohýbá v oblasti bederní, což může vést ke zmíněné bolesti zad. Kromě zad jsou zátěži vystaveny také klouby a svaly, což může vést až k tzv. „ploché noze“.


Jak bolestem předejít?


Pokud miminko plánujete, ideální je svaly zpevňovat a trénovat již před otěhotněním. Jedná se o svaly zádové, svaly kolem břišní dutiny, hluboké svaly přední strany krku a svaly šíje. Ty jsou totiž stabilizačním systémem páteře, které jí zajišťují oporu. Pokud jsou tyto svaly dostatečně zpevněné, netrpí tolik přetížením a předchází tak velké bolesti zad. Na vině může být také špatná poloha při sezení např. u počítače. Především těhotné ženy by měly sedět tak, že se obě chodidla dotýkají celou plochou země, hýždě jsou posazené výše než kolena a záda jsou narovnaná, s hlavou mírně nakloněnou směrem vzad.


Doporučují se také cviky


Pokud máte chvilku času, určitě využijte následující cviky:
 

1. Vkleče se opřete o celá předloktí tak, že lokty jsou pod rameny a směřují ven od těla. S nádechem vyhrbte záda, povolte krční páteř a poté se s výdechem prohněte (hlava je stále uvolněná).


2. Opět si klekněte na všechny čtyři, opřete se o celá předloktí jako v prvním cviku a s nádechem zvedejte ruku do strany. Pokaždé se za ní podívejte. S výdechem vracejte ruku zpět a opakujte na druhou stranu.


Oba cviky cvičte v klidu, pomalu a opakujte na každou stranu alespoň 5x. Pokud vám nedělají dobře, přestaňte cvičit. V případě rizikového těhotenství se se cvičením na záda obraťte na svého lékaře, samy nic nezkoušejte.





Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka