facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 29.9.2022 a svátek slaví Michal

Těhotenství a bylinky


Ilustrační fotografie


Bylinky v těhotenství představují velmi kontroverzní téma. Existují totiž takové, které dokáží zklidnit bolest, ulevit od nepříjemné nevolnosti i pomoci při porodu. Známé jsou však i ty, které mohou průběh celého těhotenství zkomplikovat. Jaké bylinky by tedy měla nastávající maminka vyzkoušet? A kterým se raději vyhnout?

Bylinky vhodné v těhotenství

Tyto bylinky si můžete vypěstovat na zahrádce a využívat jako jako čerstvé nebo sušené. Rovněž je zakoupíte v lékárnách a v obchodech se zdravou výživou - opět v sušené formě. Často se také míchají a prodávají jako různé směsi nebo bylinné čaje.

V těhotenství můžete vyzkoušet meduňku, která pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a špatné náladě. Vhodný je také maliník, jelikož obsahuje značné množství vitamínů a minerálů, navíc jeho užíváním můžete posílit svaly pánevního dna. Z dalších bylinek bychom rádi zmínili kontryhel upravující hladinu hormonů a heřmánek, který pomáhá při trávících obtížích. Z běžně dostupných bylinek je zde také šípek a zázvor. Obě bylinky posilují imunitu a doporučují se při nachlazení.

Jakých bylinek se vyvarovat

Mnoho bylin je obecně považováno za jedovatých. Na následujících řádcích zmíníme ty běžné, které se během roku často používají. Těmto by se každá maminka měla vyhnout, protože mohou zkomplikovat těhotenství a také porod. Například aloe léčivá je schopna vyvolat překrvením pánevních orgánů, které může způsobit potrat. Hluchavka bílá způsobuje rozklad červených krevních krvinek. Jalovec dráždí ledviny. Lékořice působí pro zvýšení krevního tlaku a odvodňuje. Máta poškozuje ledviny, podběl dráždí játra a petržel působí na překrvení dělohy. Z bylinek, které se využívají v kuchyni, bychom rádi zmínili také rozmarýn, šafrán, šalvěj nebo skořici (ta je vhodná jen v malém množství).

Užívání bylinek tedy pečlivě zvažte a žádnou z nich nekonzumujte dlouhodobě. Bylinky nakupujte jen ve specializovaných obchodech a v baleních, na kterých najdete výrobce a konkrétní složení.

Mocná šalvěj

Šalvěj znamená latinsky zdravý. Sám název tedy prozrazuje, že patří mezi léčivky. Využívá se v medicíně, kosmetice i kuchyni.

Vůně bylinek v naší kuchyni

Chuť čerstvé petržele, tymiánu, nebo rozmarýnu se nedá ničím nahradit. Většina bylinek se dá sušit. Po usušení je dobré dát bylinky do tmavé nádoby s těsným víkem. Některé druhy, např. máta peprná, po usušení mění chuť a proto je lepší je mrazit...

Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním Kontryhel obecný - zázračná bylinka, která pomůže s otěhotněním

Sílu bylinek v těhotenství se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pokud máte problém s otěhotněním nebo pociťujete gynekologické problémy, kontryhel obecný určitě vyzkoušejte. V dnešním článku se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka