facebook
Dobré dopoledne, je pátek 19.7.2019 a svátek slaví Čeněk

Kde hledáme vzory


Ilustrační fotografie


Bulvární periodika nám neustále vnucují za vzory herečky, modelky, zpěvačky. Zkrátka veřejně působící celebrity. Většina z nich je vyhublá dle módy. Mají za sebou několik plastických operací, které mají jejich vzhled ještě umocnit. Do pětatřiceti let vypadají tyto celebrity na šestnáct. A od pětatřiceti vypadají na třicet. A to neomezeně až do stáří. Naším úkolem pak je, abychom je obdivovaly, abychom se v nich shlížely, abychom snily o tom, že jsme mohly být jako ony.

 


Je právě to náš vzor?

 

Žena, která neumí podat věrohodný obraz společnosti, v které žijeme. Žena, která odevzdala svou ženskost pouze na oltář vyzývavé sexuality a prodejnosti. Žena, která neví, co jsou běžné starosti. Co jsou děti. Co je to mít týden před výplatou skutečně nádherně našponovaný rozpočet. Celebrita už ze své podstaty nemůže být pro obyčejné ženy vzorem, protože její realita je natolik vzdálená od té všední reality.

 

Neměla by být vzorem pro běžné ženy obyčejná žena? Žena, která se žene od vaření k pohlavku, který uštědří partnerovi, jenž preferuje před prací v domácnosti pivo a fotbal? V těchto napsaných slovech samozřejmě nehledejme vzor, nebo ideál. Je to psáno s nadsázkou, ale na druhou stranu, jak stručně popsat obyčejnost, všednost, realitu našich životů? Žena, která stihne prohnat děti od napsání úkolů, přes zájmové kroužky až po umytí, najedení a zahnání do postele?

 

Samozřejmě, potřebujeme si snít ve chvilkách klidu o princeznách a princích na bílých koních. Ale snění není to, co vzor. U princezen sníme o tom, jaké by to bylo, kdyby… U celebrit jsme ovšem odkázány na skutečnost, která nás svým způsobem ponižuje. Ukazuje nám tu krásnou stránku světa. A jako poznámku pod čarou pak říká – v tom ty žít nebudeš. Nemáš na to.

 

 

Kde tedy hledat?

 

V sobě, ve svých blízkých. V lidech z našeho okolí, kterých si vážíme a které jsme schopny dávat za vzor svým dětem. Protože jsme-li schopny právě toho, je pro nás onen člověk výrazem čistoty a mravnosti. A takový člověk je skutečně hodnotnější, než nějaká na kost vyhublá herečka.

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Mamografické vyšetření Mamografické vyšetření

Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka