facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Střevní mikroflóra


Ilustrační fotografie


Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení mají samozřejmě bakterie. Tyto mikroorganismy žijí s člověkem v tzv. symbióze (jedná se o oboustranně výhodný vztah – „my poskytujeme bakteriím přívětivé prostředí a ony nám za to pomáhají posilovat imunitní systém“). Jednak fermentují naším tělem nevyužité organické látky a také podporují náš imunitní systém a zamezují růstu patogenních (=škodlivých) bakterií. Nesmíme samozřejmě opomenout jejich úlohu v tvorbě některých vitamínů (B12 a K) a produkci hormonů regulující ukládání tuků.

Správné vytvoření mikroflóry u kojenců je velice důležité pro správný vývoj celého organismu. Těsně před porodem je střevo plodu sterilní (bez bakterií), teprve až v průběhu porodu se do novorozence dostávají z porodních cest matky některé druhy bakterií (např. velice známá E. Coli). Dále při kojení se skrze mateřské mléko dostanou do kojence laktobacily a bifidobakterie, které se stávají podstatnou složkou střevní mikroflóry. Nemluvě ani o významu kojení na celkový vývoj dítěte – mateřské mléko je nezastupitelnou živinou!

Ve střevě v zásadě existují bakterie dělící se na dvě kategorie: hnilobné, které produkují amoniak, sulfan apod. a bakterie kvasné, jež produkují především methan, ale také oxid uhličitý.

Samozřejmě různými vlivy může dojít k narušení střevní mikroflóry (např. dlouhodobé braní antibiotik), což se často projevuje průjmy, nadýmáním, říháním, ublinkáváním nebo jen bolestmi břicha. Je proto dobré v těchto případech nasadit léčbu symbiotiky (sem patří prebiotika a probatika), které zajistí znovuvytvoření střevní mikroflóry.





Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka