facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Pozor na jarní nachlazení


Ilustrační fotografie


Jaro je obdobím, kdy pomalu odkládáme své teplé oblečení a chystáme se na procházky do přírody. Toto počasí je ale často zrádné. Ačkoliv přes okno to vypadá, že venku svítí a pálí sluníčko, nemusí to být úplně tak pravda. Sluneční paprsky rozhodně ještě nejsou tak hřejivé jako třeba v létě. Navíc často panuje i studený vítr, přicházejí dešťové a sněhové přeháňky, které vám mohou vaši procházku nepříjemně zkomplikovat a přivodit vám i rýmu, kašel či jiné symptomy nachlazení.

Jak se vyvarovat jarnímu nachlazení

Tipů, jak předcházet jarnímu nachlazení, vám můžeme dát hned několik. Na prvním místě je správný výběr oblečení. Nemělo by vám v něm totiž být zbytečné horko, na druhou stranu ale ani chladno. Proto raději zvolte více vrstev oblečení, které můžete v případě potřeby odložit. Využívejte funkční spodní prádlo či termoprádlo, které dobře izoluje chlad a také spolehlivě odvádí případný pot. V takovém oblečení byste neměla prochladnout.

Doplňte vitamíny

Ačkoliv v zimě není k dostání tolik čerstvého ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínů, je potřeba na jejich vyvážený přísun myslet a hledat zdroje, které vitamíny obsahují. Pokud nemáte na výběr, sáhněte klidně i po nějakých pilulkách nebo osvědčených doplňcích stravy, které je možné během těhotenství užívat.

Základem vašeho jídelníčku by měly být kvalitní komplexní sacharidy, nenasycené mastné kyseliny a také bílkoviny. Z ovoce a zeleniny preferujte především sezónní druhy a druhy pěstované u nás v ČR. Z ovocných plodů jsou tedy nejvhodnější jablka. Ze zeleniny pak jarní saláty, okurky, kedlubny či ředkvičky. Dejte si však pozor na nadýmání, které by vašemu bříšku nemuselo udělat dobře.

Pijte bylinné čaje

Bylinné čaje obsahují nejen účinné látky v boji s nachlazením, ale také vás zahřejí, což je asi jejich největším benefitem. Jedním z nejvíce doporučovaných čajů na nachlazení je čaj zázvorový, který nejenže zažene případné viry, ale také pomáhá při těhotenských nevolnostech a vrací chuť k jídlu. Bylinky obecně mají až zázračné účinky, proto je neváhejte vyzkoušet.

Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů

Snad všichni muži prožívají těhotenství svých partnerek. Na miminko se společně s nimi těší, do jisté míry se podílejí na plánování dětského pokoje i na nakupování dětského oblečení. Celých devět měsíců se věnují své partnerce, rozmazlují ji a ...

Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu? Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu?

V těhotenství bychom si měly velmi pečlivě hlídat, co jíme. Nejen kvůli zbytečným kilogramům, která nás po porodu pěkně potrápí, ale hlavně kvůli bezpečnosti našeho miminka. Jak je známo, ne...

Koronavirus a těhotenství Koronavirus a těhotenství

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka