facebook
Dobrý večer, je středa 22.5.2019 a svátek slaví Emil

Výchova ditete a rozvoj jeho osobnosti


Ilustrační fotografie


Početí dítěte je v životě každé ženy nezapomenutelný okamžik. Rádi bychom, aby zdědily naší barvu očí, vlasů nebo styl chůze. Neméně často si přejeme, aby je lákaly stejné aktivity jako nás a dostaly se při jejich provozování až na vrchol. Zapomínáme ovšem na velmi důležitý fakt, a to na originalitu každého z nás. Není jednoduché nastavit režim výchovy, který by byl výchovný a zároveň neomezoval svobodné rozhodování vašeho potomka. Následujících pár bodů může z matky vytvořit přátelskou autoritu a zamezit její přeměně v obávaného rodinného despotu.


Umění odpovídat

Děti jsou odjakživa zvědavé. Cestou do města na zmrzlinu vás překvapí stovkami otázek. Zajímá je proč je tráva zelená, co je to vesmír a proč ta paní vedle vás je tak tlustá. Ignorace nebo nejasné odpovědi v nich neotevírají nové otázky, ale zavírají jejich duše a příště už se nezeptají. Pokuste se jim bez okolků vše pravdivě vysvětlit. Ukazujte při procházce přírodu okolo sebe, vysvětlujte, jak to ve světě chodí a nekrmte jejich hlavy předsudky. Nadchne vás jejich upřímnost. Pokud si nejste jisti odpovědí, udělejte něco i pro sebe a vezměte své ratolesti do knihovny. Naučte je hledat informace a také dívat se na ně kriticky. Lidé mají neuvěřitelnou schopnost uvěřit ostatním a táhnout se s davem, proto je příhodné vašemu dítěti ujasnit, že informaci můžeme přijmout, ale také ověřovat a udělat si na ní vlastní názor. Neopomíjejte také zdůraznit skutečnost, že jeho názor není jediný.  Bez kompromisů, naslouchání a pochopení by se z něj lehce mohla stát chladná osoba. Není na světě správného názoru, a krásná je právě svoboda výběru.


Hra na cokoli

Fantazie dělá divy, a to nejen v dětství. Po celý život člověk tuto schopnost využívá, ať už v práci nebo při různých zájmových činnostech. Odložte starosti a povinnosti alespoň na pár hodin a představte si, že jste Indiáni jdoucí do boje nebo víly v kouzelném lese. Děti milují hry na neskutečnost. Představivost žene jejich radost a štěstí výš, a proto není důvod výmysly zakazovat. S dětmi máte jedinečnou možnost tvořit iracionální svět a dostat se tak k jeho duši, co nejblíže.


Jako maminka a tatínek

Nutit svého potomka do sportu nebo jiné činnosti, kterou sami obdivujeme může přinést více smutku než radosti. Osobnost, která se v nich formuje si sama najde cestu k tomu, čemu by se v životě chtěla věnovat. Nenechte je růst jako dříví v lese. Počítač ani mobilní telefon jeho fantazii nerozvíjí. Nenásilnou formou předvádějte jaké schopnosti máte jako maminka v kuchyni nebo jako tatínek v dílně. Všechny vaše záliby provozujte s láskou a vysvětlujte, proč se jim věnujete. Pomoc při práci by děti neměly vnímat jako trest, ale jako příjemnou chvíli s rodiči a tuto skutečnost je důležité jim vštěpovat. Následuje období, ve kterém sami přicházejí s nápady ohledně koníčků  a na vás bude, abyste je podpořili ,ať už se jedná o nebezpečný box nebo závodní jízdu na motorce. Důvěřujte jim a ukažte, že je jen jejich rozhodnutím, čemu v životě zasvětí svůj čas, protože to je to nejcennější, co život nabízí.

Odměnou vám bude vzkvétající osoba, která bude odrážet vše, co k ní sami vyšlete. Když zasadíte lásku, bude vám stokrát vrácena zpět až vyroste.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Adopce dítěte – co vše musíte zařídit? Adopce dítěte – co vše musíte zařídit?

Pokud jste se dozvěděla neradostnou zprávu o tom, že s partnerem nemůžete mít miminko a velmi po něm toužíte, nabízí se vám možnost adopce. Toto rozhodnutí patří k těm nejzávažnějším v životě a proto je nutné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka