facebook
Dobré ráno, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Výchova ditete a rozvoj jeho osobnosti


Ilustrační fotografie


Početí dítěte je v životě každé ženy nezapomenutelný okamžik. Rádi bychom, aby zdědily naší barvu očí, vlasů nebo styl chůze. Neméně často si přejeme, aby je lákaly stejné aktivity jako nás a dostaly se při jejich provozování až na vrchol. Zapomínáme ovšem na velmi důležitý fakt, a to na originalitu každého z nás. Není jednoduché nastavit režim výchovy, který by byl výchovný a zároveň neomezoval svobodné rozhodování vašeho potomka. Následujících pár bodů může z matky vytvořit přátelskou autoritu a zamezit její přeměně v obávaného rodinného despotu.


Umění odpovídat

Děti jsou odjakživa zvědavé. Cestou do města na zmrzlinu vás překvapí stovkami otázek. Zajímá je proč je tráva zelená, co je to vesmír a proč ta paní vedle vás je tak tlustá. Ignorace nebo nejasné odpovědi v nich neotevírají nové otázky, ale zavírají jejich duše a příště už se nezeptají. Pokuste se jim bez okolků vše pravdivě vysvětlit. Ukazujte při procházce přírodu okolo sebe, vysvětlujte, jak to ve světě chodí a nekrmte jejich hlavy předsudky. Nadchne vás jejich upřímnost. Pokud si nejste jisti odpovědí, udělejte něco i pro sebe a vezměte své ratolesti do knihovny. Naučte je hledat informace a také dívat se na ně kriticky. Lidé mají neuvěřitelnou schopnost uvěřit ostatním a táhnout se s davem, proto je příhodné vašemu dítěti ujasnit, že informaci můžeme přijmout, ale také ověřovat a udělat si na ní vlastní názor. Neopomíjejte také zdůraznit skutečnost, že jeho názor není jediný.  Bez kompromisů, naslouchání a pochopení by se z něj lehce mohla stát chladná osoba. Není na světě správného názoru, a krásná je právě svoboda výběru.


Hra na cokoli

Fantazie dělá divy, a to nejen v dětství. Po celý život člověk tuto schopnost využívá, ať už v práci nebo při různých zájmových činnostech. Odložte starosti a povinnosti alespoň na pár hodin a představte si, že jste Indiáni jdoucí do boje nebo víly v kouzelném lese. Děti milují hry na neskutečnost. Představivost žene jejich radost a štěstí výš, a proto není důvod výmysly zakazovat. S dětmi máte jedinečnou možnost tvořit iracionální svět a dostat se tak k jeho duši, co nejblíže.


Jako maminka a tatínek

Nutit svého potomka do sportu nebo jiné činnosti, kterou sami obdivujeme může přinést více smutku než radosti. Osobnost, která se v nich formuje si sama najde cestu k tomu, čemu by se v životě chtěla věnovat. Nenechte je růst jako dříví v lese. Počítač ani mobilní telefon jeho fantazii nerozvíjí. Nenásilnou formou předvádějte jaké schopnosti máte jako maminka v kuchyni nebo jako tatínek v dílně. Všechny vaše záliby provozujte s láskou a vysvětlujte, proč se jim věnujete. Pomoc při práci by děti neměly vnímat jako trest, ale jako příjemnou chvíli s rodiči a tuto skutečnost je důležité jim vštěpovat. Následuje období, ve kterém sami přicházejí s nápady ohledně koníčků  a na vás bude, abyste je podpořili ,ať už se jedná o nebezpečný box nebo závodní jízdu na motorce. Důvěřujte jim a ukažte, že je jen jejich rozhodnutím, čemu v životě zasvětí svůj čas, protože to je to nejcennější, co život nabízí.

Odměnou vám bude vzkvétající osoba, která bude odrážet vše, co k ní sami vyšlete. Když zasadíte lásku, bude vám stokrát vrácena zpět až vyroste.

Jak dítě naučit - kouzelná slůvka Jak dítě naučit - kouzelná slůvka

Každý správný rodič se svému dítku snaží od útlého věku vštipovat „kouzelná slůvka“, která jsou projevem slušnosti a dobrého vychování. Někdy je však třeba najít tu správnou hranici, abychom dítě...

Baby signs – znakování pro miminka Baby signs – znakování pro miminka

Určitě víte, že existuje znaková řeč pro neslyšící lidi jako nástroj komunikace mezi sebou samotnými i pro komunikaci s lidmi slyšícími, kteří tuto řeč ovládají. Pravděpodobně jste ji někdy i...

Šátek a nosítka pro děti Šátek a nosítka pro děti

V dnešní době nevidíme rodiče vozit děti pouze v kočárku. Velice moderním způsobem přenášení dětí je i za pomocí šátků, nosítek, klokánek a podobných pomůcek. Rodiče, kteří upřednostňují tento způsob...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka