facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Výchova ditete a rozvoj jeho osobnosti


Ilustrační fotografie


Početí dítěte je v životě každé ženy nezapomenutelný okamžik. Rádi bychom, aby zdědily naší barvu očí, vlasů nebo styl chůze. Neméně často si přejeme, aby je lákaly stejné aktivity jako nás a dostaly se při jejich provozování až na vrchol. Zapomínáme ovšem na velmi důležitý fakt, a to na originalitu každého z nás. Není jednoduché nastavit režim výchovy, který by byl výchovný a zároveň neomezoval svobodné rozhodování vašeho potomka. Následujících pár bodů může z matky vytvořit přátelskou autoritu a zamezit její přeměně v obávaného rodinného despotu.


Umění odpovídat

Děti jsou odjakživa zvědavé. Cestou do města na zmrzlinu vás překvapí stovkami otázek. Zajímá je proč je tráva zelená, co je to vesmír a proč ta paní vedle vás je tak tlustá. Ignorace nebo nejasné odpovědi v nich neotevírají nové otázky, ale zavírají jejich duše a příště už se nezeptají. Pokuste se jim bez okolků vše pravdivě vysvětlit. Ukazujte při procházce přírodu okolo sebe, vysvětlujte, jak to ve světě chodí a nekrmte jejich hlavy předsudky. Nadchne vás jejich upřímnost. Pokud si nejste jisti odpovědí, udělejte něco i pro sebe a vezměte své ratolesti do knihovny. Naučte je hledat informace a také dívat se na ně kriticky. Lidé mají neuvěřitelnou schopnost uvěřit ostatním a táhnout se s davem, proto je příhodné vašemu dítěti ujasnit, že informaci můžeme přijmout, ale také ověřovat a udělat si na ní vlastní názor. Neopomíjejte také zdůraznit skutečnost, že jeho názor není jediný.  Bez kompromisů, naslouchání a pochopení by se z něj lehce mohla stát chladná osoba. Není na světě správného názoru, a krásná je právě svoboda výběru.


Hra na cokoli

Fantazie dělá divy, a to nejen v dětství. Po celý život člověk tuto schopnost využívá, ať už v práci nebo při různých zájmových činnostech. Odložte starosti a povinnosti alespoň na pár hodin a představte si, že jste Indiáni jdoucí do boje nebo víly v kouzelném lese. Děti milují hry na neskutečnost. Představivost žene jejich radost a štěstí výš, a proto není důvod výmysly zakazovat. S dětmi máte jedinečnou možnost tvořit iracionální svět a dostat se tak k jeho duši, co nejblíže.


Jako maminka a tatínek

Nutit svého potomka do sportu nebo jiné činnosti, kterou sami obdivujeme může přinést více smutku než radosti. Osobnost, která se v nich formuje si sama najde cestu k tomu, čemu by se v životě chtěla věnovat. Nenechte je růst jako dříví v lese. Počítač ani mobilní telefon jeho fantazii nerozvíjí. Nenásilnou formou předvádějte jaké schopnosti máte jako maminka v kuchyni nebo jako tatínek v dílně. Všechny vaše záliby provozujte s láskou a vysvětlujte, proč se jim věnujete. Pomoc při práci by děti neměly vnímat jako trest, ale jako příjemnou chvíli s rodiči a tuto skutečnost je důležité jim vštěpovat. Následuje období, ve kterém sami přicházejí s nápady ohledně koníčků  a na vás bude, abyste je podpořili ,ať už se jedná o nebezpečný box nebo závodní jízdu na motorce. Důvěřujte jim a ukažte, že je jen jejich rozhodnutím, čemu v životě zasvětí svůj čas, protože to je to nejcennější, co život nabízí.

Odměnou vám bude vzkvétající osoba, která bude odrážet vše, co k ní sami vyšlete. Když zasadíte lásku, bude vám stokrát vrácena zpět až vyroste.

Vánoční dárek pro děti na poslední chvíli? Máme pro Vás tip!

Pokud ještě stále nemáte pohromadě všechna překvapení pod stromeček pro své potomky, netřeba zoufat. Vánoční dárek, který se může velmi líbit, je nepochybně pěkná knížka...

Kočárky 3 v 1 aneb Praktická trojkombinace, která vám ušetří mnoho starostí

Sháníte kočárek, který nebudete muset po několika měsících měnit za nový? Pak vsaďte na kombinovaný kočárek 3 v 1. Praktická trojkombinace zahrnuje univerzální podvozek, na který...

Smrt v rodině – jak to vysvětlit dítěti? Smrt v rodině – jak to vysvětlit dítěti?

Některé události – jako je třeba smrt, nese i dospělý člověk velmi těžce. Natož pak dítě, které neví, co se s dědečkem nebo babičkou stalo a nechápe proč už tu není. Ať chceme nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka