facebook
Dobré ráno, je pondělí 15.8.2022 a svátek slaví Hana

Vrozené reflexy miminka


Ilustrační fotografie


Miminko po svém narození a ještě několik týdnů po něm není schopné vědomě ovládat své pohyby, ačkoli by se tak v některých situacích mohlo zdát. Ve všech případech se však jedná o vrozené reflexy miminka, kterými automaticky reaguje na okolní podněty. Jakmile se miminko postupně naučí se svým tělem pracovat, vrozené reflexy vymizí.

Základním reflexem miminka, které se projeví ihned po narození je vyhledávání a následné sání. Je tak zajištěna základní a životně důležitá potřeba dítěte. Sací reflex je velice silný a byl prokazatelně zachycen již v prenatálním období, kdy si miminko například cucá palec na ruce. Pár týdnů tak probíhá kojení nebo krmení z lahvičky čistě instinktivně a následně je po několika týdnech nahrazeno vědomou činností.

Každý rodič u svého miminka jistě registruje úchopový reflex. Ten spočívá v tom, že miminko pevně sevře prst, který se mu vloží do dlaně, a to s poměrně velkou silou. Tato automatická odezva zůstává u dětí po několik týdnů až měsíců a je vystřídána vědomým stiskem. Některými reflexy dává miminko najevo i svoji nespokojenost a snaží se tak "komunikovat" se svými rodiči. V případě špatné a neopatrné manipulace s miminkem, dává svoji nevoli najevo tím, že roztáhne ze široka ručičky s otevřenými dlaněmi a prstíky má přitom od sebe. Tento automatický pohyb se označuje rovněž jako Moroův reflex a bývá zároveň zesílen pláčem miminka. Dítě tak dává najevo, aby s ním bylo zacházeno opravdu jemně a opatrně.

Velice zajímavým reflexem, který ocení každá maminka, zejména v náročném období šestinedělí, je reflex, který přiměje miminko usnout. Je-li miminko unavené, ale přesto nemůže usnout, lze vyzkoušet následující techniku. Miminko hlaďte po čele, a to v oblasti jeho středu, směrem od vlásků až ke kořeni nosu. Po chvíli by se měl projevit reflex miminka v podobě zavření očí a následně i spánku. Tuto odezvu je dobré zkoušet již od narození, aby rodiče získali ten správný cvik. Bohužel asi po dvou měsících odezní i tento úžasný reflex.

Nejlepší ochrana miminka před zimou? Starý dobrý fusak! Nejlepší ochrana miminka před zimou? Starý dobrý fusak!

Fusaky jsou už několik desítek let nejspolehlivější a nezbytnou ochranou novorozence i většího děťátka před záludnými zimními mrazy. Než vám ratolest vyroste natolik, abyste v zimě už...

Ideální kočárek: Jak ho najdete? Ideální kočárek: Jak ho najdete?

Výbavičku máte připravenou, do porodnice sbaleno, ale stále ještě nevíte, jaký kočárek svému miminku pořídíte? Výběr kočárku už raději déle neodkládejte, pokud chcete mít po návratu z porodnice...

Dětská výbavička. Co opravdu (ne)potřebujete? Dětská výbavička. Co opravdu (ne)potřebujete?

Budoucí maminky často nakupují dětskou výbavičku i několik měsíců předem. A na tom samozřejmě není nic zvláštního. Má to jen jednu vadu. Maminky pořizují v zásadě výbavičku pro novorozence.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka