facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Rozsah společného jmění manželů


Ilustrační fotografie


Uzavřou-li partneři manželství, mnohdy si možná ani neuvědomují, co to pro ně bude znamenat po stránce majetkové. Uzavřením manželství totiž manželé začnou veškerý majetek a závazky nabývat do společného vlastnictví. Takový souhrn majetku a závazků se označuje jako společné jmění manželů.


Rozsah společného jmění manželů tvoří na jedné straně majetek, který získá jeden z manželů nebo oba společně za trvání manželství a na straně druhé jsou to i veškeré závazky, ke kterým se jeden z nich nebo oba společně zavázali během manželství.  Vedle toho občanský zákoník stanoví výjimky, dle kterých určitý majetek a závazky do společného jmění manželů nespadají.  Součástí společného jmění manželů tak není majetek, který manželé získali dědictvím, darem nebo v restituci. Dále sem nepatří majetek, který jeden z manželů získal za majetek, který byl v jeho výlučném vlastnictví. Vyloučen je ze společného jmění manželů i majetek, který je používán výlučně k osobní potřebě jednoho z manželů.

 

Stejně tak platí zákonné výjimky i pro okruh závazků tvořících společné jmění manželů. Do tohoto majetkového souboru tak nepatří závazky, které se vztahují výlučně k majetku ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů. A další výjimkou jsou i závazky, ke kterým se zavázal pouze jeden z manželů bez souhlasu druhého a jejich hodnota přesahuje běžnou míru majetkových poměrů manželů.

 

Vedle tohoto základního vymezení rozsahu společného jmění manželů, zákon připouští i jeho zúžení či rozšíření, a to vždy formou notářského zápisu.





Výživné rozvedeného manžela Výživné rozvedeného manžela

Za trvání manželství mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost, a to takovou, aby jejich majetková a kulturní úroveň byla srovnatelná. Mají-li manželé v této otázce mezi sebou spory a například manžel nezajistí své manželce stejnou ...

Výživné při střídavé péči Výživné při střídavé péči

Při střídavé péči se rodiče dítěte střídají v dohodnutých nebo soudem určených intervalech ve výchově dítěte. Faktická péče o dítě je tak rovnoměrně rozdělena mezi oba rodiče. Jak je to ale s výživným na dítě? A platí se vůbec?

Právní domněnky otcovství

Již tradičně se od doby římského práva vychází ze skutečnosti, že matka dítěte je vždy jistá.  S určením otcovství to již tak zřejmé být nemusí a případná neshoda může vést až k soudnímu řízení. V prvé řadě se při určení otcovství řídíme ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka