facebook
Dobré dopoledne, je sobota 27.4.2024 a svátek slaví Vlastislav

Výživa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každá žena by v těhotenství měla dbát o své zdraví. Nezbytné jsou tedy nejen pravidelné prohlídky u gynekologa, ale také strava. Ta od doby početí poskytuje živiny budoucí mamince a také miminku. Stravu v prvních měsících není potřeba nějak rapidně navyšovat. Od poloviny těhotenství je vhodné přidat si například jednu svačinku nebo mírně zvětšit porce hlavních jídel. Jezte pestře a vyváženě. Pokud máte hlad, nebojte se na jídle přidat.

Pestrá a vyvážená strava je základ

Běžný jídelníček se skládá ze sacharidů, tuků a bílkovin. Poměry těchto složek mezi sebou by měly být 50 : 25 : 25. Sacharidy by měly být tvořeny zejména obilovinami, luštěninami, ovocem a zeleninou a jejich podíl může sahat od 50 až do 60 %. Bílkoviny jsou obsaženy v libovém mase, nízkotučných mléčných výrobcích nebo vejcích. Doporučuje se jich konzumovat 1 až 1,5 g na 1 kg váhy. U tuků se držte spíše na 1 g tuků na 1 kg vaší váhy. Vybírejte si zejména kvalitní rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový), ořechy nebo ryby. Omezte tuky živočišné z masa a mléčných výrobků.

Každý den se snažte jíst pestře. Obměňujte své snídaně, obědy i večeře. S jídlem si vždy vyhrajte, jedině tak vás bude zdravější stravování bavit. Abyste zjistila, jak jíte, můžete si svůj jídelníček v prvních dnech zapisovat a snadno si tak spočítat svůj energetický příjem i dávky jednotlivých živin.

Dostatek ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina je nezbytnou součástí jídelníčku těhotné ženy. Zeleniny se doporučuje sníst minimálně 500 gramů, klidně i více. Ideální je zelenina čerstvá, která však často způsobuje zažívací problémy. Vhodnou alternativou k ní je zelenina vařená v páře. Ovoce je kromě vitamínů a minerálů zdrojem rychlých cukrů. Aby nedocházelo k zbytečnému přibírání na váze a ukládání tuku do problémových partií, konzumujte jej k snídaním a svačinám, pokuste se mu vyhnout ve večerních hodinách. Ovoce se zeleninou je rovněž zdrojem vlákninu. Tu však máte možnost získat i z celozrnných obilovin.

Mléčné výrobky

S mléčnými výrobky to nepřehánějte, rozhodně je však ze svého jídelníčku nevyřazujte. Jsou totiž cenným zdrojem vápníku. Vybírejte si spíše odtučněné sýry a zakysané výrobky, jako je tvaroh, jogurt nebo kefír.

Nápoje

K pití si vybírejte neperlivou vodu a bylinné nebo ovocné čaje. Pokuste se vyhnout klasické kávě. Můžete vyzkoušet různé obilné kávy, které jsou bohaté na látky důležité pro správné fungování organismu. Jídlo vždy konzumujte v klidu, vyhraďte si na něj dostatek čajů. Vždy jezte v sedě, nikdy ne ve stoje nebo při chůzi. Ještě než vstanete z postele, můžete si dát kousek ovoce nebo ovesnou sušenku. Můžete tak předejít i ranní nevolnosti.





Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba Vitamínové a minerální doplňky - kdy jsou potřeba

Doplňky vitamínů a minerálů vládnou světu. Snad téměř každý z nás je dnes užívá. Hořčík, vápník, zinek, vitamíny B, C, D - můžete je užívat buď jako komplex, kdy si stačí vzít jednu tabletu denně...

Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka