facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

V těhotenství nepodceňujte snídaně


Ilustrační fotografie


Nemáte po ránu chuť k jídlu nebo nejste zvyklá příliš mnoho snídat? Během těhotenství by se vaše stravovací návyky měly v tomto ohledu výrazně pozměnit. Snídaně by totiž měla být základním stavebním kamenem jídelníčku každé těhotné ženy. V noci spíte přibližně 8 hodin a večer 2 hodiny před usnutím už nic nejíte, vaše tělo je tedy až 10 hodin o hladu (u někoho i více) a je opravdu nezbytné doplnit energii a potřebné živiny.

 

Součástí snídaně je nejen jídlo, ale také pití. Obzvlášť v průběhu těhotenství je nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Ten můžete podpořit také tím, že hned po probuzení nalačno vypijete sklenici neperlivé vody - samotné nebo třeba s citronem. Hned poté se můžete vrhnout na přípravu snídaně. Najíst byste se měla do hodiny po probuzení. Pokud cítíte, že hned po ránu potřebujete něco sladkého, abyste vůbec vstala z postele, můžete vsadit například na bonbon nebo na malou sušenku.

 

Základem jsou kvalitní sacharidy

 

Základem každé snídaně by měly být sacharidy. Přirozeně pokrývají největší část energetické potřeby. Ke snídani si tak můžete dát například cereální pečivo, ovesné vločky, rýži, pohanku, jáhly nebo i jiné obiloviny. Ty mají také výhodu, že vám hned po ránu zajistí dostatečný přísun vlákniny. Obiloviny je ideální konzumovat ve formě vloček, protože jsou rychle připravené. Doplnit je můžete také jedním až dvěma kusy ovoce nebo zeleninou.

 

Tuky a bílkoviny

 

Ve svém jídelníčku nezapomínejte ani na tuky a bílkoviny. Pokud si užíváte sladké snídaně, uděláte nejlépe, pokud sáhnete po mléčných výrobcích - kromě klasického mléka můžete zvolit také tvaroh nebo jogurt, ideálně neochucený, který si dosladíte sladidlem dle svého výběru. Z bílkovinných zdrojů je vhodná také libová šunka, méně tučný sýr nebo vejce. Snídani také můžete doplnit malou hrstí ořechů nebo ořechovým máslem.

 

Snídaně by vás měla zasytit alespoň na tři hodiny a hned po ní by měla následovat svačina. Doplnit ji můžete také šálkem svého oblíbeného čaje. V těhotenství můžete pít čaj podle své chuti. Doporučují se zelené i černé čaje, které díky obsahu teinu skvěle nabudí. Pro budoucí rodičky jsou skvělé také různé bylinkové čaje. Před případným nachlazením vás zase může ochránit zázvorový čaj.

Draslík v těhotenství Draslík v těhotenství

Na rozdíl od dob minulých dnes stále častěji naše strava postrádá některé z potřebných minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. V duchu uspěchané doby se je snažíme doplnit vybraným...

Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Díky tomu, že současné stravování průměrné české populace stále postrádá větší pestrost a nabídku zdravých a čerstvých potravin, často dochází k deficitu některého minerálu či vitaminu.

Jak „zdravě“ přibrat během těhotenství? Jak „zdravě“ přibrat během těhotenství?

Říká se, že když je žena těhotná, měla by jíst „za dva“. Spousta budoucích maminek svého stavu využije a dopřeje si vše a v jakémkoliv množství. Pak má ale starost s poporodními kily navíc.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka