facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

V těhotenství nepodceňujte snídaně


Ilustrační fotografie


Nemáte po ránu chuť k jídlu nebo nejste zvyklá příliš mnoho snídat? Během těhotenství by se vaše stravovací návyky měly v tomto ohledu výrazně pozměnit. Snídaně by totiž měla být základním stavebním kamenem jídelníčku každé těhotné ženy. V noci spíte přibližně 8 hodin a večer 2 hodiny před usnutím už nic nejíte, vaše tělo je tedy až 10 hodin o hladu (u někoho i více) a je opravdu nezbytné doplnit energii a potřebné živiny.

 

Součástí snídaně je nejen jídlo, ale také pití. Obzvlášť v průběhu těhotenství je nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Ten můžete podpořit také tím, že hned po probuzení nalačno vypijete sklenici neperlivé vody - samotné nebo třeba s citronem. Hned poté se můžete vrhnout na přípravu snídaně. Najíst byste se měla do hodiny po probuzení. Pokud cítíte, že hned po ránu potřebujete něco sladkého, abyste vůbec vstala z postele, můžete vsadit například na bonbon nebo na malou sušenku.

 

Základem jsou kvalitní sacharidy

 

Základem každé snídaně by měly být sacharidy. Přirozeně pokrývají největší část energetické potřeby. Ke snídani si tak můžete dát například cereální pečivo, ovesné vločky, rýži, pohanku, jáhly nebo i jiné obiloviny. Ty mají také výhodu, že vám hned po ránu zajistí dostatečný přísun vlákniny. Obiloviny je ideální konzumovat ve formě vloček, protože jsou rychle připravené. Doplnit je můžete také jedním až dvěma kusy ovoce nebo zeleninou.

 

Tuky a bílkoviny

 

Ve svém jídelníčku nezapomínejte ani na tuky a bílkoviny. Pokud si užíváte sladké snídaně, uděláte nejlépe, pokud sáhnete po mléčných výrobcích - kromě klasického mléka můžete zvolit také tvaroh nebo jogurt, ideálně neochucený, který si dosladíte sladidlem dle svého výběru. Z bílkovinných zdrojů je vhodná také libová šunka, méně tučný sýr nebo vejce. Snídani také můžete doplnit malou hrstí ořechů nebo ořechovým máslem.

 

Snídaně by vás měla zasytit alespoň na tři hodiny a hned po ní by měla následovat svačina. Doplnit ji můžete také šálkem svého oblíbeného čaje. V těhotenství můžete pít čaj podle své chuti. Doporučují se zelené i černé čaje, které díky obsahu teinu skvěle nabudí. Pro budoucí rodičky jsou skvělé také různé bylinkové čaje. Před případným nachlazením vás zase může ochránit zázvorový čaj.

Dostatek vápníku zajistí kvalitní mléčné výrobky Dostatek vápníku zajistí kvalitní mléčné výrobky

V těhotenství je nezbytné udržovat dostatečnou hladinu vápníku. Jedná se o minerál, který je důležitý pro správnou činnost krevního oběhu, srážlivost krve nebo pro fungování nervové soustavy.

Bílkoviny - nedílná složka stravy všech budoucích maminek Bílkoviny - nedílná složka stravy všech budoucích maminek

Bílkoviny jsou nedílnou součástí nejen jídelníčku každého sportovce, ale měly by být zastoupeny i ve stravě všech budoucích maminek. Ochrání vaši svalovou hmotu a zároveň pomohou...

Omega 6 v těhotenství Omega 6 v těhotenství

Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku, ačkoliv v současnosti jsou stále více doporučovány zejména omega 3, měli bychom dodržovat jejich rovnováhu. Pravdou však zůstává, že...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka