facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna

Jak vybrat domácího mazlíčka


Ilustrační fotografie


Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty možnosti a vhodné prostředí pořídit si zvíře, jistě uvažujete nad tím, jaké by bylo to nejvhodnější a jaké by dítě ihned neomrzelo. Podle čeho tedy vybírat?


Zodpovědnost je na vás

Jelikož máte jako rodič za své dítě zodpovědnost, pokud si pořídíte zvířátko, máte zodpovědnost i za něj. Dítě se může o mazlíčka starat, ale nastanou chvíle, kdy onemocní nebo odjede na tábor a péče přejde automaticky na vás. S tímto je třeba předem počítat. Dítěti péči vysvětlete tak, že se o zvířátko musí vzorně starat, jinak by mohlo onemocnět nebo zemřít. Předem také promyslete, jakou finanční částku můžete na mazlíčka vynaložit (akvárium, krmení, očkování,...) a také vezměte v úvahu možné onemocnění zvířete a s tím spojené často i nemalé výdaje.


Podle čeho zvířátko vybírat?

Zvíře vybírejte podle toho, aby mělo zajištěné nejen vhodné prostředí (např. vlčák se do paneláku opravdu nehodí) a aby jste na něj měli dostatek času a peněz, ale hlavně aby vašemu dítěti neublížilo. Zvíře vybírejte tak, aby tu základní péči mohlo zajistit samo dítě (čištění, výměna vody, krmení,...). Vezměte také v úvahu, jakého věku se dané zvířátko dožívá a posuďte, zda je vaše dítě schopno brzkou ztrátu zvířátka zvládnout. Pokud pořizujete zvířata v páru, počítejte s odchovem a předem si také zajistěte odběr mláďat, např. ve zverimexu nebo u dobrých známých.


Pokud nemůžete, odolejte

Pokud jste si jisti, že si zvíře, ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit (málo času, peněz, prostoru, nechuť se o zvíře v nepřítomnosti dítěte starat), nátlaku a prosbám dítěte odolejte a prostě řekněte NE. Berte v úvahu, že zvíře je živý tvor, který si zaslouží stejnou pozornost a péči jako člověk a nemá cenu si ho pořizovat, pokud na něj nejste připravení či nemáte možnosti se o něj dobře starat. Dítěti vysvětlete, že až bude velké a bude mít svůj vlastní byt, může si zvířátko pořídit. Zatím s ním můžete chodit na návštěvy do zvířecích útulků nebo na farmy.

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka