facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Jak vybrat domácího mazlíčka


Ilustrační fotografie


Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty možnosti a vhodné prostředí pořídit si zvíře, jistě uvažujete nad tím, jaké by bylo to nejvhodnější a jaké by dítě ihned neomrzelo. Podle čeho tedy vybírat?


Zodpovědnost je na vás

Jelikož máte jako rodič za své dítě zodpovědnost, pokud si pořídíte zvířátko, máte zodpovědnost i za něj. Dítě se může o mazlíčka starat, ale nastanou chvíle, kdy onemocní nebo odjede na tábor a péče přejde automaticky na vás. S tímto je třeba předem počítat. Dítěti péči vysvětlete tak, že se o zvířátko musí vzorně starat, jinak by mohlo onemocnět nebo zemřít. Předem také promyslete, jakou finanční částku můžete na mazlíčka vynaložit (akvárium, krmení, očkování,...) a také vezměte v úvahu možné onemocnění zvířete a s tím spojené často i nemalé výdaje.


Podle čeho zvířátko vybírat?

Zvíře vybírejte podle toho, aby mělo zajištěné nejen vhodné prostředí (např. vlčák se do paneláku opravdu nehodí) a aby jste na něj měli dostatek času a peněz, ale hlavně aby vašemu dítěti neublížilo. Zvíře vybírejte tak, aby tu základní péči mohlo zajistit samo dítě (čištění, výměna vody, krmení,...). Vezměte také v úvahu, jakého věku se dané zvířátko dožívá a posuďte, zda je vaše dítě schopno brzkou ztrátu zvířátka zvládnout. Pokud pořizujete zvířata v páru, počítejte s odchovem a předem si také zajistěte odběr mláďat, např. ve zverimexu nebo u dobrých známých.


Pokud nemůžete, odolejte

Pokud jste si jisti, že si zvíře, ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit (málo času, peněz, prostoru, nechuť se o zvíře v nepřítomnosti dítěte starat), nátlaku a prosbám dítěte odolejte a prostě řekněte NE. Berte v úvahu, že zvíře je živý tvor, který si zaslouží stejnou pozornost a péči jako člověk a nemá cenu si ho pořizovat, pokud na něj nejste připravení či nemáte možnosti se o něj dobře starat. Dítěti vysvětlete, že až bude velké a bude mít svůj vlastní byt, může si zvířátko pořídit. Zatím s ním můžete chodit na návštěvy do zvířecích útulků nebo na farmy.

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Role prarodiče v životě dítěte Role prarodiče v životě dítěte

Babička a dědeček – to jsou kromě rodičů další dva lidé, kteří nám připomínají dětství a prázdninové chvíle. Ne každé dítě má dnes štěstí a má oba prarodiče od matky i otce, ale i když má jen babičku nebo jen dědečka, je to pro dítě...

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka