facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Jak vybrat domácího mazlíčka


Ilustrační fotografie


Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty možnosti a vhodné prostředí pořídit si zvíře, jistě uvažujete nad tím, jaké by bylo to nejvhodnější a jaké by dítě ihned neomrzelo. Podle čeho tedy vybírat?


Zodpovědnost je na vás

Jelikož máte jako rodič za své dítě zodpovědnost, pokud si pořídíte zvířátko, máte zodpovědnost i za něj. Dítě se může o mazlíčka starat, ale nastanou chvíle, kdy onemocní nebo odjede na tábor a péče přejde automaticky na vás. S tímto je třeba předem počítat. Dítěti péči vysvětlete tak, že se o zvířátko musí vzorně starat, jinak by mohlo onemocnět nebo zemřít. Předem také promyslete, jakou finanční částku můžete na mazlíčka vynaložit (akvárium, krmení, očkování,...) a také vezměte v úvahu možné onemocnění zvířete a s tím spojené často i nemalé výdaje.


Podle čeho zvířátko vybírat?

Zvíře vybírejte podle toho, aby mělo zajištěné nejen vhodné prostředí (např. vlčák se do paneláku opravdu nehodí) a aby jste na něj měli dostatek času a peněz, ale hlavně aby vašemu dítěti neublížilo. Zvíře vybírejte tak, aby tu základní péči mohlo zajistit samo dítě (čištění, výměna vody, krmení,...). Vezměte také v úvahu, jakého věku se dané zvířátko dožívá a posuďte, zda je vaše dítě schopno brzkou ztrátu zvířátka zvládnout. Pokud pořizujete zvířata v páru, počítejte s odchovem a předem si také zajistěte odběr mláďat, např. ve zverimexu nebo u dobrých známých.


Pokud nemůžete, odolejte

Pokud jste si jisti, že si zvíře, ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit (málo času, peněz, prostoru, nechuť se o zvíře v nepřítomnosti dítěte starat), nátlaku a prosbám dítěte odolejte a prostě řekněte NE. Berte v úvahu, že zvíře je živý tvor, který si zaslouží stejnou pozornost a péči jako člověk a nemá cenu si ho pořizovat, pokud na něj nejste připravení či nemáte možnosti se o něj dobře starat. Dítěti vysvětlete, že až bude velké a bude mít svůj vlastní byt, může si zvířátko pořídit. Zatím s ním můžete chodit na návštěvy do zvířecích útulků nebo na farmy.

Stravování během virózy Stravování během virózy

Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje...

Pyžama, župany a noční košile pro Vás Buďte šik i v pyžamu, županu, nebo noční košili

Spokojenost člověka s okolím spočívá v jeho spokojenosti sama se sebou. Tato věta se objevuje v mnoha knihách a rozhovorech...

Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny? Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny?

Podlehli jste naléhání vašeho dítěte a rozhodli jste se pořídit si domácího mazlíčka, avšak stále ještě tápete, jaké zvíře je pro vás vlastně vhodné. Jak si správně vybrat a co všechno je třeba obstarat a nastudovat?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka